גורמים מקצועיים

בריאות השיניים והחניכיים אינה חשובה רק לשמירה על חיוך צחור, בריא ואסתטי, אלא מהווה גם חלק חיוני מהבריאות הכללית שלנו, לכן חשוב להכיר גורמים מקצועיים בתחום בריאות השיניים והחניכיים.

הגיינת הפה ובריאותו, משפיעה על הרבה היבטים בתפקוד היומיומי של כל אדם, כגון: יכולת הדיבור, הלעיסה וכמובן – גם על החיוך והביטחון העצמי שלנו. 

כאשר אנו סובלים מבעיות שיניים או חניכיים, הדבר פוגע ביכולתנו לתפקד ברמה המיידית, ואף מסכן את בריאותנו הכללית לטווח הארוך יותר.

לכן, בין אם מדובר בבחירה של רופא שיניים למבוגרים או לילדים, מרפאת שיניים חדשה, שיננית או מעבדת שיניים – חשוב להכיר היטב את הגורמים המקצועיים בתחום רפואת השיניים והגיינת הפה, ואת תחומי אחריותם, על מנת להבטיח שתקבלו את הטיפול הטוב ביותר בכל הנוגע לבריאות הפה והלסת, שלכם ושל בני משפחתכם. 

מרפאת שיניים

מציאת מרפאת שיניים טובה ומקצועית היא נושא חשוב מאין כמוהו ועם זאת, לא טריוויאלי בכלל.

כל אחד רוצה לטפל בשיניו מול רופא שיניים מיומן ורב ניסיון במרפאת שיניים מצוידת היטב, נקיה, בטיחותית, ובעלת צוות מקצועי מוסמך ואדיב. עם זאת, אנשים רבים אינם יודעים כיצד למצוא מרפאת שיניים שתוכל לספק להם טיפולי שיניים בסטנדרט גבוה, מבלי להשאיר אותם עם חורים בכיסים.

למרות שאתם יכולים לבחור בין עשרות מרפאות שיניים בישראל, כדאי לחפש את זו שיכולה להעניק לכם שירותים איכותיים, מותאמים אישית וחסכוניים, וכמובן – שמעסיקה רופא שיניים שמבין באמת את כל הצרכים שלכם. 

אחת הדרכים להבטיח שתקבלו טיפול הולם, היא לפנות למרפאת שיניים אשר נמצאת תחת פיקוח של משרד הבריאות.

הפיקוח של משרד הבריאות נועד להבטיח כי כלל הצוות הרפואי במרפאת השיניים שבחרתם עומד בתקנים מקצועיים מסוימים אשר הופכים אותו כשיר לטיפול בבריאות הפה, ובעל ידע נרחב בטכניקות העדכניות ביותר לטיפול בבעיות פה ולסת שונות.

כמו כן, מומלץ לבקר במרפאת השיניים לפני שאתם מקבלים החלטה לכאן או לכאן, ולוודא כי מרפאת השיניים בה אתם מתעניינים כוללת סביבה נקיה, נוחה ומרגיעה. 

גורמים מקצועיים
גורמים מקצועיים

איך בוחרים רופא שיניים טוב

בבחירת רופא שיניים יש לקחת בחשבון כמה סוגיות מפתח, ביניהן:

האם יש לרופא רישיון לעיסוק ברפואת שיניים בישראל, מהם הכישורים וההתמחות של הרופא, מה רמת התחזוקה והניקיון של מרפאת השיניים בה הוא עובד, איך מתנהלת התקשורת מול הצוות הטיפולי במרפאתו (מקצוענות, זמינות, אדיבות הסגל ועוד), שעות הקבלה ומיקום המרפאה, מגוון טיפולי השיניים המוצעים על ידי רופא השיניים הנבחר וזמינות לטיפולי חירום.

לאחר שהגעתם לרשימה מצומצמת של רופאי שיניים שתהיו מעוניינים לבחון, כדאי לחפש אחר חוות דעת על רופאי השיניים הללו כדי לבדוק איך מטופלים שעבדו עימם התרשמו משרותיהם.

