ציפוי שיניים

ציפוי שיניים או פורנירים לשיניים הם שכבה דקיקה של פורצלן שמצפים בה את השיניים כדי לשפר את המראה והצבע שלהן. ציפויי שיניים עשויים לעתים קרובות מפורצלן / חרסינה או מחומרים מרוכבים של שרף והם נקשרים באופן קבוע לשיניים שלך.

ניתן להשתמש בפורניר לטיפול בפגמים קוסמטיים שונים, כולל שיניים סדוקות, שבורות, מוכתמות או קטנות מהממוצע.

אנשים מסוימים עשויים לעבור ציפוי שיניים לשן בודדה עבור שן שבורה או סדוקה, אך רבים עושים טיפולי ציפוי לשיניים עבור קבוצה של מספר שיניים כדי ליצור חיוך שווה וסימטרי. ציפוי לשמונה השיניים הקדמיות העליונות הינן טיפול ציפוי השיניים הנפוץ ביותר.

מהם הסוגים השונים של ציפויים לשיניים?

ציפויי שיניים עשויים לרוב עשויים חרסינה. בעבר פעולה של ציפוי שיניים מסורתי דרשה עבודות הכנה אינטנסיביות יותר בהשוואה לחלופות של היום. בין האפשרויות השכיחות היום לטיפול בציפוי שיניים ישנן שיטת Lumineers ו- Vivaneeres – שהן דקות יותר מציפוי שיניים חרסינה קלאסי, לוקחות פחות זמן ופחות פולשניות ליישום.

הטמעה של ציפוי שיניים מסורתי מחרסינה כרוכה בדרך כלל בשחיקת מבנה השן, לעיתים הסרת חלק מהשן אפילו מעבר לאמייל. זה מאפשר מיקום מדויק של הציפוי, אך זהו גם הליך בלתי הפיך שיכול להיות כואב ולעיתים קרובות מצריך הרדמה מקומית.

חזיתות דנטליות ללא הכנה, לעומת זאת, עשויות לדרוש הכנה או שינוי מינימלי בלבד של השן אם בכלל. במקום להסיר שכבות שן מתחת לאמייל, ציפוי שיניים ללא הכנה משפיע רק על האמייל. במקרים רבים, ציפויי שיניים ללא הכנה אינם מצריכים הרדמה מקומית.

מה ההבדל בין ציפוי שיניים להשתלת שיניים או התקנת כתר?

ציפוי שיניים אינו זהה להשתלת שיניים או כתרים . פורניר מכסה את המשטח הקדמי של השן. שתלים לעומת זאת מחליפים את כל השן. כתרים עוטפים גם את השן כולה, ואילו ציפוי חרסינה לסוגיו מכסה רק את המשטח הקדמי של השן (הנראה בחיוך).

ציפוי שיניים
ציפוי שיניים

כמה עולה ציפוי שיניים?

ציפוי שיניים אינו מכוסה לעתים קרובות בביטוחי בריאות, מכיוון שהם נחשבים להליך קוסמטי. 

עלות ציפוי השיניים שלך תלויה בגורמים כמו סוג הציפוי שאתה בוחר, איזה מוניטין יש לרופא השיניים שלך, יוקר המחיה באזור שלך, והמומחיות של רופא השיניים בתחום הציפויים.

מה היתרונות של ציפוי שיניים?

היתרון הגדול ביותר בטיפול של ציפוי שיניים הוא שיפור מראה השיניים, שנותן לך חיוך לבן ואחיד יותר. ציפויי שיניים משמשים לרוב לטיפול בפגמים הקוסמטיים הבאים:

 • שיניים שבורות או סדוקות
 • שינוי צבע דרסטי או צביעה לא אחידה שלא ניתן לתקן עם הלבנת שיניים
 • רווחים בשיניים
 • שיניים קטנות מהממוצע
 • שיניים מחודדות או מעוצבות בצורה לא רגילה
 • ציפוי שיניים יכול להחזיק מעמד לאורך יותר מעשור, תלוי בסוג הפורניר שבחרתם, מה שהופך אותם להשקעה לטווח הארוך.

כיצד להתכונן לטיפול של ציפוי שיניים?

