יישור שיניים

הילד הגיע לגיל ההתבגרות וזקוק לטיפולי יישור שיניים? עברתם את גיל ההתבגרות כבר מזמן, אבל אף פעם לא מצאתם את הזמן הנכון לעבור טיפול אורתודנטי?

אם אינכם אוהבים את מראה השיניים שלכם מאחר והן בולטות או עקומות, הגיע הזמן לשקול ברצינות לפנות לטיפול יישור שיניים!

טיפול אורתודונטי ליישור שיניים יכול לשפר את החיוך שלכם לאין שיעור. יתרה מכך, לעתים יישור שיניים תורם גם לשיפור מצב הפה והלסת גם בהיבט התפקודי.

אנשים אשר מתקשים ללעוס את המזון שהם אוכלים, או כאלו שמבנה השיניים או הלסת שלהם מקשה על יכולתם לדבר, עשויים להפיק תועלת רבה מטיפולי יישור שיניים. במאמר זה נסקור את כל המושגים הכי חמים בתחום הטיפולים האורתודנטיים שחשוב שתכירו בהקשר של יישור שיניים למבוגרים או לילדים.

יישור שיניים שקוף

יישור שיניים שקוף הוא אחד מהטיפולים האורתודונטיים המועדפים על מבוגרים בימינו.


טיפול זה בדרך כלל ידוע בשמו של היצרן ומשווק תחת השם שיטת אינויזליין (Invisalign) עליה נרחיב בהמשך. מיישרי השיניים השקופים הם עדינים יותר למראה בהשוואה לגשר המסורתי ליישור שיניים ומכאן הפופולריות הרבה שלהם.

הם מיוצרים בהתאמה אישית למטופל כך שיתאימו היטב לשיניו, ויהיו כמה שפחות נראים לעין. מבחינה אסתטית, היתרון ביישור שיניים שקוף שהוא…

שקוף (ניחשתם נכון), אבל השאלה שמטופלים לעתים קרובות שואלים את הרופא שלהם היא האם יישור שיניים שקוף הוא אפקטיבי באותה מידה כמו יישור שיניים בשיטות הסטנדרטיות. התשובה לשאלה זו לעולם איננה חד משמעית, ותלויה בגורמים רבים.

יישור שיניים
יישור שיניים

מה זה יישור שיניים בשיטת אינויזליין

אחת השיטות הפופולריות ביותר ליישור שיניים שקוף כיום, היא יישור שיניים מבית Invisalign, המשמש כהתקן יחיד ליישור שיניים או בשילוב עם טכניקות נוספות של יישור שיניים למבוגרים.

אינויזליין (Invisalign), היא סדרה של מכשירי יישור שיניים שקופים שמאפשרים לבצע הליכי יישור שיניים ללא שימוש בסמכים וחוטים מתכתיים. מכשירים אלו מיוצרים בהתאמה אישית למטופל, ומזיזים את השיניים בהדרגה למקומן הרצוי.

מיישרי השיניים של אינויזליין דורשים החלפה מדי שבועיים. יישור שיניים בשיטת אינויזליין אורך זמן רב יותר מטיפול אורתודונטי עם גשר מתכת לשיניים, אבל מטופלים אוהבים אותו, מכיוון שההתקנים של אינויזליין אינם בולטים במיוחד, וניתן להסיר אותם לרגל אירועים מיוחדים או לטובת הארוחות.

גשר בשיניים

גשר בשיניים הוא מכשיר דנטלי המשתמש בלחץ מבוקר בכדי להזיז וליישר בהדרגה את השיניים. הגשר משמש במסגרת טיפולי יישור שיניים במטופלים עם שיניים בולטות או עקומות. גשר לשיניים נועד בין היתר גם לתיקון המנשך ומבנה הלסתות של המטופל. 

גם אנשים עם שיניים צפופות, שיניים עם מרווחים גדולים ביניהן או מרחק לא תקין בין הלסתות, מטופלים לעתים קרובות עם גשר בשיניים. הגשר מאפשר טיפול אורתודנטי גמיש שמותאם לאופן בו השיניים של המטופל מגיבות להליך יישור השיניים.

