שיקום הפה

אנשים רבים סובלים מאובדן השיניים הטבעיות שלהם עקב פציעה, טיפול לקוי, הזדקנות או נטיה תורשתית. ללא שיקום הפה, חיוך נטול שיניים גורם לאנשים מבוכה רבה ופוגע לא רק באסתטיקה אלא גם בתפקוד היומיומי של האדם.

החדשות הטובות הן שכיום קיימים פתרונות מתקדמים בתחום רפואת השיניים, אשר מאפשרים לאנשים להשיב לעצמם את החיוך ולשפר את איכות חייהם. רופאי שיניים המתמחים בטיפולים מסוג זה נקראים מומחים לשיקום הפה.

שיקום הפה הינו תחום התמחות בענף רפואת השיניים אשר עוסק בשחזור שיניים על מנת להשיב את הפה של המטופל למצב תפקודי ואסתטי תקין.

טיפול שיניים משקם כולל מגוון סוגים של טיפולי שיניים – החל מטיפולים בסיסיים יחסית כגון סתימות, התקנת כתרים, הלבנת שיניים וכן הלאה, ועד טיפולים מתקדמים יותר, ביניהם: טיפולי שורש לשימור השיניים הטבעיות, השתלות שיניים בהיקף נרחב, התקנת שיניים תותבות – מלאות או חלקיות, גשר לשיניים, טיפול בשחיקת שיניים, ליקויים במנשך וכן הלאה.

אפשרויות לשיקום הפה

כשאתה מחליט עם רופא השיניים שלך על אסטרטגיה לרפואת שיניים משחזרת, עליך לקחת בחשבון גורמים פיזיים וגם כספיים – בריאותך ותקציבך הם בהחלט שיקול בבחירת האסטרטגיה לשיקום הפה שלך.

מרבית רופאי השיניים העוסקים ברפואת שיניים משקמת ינסו לשמר את השיניים הטבעיות שלך במידת האפשר לפני שיפנו לפתרון של שימוש בתותבות מלאות או חלקיות, שהם מכשירים שדורשים תחזוקה וניקיון באופן קבוע.

אך לפעמים שיניים תותבות מלאות או חלקיות הן האפשרות הטובה יותר אם יש לך שיניים חסרות רבות ואתה לא מועמד טוב להשתלות שיניים בגלל בעיות בריאותיות כאלו ואחרות.

שיקום הפה
שיקום הפה

אילו סוגי טיפולים לשיקום הפה מוצעים כיום?

בימינו, בזכות מגוון אפשרויות לשיקום שיניים, ניתן לבחור מתוך אפשרויות רבות לתיקון של שיניים שחוקות, סדוקות, פגועות או חסרות.

בהתאם לאופי הבעיה שלך, רופא השיניים שלך יבצע אחד משני סוגים של הליכים לשיקום הפה:

שיקום שיניים ישיר

שיקום ישיר של השן כולל הצבת מילוי לחור בשן באופן מיידי. ניתן לבצע טיפול מסוג זה בביקור יחיד במרפאת השיניים.

רופא השיניים שלך יבחר מבין מגוון אפשרויות מילוי על פי הסוג והמיקום של החור. לדוגמה, לעתים קרובות משתמשים בחומר שנקרא גלאס יונומר או שרף למילוי חורים בקרבת שורש השן או באזורים אחרים שאינם נתונים ללחץ כבד בעקבות פעולת הלעיסה.

שיקום שיניים עקיף

שחזור שיניים עקיף כולל החלפות שיניים בהתאמה אישית בצורת כתרים, שחזורים או השלמות (onlays או inlays).

כתר מכסה את כל משטח הלעיסה של שן, בעוד ששחזור, או השלמה לשן יכסו רק את שטח השן המצריך שיקום. שיקום שיניים עקיף ידרוש יותר מביקור יחיד אצל רופא השיניים מכיוון שיש להכין את הציפוי במעבדת שיניים, בהתאמה אישית לפיו של המטופל.

