ניקוי שיניים

אף שרובנו עושים כמיטב יכולתנו כיצד לשמור על ניקיון השיניים שלנו, לפעמים אין מנוס מניקוי שיניים מקצועי.

ניקוי שיניים המבוצע על ידי רופא שיניים או שיננית, מסייע להסיר את הפלאק, כתמים על השיניים, אבנית ושאר רעות חולות ופגמים אסתטיים שאנחנו לא מצליחים להגיע אליהם במסגרת הטיפול השוטף בשינינו.

במאמר זה נסביר על שיטות שונות לניקוי שיניים והלבנת שיניים, ועל החשיבות הבריאותית והאסתטית של שמירה על ניקיון השיניים.

ניקוי שיניים
ניקוי שיניים

גורמים לשיניים צהובות

שיניים צהובות זו תופעה שכיחה שיכולה לקרות מסיבות שונות.

עם זאת, זוהי בעיה שכיחה שניתן לטפל בה ולמנוע אותה. שינויי צבע בשיניים נגרמים לעתים קרובות על ידי מזון ומשקאות מכתימים שאנו צורכים ביומיום, כמו גם מוצרי טבק כמו סיגריות, סיגרים או טבק ללעיסה.

בדרך כלל ניתן להסיר או לצמצם כתמים המופיעים על פני השיניים ולהפוך שיניים צהובות ללבנות, באמצעות מוצרים או טיפולים להלבנת שיניים. ניתן לעשות זאת בצורה מקצועית דרך מרפאת השיניים או לנסות מוצרי הלבנה בבית לאחר התייעצות עם רופא השיניים.

ניקוי שיניים אינו רק ניקוי שיניים

זה לא סוד שניקוי שיניים תקופתי אצל השיננית, לצד הקפדה על צחצוח שיניים יסודי בתדירות של פעמיים ביום לפחות, וכן שימוש בחוט דנטלי באופן קבוע, הינם מרכיבים הכרחיים לשמירה על בריאות השיניים שלנו.

אולם הסיבות לכך הן מפתיעות למדי: טיפול אצל השיננית הוא מעבר לניקוי שיניים בלבד. הרבה יותר מזה קורה מאחורי הקלעים, וזו הסיבה שלעולם אסור למטופל לפספס ניקוי שיניים מקצועי אצל שיננית מוסמכת.

בדיקות סדירות עוזרות לשיננית ולרופא השיניים לזהות בעיות פוטנציאליות אצל המטופל, לפני שהן הופכות לבעיות חמורות יותר. ניקוי שיניים סדיר מסייע לטפל בשלבים מוקדמים של עששת, חורים או אבצסים לפני שהם מתחילים לגרום לכאב. 

בדיקות אלה המתרחשות במהלך תורים לניקוי השיניים מסייעות במניעת בעיות שיניים שעלולות בסופו של דבר לעלות לנו בהרבה כסף, כאבים וזמן.

לסיכום, הליך ניקוי השיניים כולל מגוון רחב של בדיקות המשפיעות לטובה על בריאות הפה שלנו.

ביצוע ניקוי שיניים שגרתי לא רק מטפל במקומות שאליהם קשה יותר להגיע בשגרה, אלא גם יכול למנוע בעיות עתידיות.

פלאק בשיניים וסרטן

מחקרים מוכיחים כי הזנחת הטיפול בפלאק על השיניים באופן מתמשך עלול להעלות את הסיכון לגידולים סרטניים בחלל הפה ותמותה בטרם עת.

הימצאות הרובד החיידקי על השיניים מובילה לבעיות בריאות כרוניות, כולל דלקת, אשר עשויה גם להתפשט מאזור החניכיים אל מחזור הדם ולשאר חלקי גופנו.

אף שהקשר בין המצאות פלאק על השיניים ובין התפתחות של גידולים סרטניים ממאירים עשוי להיות מקרי, על פי מחקרים שנערכו בנושא, נראה כי תהליכים זיהומיים ודלקתיים בגוף האדם ממלאים תפקיד מהותי לפחות באחד מכל חמישה מקרים של סרטן.

