שיניים תותבות

   

שיניים תותבות כבר ממזמן אינן נחלתן של קשישים בלבד. שיניים תותבות זמניות משמשות ברפואת שיניים כפתרון אלטרנטיבי זמני במהלך טיפולים שונים לשיקום הפה. רפואת שיניים כירורגית וטיפול שיניים משקם מסתייעים בשיניים תותבות זמניות לשלבי החלמת הפה מההליך הכירורגי ועד לטיפול השיניים הקבוע. שיניים תותבות קבועות הן תחליף קבע לשיניים המקוריות שנפגעו. שיניים תותבות מתפקדות כחלק אורגאני ממפה המטופל ובזכותן אפשר לחייך שוב ובפה מלא. שיניים תותבות יותאמו במיוחד לצרכי המטופל- כמערך שיניים רצוף, משן אחת ועד לסת מלאה, וכמערך שיניים בלתי רצוף המגיע כפלאטה בה השיניים התותבות הנפרדות מחוברות בגשר היושב על החניכיים. על אף קביעותן, השיניים התותבות הן התקן הניתן להסרה ואף רצוי להסירו לשם שחרור לחץ בחניכיים ולשם ניקיון הפה וההתקן עצמו.

מקרים בהם משתמשים בתותבים

מרפאות שיניים כיום מציעות מגוון פתרונות לשיקום הפה: לטיפולי שיניים במומים מולדים, לטיפולי שיניים במקרה של פגיעה כתוצאה מתאונת דרכים, ספורט וכדומה, והן טיפולי שיניים במקרה של עששת חמורה אשר הרסה את השן באופן בלתי ניתן לשחזור ובמקרה של נשירת שיניים כתוצאה ממחלה, אורח חיים לקוי וכדומה.

שיניים תותבות הינן מתקן מלאכותי הבא במקום שיניים טבעיות שניזוקו, ויכול להיות בן שן אחת, שתיים, רצף שיניים ואפילו כל השיניים. שיניים תותבות משקמות את יכולת הדיבור של המטופל, את יכולת האכילה, יכולת השתייה ואת מבנה הפה והפנים.

שיניים תותבות מיוצרות במעבדת שיניים. טכנאי השיניים מתאים שיניים תותבות למטופל במערכת ממוחשבת, בהתאם לצילומי הפה שלו, לתבניות הפה והחניכיים, ובהתאם להוראות הרופא לצורה, חומר וצבע.

ישנם כמה סוגים של שיניים תותבות דנטאליות: שיניים תותבות קבועות ושיניים תותבות זמניות, שיניים תותבות שלמות או חלקיות, ושיניים תותבות נשלפות.

שיניים תותבות זמניות מתפקדות כשיניים לכל דבר, בזמן שיקום הפה לקראת השתלות שיניים, או ניתוחים ועקירות לפני התקנת פתרון קבע בפה.

שיניים תותבות המותאמות לתבנית פיו של המטופל, עשויות מחומרים דנטליים שונים ומיוחדים לשיניים תותבות.

סוגי שיניים תותבות

שיניים תותבות קבועות מכסות באופן מלא את כל הלסת התחתונה או העליונה. השיניין התותבות בנויות מפלסטיק קשיח ואיכותי הנראה כחרסינה וגם בעל מקדם שחיקה גבוה כשל חרסינה, והוא זה המרכיב את השיניים. השיניים מקובעות לפלסטיק ורוד מחומר אקרילי, אשר בא במגע עם החניכיים.  חומר איכותי יותר בו משתמשים בשיניים תותבות קבועות הוא קומפוזיט- חומר מרוכב ומוקשה אור. במקרים מסויימים משתמשים גם ברשת עשויה מתכת בתוך החלק האקרילי, על מנת לחזק את מבנה השיניים התותבות ולמנוע את פירוקו.

גם שיניים תותבות זמניות עשויות מבסיס אקרילי ורוד. שיניים תותבות חלקיות מחוברות בעזרת ווים אל השיניים הקבועות הקיימות בפה המטופל, ועשויות מפלסטיק לבן.

פתרונות אסתטיים זמניים בין ניתוחים דנטליים ניתן למצוא בשיניים תותבות הנקראות פליפר, אשר אינן דורשות קיבוע בפה המטופל.

שיניים תותבות זמניות בנויות כמו מערכת שיניים תותבות קבועות- מפלסטיק ואקריל, אולם בשיניים תותבות חלקיות, יחבר גשר בין השיניים החסרות.

שמירה על הגיינת הפה עם תותבים

חשוב להסיר את שיניים תותבות לאחר כל ארוחה ולנקותן ניקוי יסודי על מנת לשמור עליהן, על החניכיים ועל חלל הפה. יש להיזהר במזונות מסויימים: קשים במיוחד, דביקים במיוחד, וכדומה, שכן עלול להיגרם נזק לחניכיים בלעיסה כתוצאה מלחץ והשיניים התותבות עלולות לזוז ולצאת ממקומן. אם חשים לחץ על החניכיים או כאבי שיניים בשיניים הקבועות, מומלץ להסיר את השיניים התותבות שכן הן עלולות להיות הגורם לכאב. חשוב לבדוק את מצב החניכיים שמתחת לשיניים התותבות באופן קבוע, כדי לשמור עליהם מדלקת חניכיים. החניכיים צריכים להיות ורודים ובריאים ואילו חניכיים אדומים, נקודות אדומות, דימום, מעידים על דלקת ויש להיבדק אצל רופא השיניים.