מרבית המטופלים נשארים עם רופא השיניים שלהם במשך שנים רבות, ולכן חשוב להקדיש זמן לבחירת רופא שיניים שגורם לכם להרגיש נינוחים ורגועים, בידיעה שבחרתם באיש מקצוע שבאמתחתו כל הכישורים הדרושים לטפל בשיניים שלכם על הצד הטוב ביותר.

מעבדת שיניים

מעבדות שיניים או בשמן הנוסף: מעבדות דנטליות, הן מכונים האמונים על ייצור של התקנים ומכשירים לשיקום חלל הפה, השיניים והלסת.

עובדי מעבדות שיניים נקראים טכנאי שיניים, והם אלו שמייצרים את האביזרים הדנטליים על פי דרישותיהם של רופאי השיניים. מרבית העזרים הדנטליים אשר נוצרים במעבדת שיניים, מיוצרים בהתאמה אישית.

למשל: כתרים לשיניים, שיניים תותבות, גשרים לשיניים, וכן הלאה. מעבדות שיניים בארץ כפופות להנחיות של משרד הבריאות, שנועדו להסדיר את אופן פעולתן ולהגדיר אילו גורמים מוסמכים להפעילן. 

אחד מן התפקידים העיקריים של מעבדות שיניים הינו ייצור של כתרים הדנטליים, שהם למעשה סט השיניים החדשות שמותקן בפיו של המטופל במסגרת הליך של השתלת שיניים.

מעבדת השיניים אחראית לבחור בהרכב החומרים ממנו ייוצר הכתר הדנטלי ולבחור את הגוון המתאים לצבע השיניים הנותרות בפיו של המטופל או להתאים את הבחירה להעדפתו האישית. לבחירת החומרים בהם מעבדת השיניים עושה שימוש וההקפדה על רמת הדיוק בעבודתה, השפעה ישירה על שביעות רצונם של המטופלים.

רופא שיניים לתינוקות

הורים רבים אינם בטוחים האם ומתי עליהם לקבוע תור לבדיקת השיניים הראשונה של התינוק שלהם אצל רופא שיניים. הקפדה על בריאות השיניים של תינוקכם היא הכרחית אם ברצונכם לשמור על השיניים והחניכיים של התינוק שלכם במצב בריאותי תקין.

ההמלצה היא לקבוע את התור הראשון של התינוק אצל רופא שיניים לילדים (או רופא שיניים מומלץ עם גישה טובה לילדים ותינוקות) תוך 6 חודשים מהזמן בו צומחת לו השן הראשונה או עם הגיעו לגיל שנה – המוקדם מביניהם. במסגרת הביקור עם תינוקכם אצל רופא השיניים, רופא השיניים בדרך כלל יבחן את פיו של הקטנטן שלכם, יספור את שיני התינוק שלו ויבדוק את מצב החניכיים שלו.

רפואת שיניים ביולוגית

רפואת שיניים ביולוגית או בשמותיה הנוספים: "רפואת שיניים הוליסטית" או "רפואת שיניים טבעית", היא אלטרנטיבה לטיפול שיניים מסורתי. זהו סוג של רפואת שיניים משלימה או אלטרנטיבית.

בשנים האחרונות סוג זה של רפואת שיניים צובר פופולאריות הולכת וגדלה.
אנשים רבים נמשכים לגישה ההוליסטית הזו לרפואת שיניים, התומכת בשימוש בחומרים טבעיים ותרופות טבעיות יותר.

לעתים טכניקות מעולם רפואת השיניים הביולוגית משולבות בטכניקות של טיפולי שיניים קונבנציונליים. רופא שיניים המטפל בשיטה הביולוגית, ניגש לטיפול בפה בראיה ביולוגית, המתחשבת באופן בו בריאות הפה משפיעה על כל הגוף, ולהיפך.

לכן רפואת שיניים ביולוגית, מטפלת בבעיות בפה על ידי התמקדות בכל תחומי הבריאות. זה כולל את בריאותכם הגופנית, הרגשית והרוחנית.

שיננית

היגיינת פה טובה היא דבר חשוב מאין כמוהו, לא רק בהקשר של מראה השיניים, אלא גם לבריאות הכללית. היגיינת פה לקויה יכולה להוביל למגוון בעיות שיניים ופה כמו מחלות חניכיים, זיהום, אובדן עצם, מחלות לב, שבץ ועוד.