היתרון הבולט של יישור שיניים עם גשר הוא שמדובר בטיפול פולשני בצורה מינימלית, אשר גורם לאי נוחות מינימלית בלבד למטופל, ואינו דורש הרבה זמן החלמה כחלק מהטיפול. מסיבות אלה, הגשר הוא כבר מזמן בחירה מקובלת מאוד בטיפולי יישור שיניים לילדים ומבוגרים כאחד.

אף שגשר בשיניים הינו טיפול אורתודנטי ליישור שיניים שלרוב מתבצע במהלך גיל ההתבגרות, כיום, יותר ויותר מבוגרים פונים לטיפול אורתודנטי בעזרת גשר, על מנת לשפר את החיוך שלהם וכתוצאה מכך – את בטחונם העצמי.

מדובר בהתקן שעשוי מתכת או קרמיקה, חוטים וחומר ציפוי המחבר אותם לשיניים של המטופל. אורתודנט הוא רופא המתמחה במכשירים מסוג זה וטיפול בשיניים שדורשות יישור.

שיעורי ההצלחה של יישור שיניים בעזרת גשר בשיניים, משתנים בהתאם לגיל בו המטופל פנה לטיפול ובמורכבותו של הטיפול האורתודונטי הנדרש למצבו. בדרך כלל יישור שיניים בעזרת גשר הוא טיפול יעיל מאוד, אך יעילותו תלויה גם כמטופל וביכולתו לעקוב בקפידה אחר הוראות האורתודנט.

יישור שיניים ללא גשר

עבור מרבית האנשים גשר לשיניים הוא הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לבצע יישור שיניים, אולם מסיבות אסתטיות ושיקולי נוחות, רבים מחפשים כיום אלטרנטיבה לטיפולי יישור שיניים בעזרת גשר.

למי שמעוניין בפתרון של יישור שיניים ללא גשר, עבור שיניים שהן מעט עקומות, בולטות או סתם צפופות, ייתכן שפעולה קוסמטית כמו ציפוי שיניים בחרסינה או לחילופין טיפול אורתודנטי בעזרת פלטה שקופה ליישור שיניים, יספיקו על מנת ליישר אותן.

כך או כך, אין לנסות ולבצע יישור עצמי של השיניים בשום אופן. יש לעבוד עם אורתודנט כדי למצוא את הפתרון הנכון ליישור שיניים וחיוך מושלם. 

במקרים מסוימים, כירורג פה יוכל לבצע ניתוח פה ולסת כדי לשנות את מיקום וזווית השיניים בפיו של המטופל. במידה ומיקום השיניים והלסת של המטופל גורמים לקושי משמעותי בחיי היום יום שלו, רופא שיניים עשוי להמליץ ​​על הליך שנקרא ניתוח אורתוגנטי שהוא ניתוח אשר נועד לתיקון ליקויים בסגר הלסתות.

בנוסף, ישנם פתרונות מעולם טיפולי השיניים הקוסמטיים, כמו: ציפוי שיניים פורצלן, למינייט או לומינירס, אשר יכולים ליצור אשליה של שיניים ישרות ומתאימים במיוחד לשיניים עם רווחים גדולים ביניהן, או עבור שיניים סדוקות או עקומות. 

יישור שיניים מהיר ברבע מזמן הטיפול הסטנדרטי

בשל הביקוש הרב בקרב בני נוער ומבוגרים, מוצעות היום בשוק יישור השיניים מגוון שיטות של יישור שיניים מהיר ברבע מזמן הטיפול הרגיל.

שיטות אלו ליישור שיניים, בנוסף להיותן מהירות מציעות גם מענה אסתטי למטופלים שחשוב להם לשמור על המראה החיצוני הטבעי שלהם גם בזמן הטיפול האורתודנטי. כיום, רופאי שיניים מציעים למטופליהם יישור שיניים מהיר בשיטות שלהלן:

יישור שיניים שקוף בשיטת אינויזליין, יישור שיניים מזורז בשיטת אינמן, יישור שיניים מהיר בשיטת דיימון, יישור שיניים מקוצר עם גשר שקוף, יישור שיניים קצר עם גשר מחרסינה, יישור שיניים בלייזר, או ציפוי שיניים.