החדשות המעודדות הן שמניעת הצטברות פלאק יכולה להיות משימה פשוטה ושגרתית שניתן להשתלט עליה בעזרת פעולות יומיומיות כגון: צחצוח שיניים בבוקר ובערב וכן לאחר הארוחות, שימוש בחוט דנטלי להסרת שאריות מזון, שימוש במי פה, הימנעות מצריכת מזונות ומשקאות עתירי סוכר, דביקים או עמילניים.

צחצוח שיניים

צחצוח שיניים הוא תהליך כל כך פשוט שאנחנו נוטים לקחת אותו כמובן מאליו.

מדובר בסך הכל בלקחת את מברשת השיניים, לשים עליה כמות סבירה של משחת שיניים, להכניס לפה, להבריש בתנועה סיבובית מספיק זמן על כל שן, לשטוף את הפה ולבסוף לנקות באמצעות חוט דנטלי.

אולם חשוב להיות מודעים לתדירות ולאופן שבו אנחנו מצחצחים את השיניים שלנו.


צחצוח שיניים באופן קבוע ונכון הוא בעל חשיבות גבוהה ביותר לבריאות הפה והלסת ומניעת בעיות שיניים וחניכיים. למרות האמור לעיל, הרבה אנשים לא מתייחסים לכך ברצינות, ומוותרים על צחצוח שיניים או שעושים זאת בצורה לא נכונה.

כשאנו מצחצחים שיניים באופן קבוע, לא רק שאנחנו מונעים את הבעיות הללו, אנחנו גם זוכים בחיוך בוהק ויפה.

צחצוח שיניים
צחצוח שיניים

הכנה להלבנת שיניים

ניתן להגביר מאוד את האפקטיביות של טיפולי הלבנת שיניים על ידי הכנת השיניים לטיפול.
זה כולל ניקוי שיניים מקצועי אצל שיננית שנועד להסיר כל פסולת שעלולה להפחית מגע השיניים עם חומרי ההלבנה.

שינויים בתזונה של המטופל וגם שינויים בשגרת הטיפול בנקיון השיניים והחניכיים, יכולות גם הן להגביר את סיכויי ההצלחה של הלבנות השיניים. חשוב מן הסתם גם להתייעץ מראש עם רופא שיניים מוסמך על מנת להעריך את יעילות טיפולי הלבנת השיניים עבור כל מטופל באופן פרטני ולקבל הנחיות שיסייעו למיקסום התוצאות של הלבנת השיניים. 

מחירי הלבנת שיניים

הלבנת שיניים היא טיפול שהופך פופולארי ומבוקש יותר מיום ליום, ולא בכדי. 

בין שיטות הלבנת השיניים המקובלות בשוק כיום, ניתן למצוא שלל שיטות ביתיות להלבנה: חלקן בחומרים טבעיים, או בעזרת תכשירים סינתטיים, ויש גם שיטות להלבנת שיניים אצל רופא שיניים באמצעים מתקדמים וחומרים כימיים. 

להלן השיטות השונות הקיימות כיום בשוק הלבנות השיניים המקצועיות והמחירים של כל שיטה:

1. הלבנת שיניים בעזרת סד לילה

זהו פתרון מותאם אישית להלבנת שיניים מקצועית. סד הלילה הינו תבנית סיליקון שמכילה חומר הלבנה בריכוז לא גבוה של 10 עד 20 אחוז.

הסד המלבין נוצר עבור כל מטופל במעבדת שיניים על פי מידותיו האישיות כפי שנאספו על ידי רופא השיניים שלו. עלות: בין 1000 ל – 1500 ₪.