על מנת לשמור על בריאות הפה מומלץ לבקר לפחות פעמיים בשנה אצל שיננית כדי לעבור ניקוי שיניים מקצועי ויסודי. השיננית אמונה על שיפור מראה השיניים של המטופל מבחינה אסתטית, על ידי ביצוע פעולות הקשורות בניקיון השיניים והחניכיים.

שינניות דואגות גם להדרכת המטופלים בנושאים הנוגעים לשמירה על הגיינת הפה שלהם, כמו צחצוח שיניים תקין, שימוש בחוט דנטלי וכן הלאה. במסגרת טיפולי ניקוי שיניים תקופתיים, השיננית מבצעת גם הסרה של כתמים מהשיניים, ניקוי אבנית ובמידה והמטופל מעוניין בכך – גם טיפול פלואוריד.

רופא שיניים לילדים

רופא שיניים לילדים הוא ממש כמו כל רופא שיניים אחר, רק שיש לו התמחות מיוחדת בטיפול בילדים. זה חשוב מכיוון שמבוגר מתנהג אחרת אצל רופא השיניים מאשר ילד.

מבוגרים לא זקוקים להרגעה בנוגע לטיפולי שיניים, אולם ילדים נרתעים מביקור אצל רופא שיניים מאוד וסובלים מחרדה סביב העניין. רופא שיניים לילדים יכול לספק את טיפולי השיניים וההדרכה לשמירה על היגיינת הפה שילדים זקוקים להם ולצמצם את אי הנעימות שעשויה להיות כרוכה בביקור במרפאת שיניים.

רופאי שיניים לילדים מספקים טיפולי שיניים בסיסיים לילדים מגיל ינקות ועד שהם כמעט מבוגרים.

רופאי שיניים אלה מוסמכים לאבחן בעיות ועיכובים בצמיחת השיניים בתינוקות, ולהנחות את ההורים כיצד לעזור לפעוטות לשבור הרגלים רעים כמו יניקת אגודל ותלות במוצץ.

במרפאת שיניים לילדים מבוצעות גם משימות בסיסיות כמו ניקוי שיניים לילדים וטיפולי פלואוריד. 

רופאי שיניים לילדים גם מבצעים סתימות לטיפול בחורים בשיניים, מסירים שיני בינה ומטפלים במחלות חניכיים. הם אף עוזרים באבחון בעיות רפואיות שיש להן תסמינים שמתבטאים בפגיעה בבריאות הפה כמו סוכרת, אסטמה והיפראקטיביות.

בנוסף, רופאי שיניים לילדים מאבחנים גם בעיות במבנה ומנח הלסת כמו מנשך לא תקין ושיניים עקומות, בולטות או כאלו שהתפתחו בצורה לא תקינה. מצבים אלה כמעט ולא משתפרים ללא טיפול ולכן רופא שיניים לילדים עשוי להפנותכם גם ליישור שיניים אצל רופא אורתודנט. 

גורמים מקצועיים בתחום בריאות השיניים והחניכיים

שמירה על היגיינת השיניים באופן יומיומי, היא מכרעת בהקשר של שמירה על בריאות הפה והבריאות הכללית שלנו.

עם זאת, אפילו מבוגרים וילדים שמקפידים על צחצוח שיניים יסודי בתדירות הנדרשת, שימוש בחוט דנטלי והימנעות ממזונות ומשקאות מזיקים, עדיין זקוקים לבדיקות תקופתיות אצל רופא שיניים וטיפולים של ניקוי שיניים מקצועי אצל השיננית. לכל הפחות, עליכם לפנות לרופא השיניים לניקויים ובדיקות שגרתיות בתדירות של פעמיים בשנה.

לא רק שאנשי מקצוע אלו יכולים לשמור על המצב הקיים של שיניכם ושיני ילדיכם – ביכולתם אף לסייע לכם לאתר בעיות פוטנציאליות בשיניים או בחניכיים, ולהציע פתרונות טיפוליים שיחסכו מכם הליכים מורכבים, כואבים ויקרים יותר בהמשך הדרך.