בשוק מיישרי השיניים, ישנם כיום גם מוצרים חדשניים המסייעים בזירוז הליך יישור השיניים במבוגרים: מכשיר יישור שיניים אקסלדנט – AcceleDent וטיפול שנקרא יישור שיניים בהנעה. לא כל השיטות ליישור שיניים מתאימות לכל אחד ועל כן יש להיוועץ עם אורתודנט מומחה כדי למצוא את פתרון יישור השיניים המתאים ביותר למטופל.

יישור שיניים לילדים

אם לילדכם יש שיניים עקומות, בולטות או כל בעיה אחרת במבנה הלסת, הצעד הראשון הוא לדבר עם רופא השיניים שלו או לפנות לייעוץ אצל רופא אורתודנט. ישנם מספר התקנים ליישור שיניים המשמשים כיום אורתודונטים המבצעים הליך של יישור שיניים בילדים.

אולם גשר לשיניים הוא עדיין האמצעי העיקרי ליישור שיניים לילדים ונוער, ולתיקון מנשך לא תקין אצל ילדים. גשר מתכת לשיניים פועל על ידי הפעלת לחץ על השיניים והלסתות שנועד להזיז אותם למקומם הרצוי. 

אם בעבר יישור שיניים בעזרת גשר התאפשר רק בעזרת שימוש בפתרון של גשר ממתכת, הרי שכיום נוספו אפשרויות רבות ומגוונות שניתן לבחור מתוכן: גשר מפלדת אל חלד, גשר קרמי, גשר שקוף, גשר מפלסטיק, גשר משילוב של חומרים ועוד. גשר לשיניים יכול להיות שקוף או צבעוני.

במידת הצורך, החוטים של ההתקן יכולים להיות עשויים מחומרים כמו ניקל וטיטניום או שילוב של נחושת וטיטניום. חומרים אלו הם עמידים לאורך זמן ודורשים פחות התאמות מחוטי נירוסטה.

יישור שיניים למבוגרים

כיום, אנשים רבים פונים לרופא אורטודנט כדי לבצע טיפולי יישור שיניים למבוגרים.

לעתים יישור שיניים למבוגרים מבוצע על רקע בעיה אסתטית ולעיתים השיקול הוא רפואי או תפקודי.

במקרים מסוימים, שיניים עקומות יכולות להשפיע על איכות החיים של המטופל במגוון דרכים. לדוגמא, שיניים לא ישרות עלולות להשפיע על יכולת הלעיסה, ולגרום כאב בזמן האכילה, או להקשות על הדיבור.

בנוסף, אנשים מסוימים עשויים לחוש מבוכה רבה כל כך לגבי שיניהם הבולטות או העקומות עד שהם מפסיקים לחייך או בוחרים להימנע ממצבים חברתיים. מגוון האפשרויות הזמינות כיום בתור טיפולי יישור שיניים למבוגרים הן רבות ומגוונות מבעבר ועליהן נרחיב בהמשך המאמר. 

שיטות ליישור שיניים למבוגרים

כאמור, כ – 50% מן המטופלים של רופאי שיניים אורתודנטיים כיום הם מבוגרים. 

מטופלים שפונים לטיפולי יישור שיניים למבוגרים כיום, ישמחו לגלות שישנו היצע רחב בהרבה של התקנים אורתודנטים ביחס לאפשרויות שהיו זמינות בימי צעירותם.

עבור מבוגרים אסתטיקה היא שיקול מרכזי בבחירת סוג השיטה ליישור שיניים. עלות ואורח חיים הם שיקולי המפתח האחרים, כאשר כל אפשרות מציעה יתרונות וחסרונות משלה.

התקני יישור שיניים עבור מבוגרים כוללים: גשר מתכת לשיניים, פלטות נשלפות שקופות או מיישרי שיניים שקופים (למשל גשר שקוף של אינויזליין), גשר פנימי לשיניים (Lingual Braces), יישור שיניים עם גשר קרמיקה, מרחיבי לסתות, ציפוי שיניים ועוד.