ניתן להכין כתרים, שחזורים והשלמות ממגוון חומרים. אף שזהב עדיין משמש לכמה סוגים של מילויים לשיניים, מי שחשוב לו לשמור על שיניים לבנות, ישמח לגלות שקיימות כיום אלטרנטיבות בדמות ציפוי פורצלן ושרפים מרוכבים אותם ניתן להתאים אל צבע השיניים טבעי של המטופל.

כיצד מחליטים אם דרוש שיקום שיניים ישיר או שיקום שיניים עקיף?

רופא השיניים שלך ישקול מספר גורמים בבואו להחליט אילו הליכים לשיקום הפה מתאימים לך באופן אישי.

אם יש לך  עששת, למשל, רופא השיניים שלך יבדוק את השיניים שלך בכדי לקבוע את חומרת המצב. כאשר הנזק הוא נרחב, יתכן כי הריקבון הגיע לשורשי השיניים וכתוצאה מכך נפגעה יציבות השיניים שמסביב.

במקרה זה, אתה עשוי להיות מועמד טוב לשיקום שיניים עקיף. ניתן לתקן אזורים קטנים יותר ומוגבלים של נזק בעזרת שיקום ישיר.

מגוון פתרונות לשיקום הפה

להלן מספר סוגים של פתרונות שמומחים לשיקום פה ולסת נוהגים לעשות בהם שימוש כיום:

סתימות

חורים בפה נגרמים כתוצאה מחיידקים, תזונה חומצית ועתירת סוכר, היגיינת פה לקויה ורגישות של האדם לעששת. אם לא מטפלים בחורים בשיניים בזמן, ריקבון עלול להיווצר בשן וסביבתה ולגרום לבעיות מבניות הדורשות טיפולים מורכבים יותר.

ניתן לטפל בחורים בשיניים בעזרת סתימות מחומר שנקרא שרף מורכב בטיפול בודד אצל רופא שיניים. סתימות קרמיקה וחרסינה הן חלופות עמידות יותר לאורך זמן לעומת סתימות משרף מורכב, והן מצריכות שני טיפולים לשם יצירתן והתקנתן.

כתרים

כתר הוא התקן דנטלי המכסה לחלוטין שן לא יציבה (כלומר כזו הפגועה מכדי שסתימה תתקן אותה כראוי). הכתר מחזיר לשן את צבעה והתפקוד הבריא שלה.

חלק  מהכתרים יכולים להיות עשויים מבני מתכת מכוסים בציפוי חרסינה ואילו אחרים קרמיים לחלוטין. רופא השיניים שלך יכול לעזור לך לקבוע את החומר הטוב ביותר למצבך.

גשרים

גשר לשיניים הוא המונח בו עושים שימוש כאשר כתר אחד או יותר מוצמדים זה לזה כדי לכסות ולהחליף שיניים פגומות מרובות.

גשרים  יכולים לעזור להחזיר למטופל את החיוך ואת יכולת הלעיסה התקינה שלו.

שתלים לשיניים

שתל דנטלי נועד להחליף שן פגומה שלא ניתן להציל בשום צורה אחרת.

שתל משמש להחלפת כל מבנה השן, כולל השורש. הטכניקה עושה שימוש בגוף טיטניום המונח בניתוח בתוך עצם הלסת של המטופל, והתקן זה מדמה את תפקוד שורש השן.

ברגע שעצם הלסת והמתקן מתאחים יחדיו, מחוברת אל השתל שן חלופית. להשתלות שיניים מעט מאוד השפעה על השיניים הסמוכות, והן חיוניות במניעת שחיקת עצם הלסת ופגיעה ביכולת הלעיסה, שעלולות להוביל לתזונה לקויה.

טיפולים קוסמטיים לשיניים

הלבנת שיניים מקצועית היא דרך לטפל בכתמים על השיניים והיא ניתנת לביצוע בבית בעזרת סדי הלבנה שרופא השיניים מספק או למבקשים תוצאות מיידיות, במרפאת השיניים.

רופאי שיניים יודעים להמליץ למטופליהם על הריכוז המתאים של חומר ההלבנה, תלוי ברמת ההכתמה של שיניהם ומשך הטיפול אליו הם יכולים להתחייב.