לפני שתחליט לעשות ציפוי שיניים, כדאי שתקיים פגישה מקדימה עם רופא השיניים שלך כדי לדון באילו אפשרויות מתאימות לך וכמה ציפויים אתה רוצה להציב. במקרים מסוימים, אם השיניים עקומות או לא אחידות, יתכן שתצטרך לקבל פלטה לפני שרופא השיניים יכול למקם את הפורנירים.

רופא השיניים שלך לרוב יצלם צילומי רנטגן בשלב זה כדי להעריך את בריאות השיניים. הוא או היא יחפשו סימנים של עששת, מחלות חניכיים או צורך בטיפולי שורש. אם אתה סובל מאחד מהמצבים הללו, יתכן שאתה לא מועמד מתאים לציפוי שיניים.

לאחר הבדיקות הראשוניות, כדי לקבל גודל מדויק לציפוי השיניים שלך, רופא השיניים שלך יקח דגימה בת כחצי מילימטר מהשן שלך (מסירים את האמייל בעזרת כלי שיוף) לפני שבונים מודל של השיניים שלך. לאחר מכן דגם זה מועבר למעבדה ליצירת הציפוי לשיניים שלך.

איך מצמידים את הציפוי אל שיניים?

בדרך כלל זה לוקח שבוע עד שבועיים לאחר שרופא השיניים שלך יוצר את התבנית שלך בכדי להחזיר את ציפוי השיניים שלך מהמעבדה.

ברגע שהפורניר שלך מוכן אתה יכול לקבוע תור כדי למקם אותם. בפגישה זו רופא השיניים שלך יעריך את התאמתם, צורתם וצבעם של הפורנירים כדי לוודא שהם מושלמים עבורך.

בשלב הבא, רופא השיניים שלך ינקה את השיניים ביסודיות. זה חשוב, מכיוון שהוא ירצה למנוע מצב שבו החיידקים נלכדים מתחת לציפוי השן מה שעשוי לגרום לריקבון. לאחר מכן, הרופא יעשה שימוש בכלי השחזה כדי ליצור מרקם מחוספס יותר על כל שן עליה יש למרוח חומר מקשר. זה יקל על הדבקת הציפוי לשן.לאחר מכן רופא השיניים שלך משתמש במלט שיניים בכדי לקשור את הציפוי אל השן.
יבוצע שימוש באור אולטרה סגול כדי להקשיח את המלט הזה במהירות, וזהו.

ברגע שתעזבו את המרפאה, החיוך החדש שלכם יצא לדרך יחד עמכם!

איך לשמור על ציפוי השיניים שלך אחרי הטיפול

שלא כמו טיפולי שיניים אחרים, תהליך ההחלמה מטיפול של ציפוי שיניים אינו לוקח זמן רב.

במקרים מסוימים, מיד לאחר הנחת ציפויי השיניים ייתכן שתבחין שהציפויים מרגישים מעט מחוספסים. בליטות מחוספסות אלה (בדרך כלל משאריות מלט שנדבק לציפוי השיניים) נשחקים לאחר מספר ימים של אכילה וצחצוח שיניים רגילים. אם לא, רופא השיניים שלך יכול להחליק אותם.

ציפוי שיניים פורצלן מסורתי מחזיק מעמד בדרך כלל בין 10 ל 15 שנים, ופורנירים ללא הכנה נמשכים כ 5 עד 7 שנים. נקיטת אמצעי זהירות מסוימים יכולה לעזור לך לוודא שאתה מוציא מהם את תוחלת החיים הארוכה ביותר האפשרית. אמצעי זהירות אלה כוללים:

 • המנעו מלעיסת עצמים קשים כמו עטים, קרח או ציפורניים.
 • לעולם אל תשתמשו בשיניים כדי לפתוח חבילות או אריזות.
 • נסו לא ללעוס עם השיניים הקדמיות. אכלו אוכל קשה יותר עם השיניים האחוריות בלבד.
 • חתכו אוכל קשה לחתיכות כשניתן.
 • אם אתה חורק שיניים בלילה, בקש סד לילה כדי להגן על ציפוי השיניים שלך.
 • אם אתה עוסק בספורט, עליך ללבוש מגן לשיניים.