2. הלבנת שיניים בלייזר

זוהי שיטת הלבנה לשיניים שנחשבת יותר אגרסיבית בגלל הריכוז הגבוה של החומר המלבין שנעשה בו שימוש כדי לקצר תהליכים ולהלבין את השיניים בפרק זמן מקוצר מאוד של כ – 60 דקות. עלות: בין 1500 ל – 2500 ₪.

3. הבהרת שיניים באור כחול

הלבנת שיניים בקרן אור כחולה, או בשמה האחר: הלבנת שיניים בלד (LED) הינה שיטה של הלבנת שיניים שעובדת באופן שמזכיר מאוד את טכניקת הלבנת השיניים בלייזר. השיטה מאוד יעילה ועדינה יותר מהלבנה בלייזר. עלות: בין 1000 ל – 1500 ₪.

מרפאת פירוב דנט

הלבנת שיניים ביתית 

ניתן למצוא כיום מוצרים רבים להלבנת שיניים ביתית, המאפשרים לאנשים שמעוניינים להלבין את שיניהם בעצמם לעשות זאת בצורה עצמאית.

השיטות הביתיות להלבנת שיניים הן זולות מאוד יחסית להלבנות שיניים מקצועיות וזמינות מאוד.

עם זאת, האפקטיביות של הלבנות שיניים בבית היא נמוכה משמעותית בהשוואה להלבנה מקצועית אצל רופא שיניים ולעיתים התוצאות גם פחות עמידות.

להלן 2 הדרכים הפופולריות להלבנת שיניים ביתית:

1. מדבקות להלבנת שיניים

רצועות דביקות שמכילות בתוכן חומר מלבין בריכוז נמוך במיוחד של כ – 6% (בהשוואה להלבנה מקצועית במרפאת שיניים ששם זה בדרך כלל מלבין בשיעור של כ – 20% ויותר).

את הסטריפים האלה מצמידים אל השיניים כל יום, פעמיים ביום למשך חצי שעה כל פעם, וממשיכים עם זה שבועיים. אם התקציב שלכם לטיפולי הלבנת שיניים הוא מוגבל, אז רצועות הלבנת שיניים עשויות להיות הפתרון המתאים עבורכם.

2. הלבנת שיניים עם "לק"

חומר מלבין בריכוז גבוה יותר ממדבקות ההלבנה, של כ – 20%.

את מלבין השיניים בלק מניחים על השיניים עם האפליקטור של הבקבוקון שלו, ומשאירים את החומר לכ – 30 דקות. מדובר בחומר יחסית חלש כך שלא ניתן לצפות לתוצאות מהירות במיוחד.

בנוסף, לא פשוט למרוח את החומר בצורה מדויקת ולכן ההלבנה של השיניים עם לק עשויה לצאת לא אחידה. היתרון העיקרי של הלק להלבנת שיניים הוא במחירו הנמוך והעובדה שבניגוד למדבקות להלבנת שיניים, כאן דרוש טיפול חד פעמי בלבד.

הלבנת שיניים בלייזר

הלבנת שיניים בלייזר היא הליך יעיל להשגת שיניים צחורות ובוהקות ושיפור מראה החיוך.

בשיטה של הלבנת שיניים בלייזר רופא השיניים מכסה את שיני המטופל בחומר מלבין ואז מכוון עליהן קרני לייזר שמחממות את האזור ובכך תורמות לזירוז החדירה של החומר המלבין אל השיניים.

מטופלים רבים בוחרים להלבין את השיניים שלהם עם מכשור לייזר הודות לתוצאות המהירות שניתן לראות, תוך טיפול בודד או שניים בלבד. התוצאות עמידות לאורך 4 שנים ויותר.

אולם יש לציין כי הלבנת שיניים בלייזר יכולה לגרום גם לנזקים בחלל הפה, כמו נזק לחניכיים, פגיעה בשורשי השיניים, שחיקת אמייל השיניים, דלקות בפה וכן הלאה. הלבנת שיניים בלייזר, היא גם טיפול יקר למדי שפעמים רבות אינו מגיע עם אחריות לטיפולים נוספים באם ידרשו.

