תותבות חלקיות

אם חסרות לך שיניים, ישנן דרכים רבות להשלים את השיניים החסרות ולהשיב לך את החיוך שלך. אחת הדרכים היא להשתמש בתותבות חלקיות. התותבות היא התקן דנטלי נשלף שמיוצר בהתאמה אישית למבנה הפה של המטופל, ומכיל שן או שיניים מלאכותיות שנועדו להחליף שן בודדת או מספר שיניים חסרות. כשאתה מכניס תותבות מסוג זה אל פיך, זה יוצר מראה של חיוך מלא, גם אם איבדת שיניים בגלל פציעה, עקירה או ריקבון. בשורות הבאות נדון בכל מה שכדאי לדעת על תותבות חלקיות על שלל יתרונותיהן וחסרונותיהן.

 

אילו יתרונות מציעות תותבות חלקיות?

יש כמה יתרונות משמעותיים לשימוש בתותבות חלקיות אשר הופכים אותן לאופציה אטרקטיבית למי שנזקק לשיניים תותבות. אלו כוללים:

  1. עלות משתלמת: תותבות חלקיות פחות יקרות מרוב סוגי השיניים המלאכותיות האחרות.
  2. נראות: הן נראות טבעיות יחסית.
  3. הכנה מהירה: לא נדרשת המתנה ארוכה לקבלת תותבות חלקיות
  4. קלות השימוש: כל שעליך לעשות כדי להשתמש בתותבת חלקית הוא למקם אותה בפה
  5. ייצוב השיניים הקיימות: התותבות החלקיות מקטינות את הסיכון לכך שהשיניים הטבעיות יזוזו.

 

האם ניתן לאכול עם תותבות חלקיות?

זה יכול להיות קשה לאכול אם חסרה לך שן אחת או יותר. לעומת זאת, בעת השימוש בתותבות חלקיות, לא רק שתהיה מסוגל לאכול, אלא שככל הנראה תוכל גם ללעוס הרבה יותר טוב ממה שיכולת בלעדיהן. עם זאת, חשוב להיות זהירים בעת אכילה עם תותבות חלקיות מכיוון שהן עשויות מחומר קל משקל ושברירי ויכולות להישבר יחסית בקלות.

תותבות חלקיות
תותבות חלקיות

האם קיימים חסרונות בתותבות חלקיות?

אמנם ישנם יתרונות רבים לשימוש בתותבות חלקיות בהיבט של שיפור מראה החיוך שלך, אך ישנם גם מספר חסרונות שחשוב להכיר. אלו כוללים:

 

עמידות

תותבות חלקיות עשויות כאמור מחומרים פחות יקרים ועמידים מתותבות אחרות ולכן הן יכולות להיסדק ביתר קלות. אם אתה שובר את התותבות החלקיות שלך, תזדקק לתיקון או להחלפה שלהן.

 

אי נוחות

תותבת חלקית עשויה להרגיש לא נוחה בפה, במיוחד כאשר אתה מתחיל להשתמש בה לראשונה. זה יכול לגרום לפעילויות כמו אכילה ודיבור להרגיש לא טבעיות. אם התותבות החלקיות שלך מכאיבות לך, קבע פגישה עם רופא השיניים שלך כדי שיוכל לבדוק זאת.

 

אלרגיה פוטנציאלית

אדם יכול להיות אלרגי לחומרים המשמשים לייצור התותבות החלקיות שלו. לכן חשוב לדון בהיסטוריה הרפואית שלך ובאלרגיות הקיימות שלך עם רופא השיניים שלך מבעוד מועד.

 

תחזוקה

קיים סיכון למחלות חניכיים (דלקת חניכיים) ולעששת אם אינך מנקה היטב את התותבת החלקית שלך.

סיכון מוגבר לנסיגת חניכיים

הרוק שלך מסייע בשמירה על ניקיון החניכיים, מה שמונע נסיגת חניכיים. אולם תותבות חלקיות מכסות את החניכיים ועוצרות או מאטות את זרימת הרוק לאזור זה.

 

עלולות להשתחרר עם הזמן

תותבות חלקיות מיוצרות בהתאמה אישית למטופל, אך שימוש קבוע בהן עלול לגרום לאחיזה שלהן להתרופף. ייתכן שתצטרך לבקש מרופא השיניים שלך לבצע התאמה מחודשת של התותבות החלקיות שלך אחת לתקופה.

 

איך מטפלים בתותבות חלקיות?

הטיפול בתותבות חלקיות קל אם אתה מקפיד על לוח זמנים קבוע לתחזוקה שלהן. בדיוק כמו כל התקן דנטלי, חשוב לנקות את השיניים התותבות החלקיות מדי יום כדי להסיר רובד חיידקי (פלאק) מהן ופיסות מזון. ניתן לעשות זאת באמצעות מברשת שיניים רכה, מים חמים וסבון עדין כמו סבון ידיים או נוזל כלים. שטוף את התותבות החלקיות ביסודיות לפני שתחזיר אותן לפיך. הימנע מניקוי התותבות החלקיות שלך עם משחת שיניים, העלולה לפגוע בהן.

יש להימנע מהזזת התותבות החלקיות בפה עם הלשון שלך, מה שיכול לשחרר אותן ממקומן. ככלל, כדי לשמור על הגוון הלבן של התותבות החלקיות שלך, כדאי גם להימנע ממאכלים ומשקאות מכתימים ובצבעים כהים, כגון קפה, מיץ חמוציות וסלק.

יתר על כן, כשאתה לא משתמש בהן, רצוי לוודא שהן לא מתייבשות. זה יכול להפוך את התותבות לשבירות יותר ולגרום לך לאי נוחות בעת השימוש בהן. לכן יש לשמור על התותבות החלקיות שלך לחות, על ידי הנחתן על ספוג או בכוס עם נוזל לניקוי תותבות כאשר אתה מוציא אותן מהפה שלך. אם אתה משתמש במים, ודא שהם לא חמים מדי, מכיוון שהדבר עלול לגרום לעיוות צורת השיניים התותבות.

לבסוף, חשוב גם לתחזק את בריאות השיניים הכללית שלך. הקפדה על ניקיון החניכיים והשיניים הקיימות שלך יכולה לסייע בהפחתת הסיכון למחלות חניכיים, נסיגת חניכיים, עששת, רגישות בשיניים ואי נוחות. פנה לרופא שיניים לפחות פעמיים בשנה לטובת בדיקות וניקיונות, והשתמש במברשת שיניים וחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום.

 

כך תדע אם אתה מועמד מתאים לשימוש בתותבות חלקיות

בדרך כלל משתמשים בתותבות חלקיות למשך פרק זמן קצר, כגון כאשר אדם ממתין להחלפת שיניים קבועה יותר כמו השתלות שיניים או גשר קבוע לשיניים. תותבות חלקיות זמניות משמשות לעתים קרובות להחלפת השיניים הקדמיות. אך מכיוון שתותבות חלקיות יכולות להיות לא נוחות ועשויות לשבת ברפיון בפה, זה בדרך כלל לא מומלץ לשימוש ארוך טווח.

אולם בחלק מהמקרים, תותבות חלקיות הן האופציה הטובה ביותר להחלפת שיניים חסרות. זה יכול להיות המקרה עבור אדם שאינו יכול לעבור השתלת שיניים או להשתמש בגשר קבוע ממגוון סיבות.

 

בשורה התחתונה

תותבות חלקיות זמניות הן אפשרות יעילה וזולה להחלפת שן או שיניים חסרות עבור רוב האנשים. אם אתה ממתין לפיתרון קבוע יותר להחלפת שיניים חסרות בפיך, תותבת חלקית עשויה להיות בחירה טובה עבורך. אם אתה זקוק לעזרה בקביעת האפשרות המתאימה לך ביותר, בקר אצל רופא השיניים שלך. הוא או היא יוכלו להסביר לך מהן האפשרויות העומדות לרשותך ולעזור לך לבחור את הטיפול הטוב ביותר למצבך.

מה היה לנו עד עכשיו?