הלבנת שיניים למעשנים

כיום קיימות דרכים רבות להסרת כתמי עישון מהשיניים. חלקן נעשות בצורה מקצועית בקליניקות של רופאי שיניים ואחרות הינן שיטות ביתיות של הלבנת שיניים למעשנים.

להלן הפתרונות השכיחים לניקוי שיניים למעשנים:

1. הלבנת שיניים ביתית למעשנים

הברשה של השיניים עם אבקת סודה לשתייה, עוזרת להסיר את הכתמים שהצטברו על השכבה החיצונית של השן.

זוהי רק אחת מן הדרכים הטבעיות הרבות שקיימות להלבנת שיניים מכתמי סיגריות.

2. ניקוי שיניים מקצועי במרפאת שיניים

אחת הדרכים הטובות ביותר להסרת כתמי עישון עיקשים היא לנקות את השיניים באופן מקצועי.

ניקוי שיניים מקצועי עוזר להסיר כתמים מאמייל השן ואת שכבת האבנית שלעתים קרובות נראית חומה. 

3. ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה או פורצלן לשיניים הוא פתרון מעולה להלבנת שיניים למעשנים. ציפוי חרסינה יכול לשנות את גוון וצורת השן, ולשפר את לובן החיוך ומראהו הכללי.

עם זאת ישנם חסרונות בציפוי חרסינה לשיניים כמו עלותם. ביצוע של ציפוי פורצלן לשיניים דורש הרדמה מקומית או טשטוש, טיפולים מרובים אצל רופא השיניים והסרת שכבה דקה של אמייל.

4. הלבנת שיניים בעזרת סד מלבין

למעשנים רופאי שיניים מציעים לרוב טיפולי הלבנה באמצעות סד הלבנה לשיניים שבא עם חומר מלבין.

הלבנת שיניים אקולוגית

הלבנת שיניים אקולוגית היא שיטה חדשנית ומתקדמת להלבנת שיניים מקצועית אשר עושה שימוש בתאורת LED בשילוב חומרי הלבנה מתקדמים ממקור טבעי, כדי להלבין את שיניהם של מטופלים ללא תופעות לוואי או רגישות בשיניים והחניכיים בתום פעולת ההלבנה, אשר מתרחשת בהלבנות שיניים מסוגים אחרים.

יתרונה המהותי של השיטה הוא בכך שהרגישות של השיניים והחניכיים אינה מהווה כאן פקטור.

הלבנת שיניים אקולוגית היא טיפול הלבנה לשיניים אשר מתבצע רק במרפאות שיניים מתמחות ואורך כ – 60 דקות בלבד. 

סיכונים בהלבנת שיניים

ישנם מוצרים רבים המיועדים כיום לביצוע הלבנת שיניים.

המשתמשים עלולים להיות מבולבלים לגבי מה שכדאי להשתמש בו ולא לדעת אילו מהשיטות באמת בטוחות. חלק ממוצרי הלבנות השיניים אינם יעילים בשינוי גוון השן בעוד שאחרים עשויים לגרום למשתמש צריבה בחניכיים ו / או רגישות מוגברת בשיניים לאחר השימוש.

חשוב לפעול תמיד אחר הוראות היצרן בעת ​​השימוש במוצר ולהפסיק להשתמש בערכות אלו אם תופעות הלוואי אינן חולפות בתוך מספר ימים.

יתרה מכך, בשימוש ברכיבים ביתיים ומוצרי מדף להלבנת שיניים, עלול להיגרם נזק לשכבת האמייל של השיניים ואף שחיקה שלה לצמיתות. הסיכון בשיטות אלו טמון בעובדה שהן אינן מוכחות באופן מדעי כפתרון בריא וארוך טווח להלבנת שיניים. לכן יש לדון בהן עם רופא שיניים לפני שמנסים אותן.