כתר חרסינה

כולם רוצים חיוך מדהים. עם זאת, לפעמים צריך קצת עזרה מקצועית כדי להשיג את זה. כתרי חרסינה הם פתרון שיכול להעניק לך את החיוך המסנוור בו אתה חפץ, וזה יכול להיות קל יותר ממה שאתה חושב. במאמר שלפניך נסביר מהו כתר לשיניים, מה זה כתר חרסינה בדיוק, למי הפתרון הזה מתאים, מהם יתרונותיו של כתר מחרסינה, ולמה ניתן לצפות לאחר התקנת כתר כזה.

 

מה זה כתר לשיניים?

כתרים לשיניים הם תותבות קבועות המותקנות באופן קבוע על השיניים הטבעיות שלך במטרה לכסות שן פגומה או סדוקה. בנוסף לכך, כתרים גם מחזקים את השן, משפרים את יישור השיניים וסגר הלסתות, ותורמים במידה ניכרת לשיפור המראה האסתטי הכללי של השיניים והחיוך של המטופל.

אנשים בוחרים להתקין כתרים לשיניים על שן יחידה או כמה שיניים ממגוון סיבות, אך בעיקר כדי לתקן או לכסות שיניים פגועות וכדי לשפר את מראה החיוך שלהם.

אם רופא השיניים שלך אומר לך שאתה צריך כתר, או השתלת שיניים עבור השיניים שלך, דע כי יש לך מגוון אפשרויות שונות לבחור מתוכן, וביניהן התקנה של כתר חרסינה, וכי התקנת כתר החרסינה אמורה להיות טיפול קל למדי כאשר הוא נעשה תחת ידיו האמונות של רופא שיניים מקצועי ומנוסה.

 

מהו כתר חרסינה?

כתרי חרסינה לשיניים מהווים פתרון שיקומי מצוין עבור אנשים שנפגעו בשיניים. מדובר בכתרים המיוצרים בהתאמה אישית למבנה השן של המטופל ולמידותיה, והם מחוברים אל השן הקיימת, משתלבים בלסת עם השיניים הבריאות, ומחזירים את השן לגודלה, חוזקה ותפקודה המקורי. כתרים מחרסינה נחשבים כיום לפתרון מקובל מאוד להגנה וחיזוק של שן שלא ניתנת לתיקון באמצעות סתימות או סוגים אחרים של טיפולי שיניים.

כתר חרסינה
כתר חרסינה

מהם היתרונות של כתר חרסינה לשיניים?

כתרי חרסינה לשיניים מעוצבים בהתאם לגוון השיניים הטבעיות של המטופל, במטרה להתמזג בצורה חלקה עם השיניים הטבעיות האחרות שלו – כך שלא רק שהם מחזקים את השן או השיניים המטופלות, הם גם הופכים את החיוך שלך ליותר אסתטי.

רופא שיניים מנוסה יכול להתקין כתרי חרסינה לשיניים עם מינימום שלבי הכנה, כך שניתן לשמור על מרבית רקמת השן המקורית מתחת לכתר. התקנה של כתרים דנטליים היא מיומנות מיוחדת, וכאשר ההליך מתבצע כראוי ובאופן מוקפד, הוא יכול לשפר משמעותית את אורך החיים, החוזק והמראה של השיניים.

 

כתרי חרסינה לשיניים – עבור מי הפתרון הזה מתאים?

כתרי חרסינה לשיניים נחשבים, כאמור, לפתרון טיפולי מצוין עבור שיניים שבורות או סדוקות, שיניים רקובות, סתימות שבורות, שיניים לאחר טיפולי שורש, או אפילו שיניים בריאות שרק זקוקות לשיפורים קוסמטיים. אם יש לך שן שמכאיבה לך פיזית או נפשית (מפאת המראה החיצוני שלה) דע כי כדאי לך לפנות לרופא שיניים המתמחה בהתקנת כתרים מחרסינה בהקדם האפשרי.

האם התקנה של כתר חרסינה לשיניים היא הליך כואב?

התקנת כתרים אצל רופא שיניים מנוסה שהציב בהצלחה כתרי חרסינה רבים בפיותיהם של מטופלים, לא אמורה להיות הליך כואב. בזמן התקנת הכתר, האזור המטופל יהיה נתון תחת הרדמה מקומית. יש לציין כי בהתקנת כתר חרסינה בהתאמה אישית, ישנו שלב בו המטופל מסתובב עם כתר זמני, עד למועד בו הכתר הקבוע שלו יהיה מוכן.

בשלב זה, לאחר שהכתרים הזמניים יונחו, אתה עלול להרגיש רגישות מסוימת בחניכיים ומסביב לכתר הלא קבוע. גם לאחר מיקום הכתר הקבוע אתה עלול להרגיש אי נוחות מסוימת, אך ההליך עצמו מבוצע תחת הרדמה מקומית.

לאחר מיקום הכתר הקבוע, יתכן שתחווה אי נוחות זמנית וצורך לצרוך מזונות רכים למשך זמן מה, אך הכאב לא אמור להיות משמעותי או מתמשך.

 

למה ניתן לצפות לאחר התקנת כתר חרסינה?

לאחר התקנת כתרי החרסינה בתהליך הריפוי של הפה, תוכל להמשיך לאכול ולשתות כרגיל, יחד עם צחצוח ושימוש בחוט דנטלי סביב הכתר באותו אופן בו אתה מטפל בשאר השיניים הטבעיות שלך. ייתכן שתרצה לעבור למשחת שיניים המיועדת לשיניים רגישות למשך זמן מה לאחר התקנת כתר החרסינה. עליך להיות מודע לכך שעשוי לעבור זמן עד שתתרגל לתחושת הכתר בפה.

אם אי הנוחות שלך נמשכת למשך למעלה משבוע, ייתכן שתצטרך לבקר את רופא השיניים שלך לצורך התאמה מחדש של הכתר כדי להבטיח שהכתר יתאים למנשך שלך בצורה מושלמת.

 

כמה זמן כתרי חרסינה מחזיקים מעמד בדרך כלל?

כתרי חרסינה אמנם חזקים ויכולים להחזיק מעמד לאורך זמן רב, אך יש צורך לטפל בהם ולבדוק אותם באופן קבוע, ואולי להחליפם אם הם נחרצים או נפגמים. ניתן לתקן שבבים קטנים בכתרי חרסינה עם שרף מרוכב מבלי להחליף את כל הכתר, בעוד שחריצים גדולים יותר עשויים לדרוש החלפה של הכתר לחלוטין.

זכור כי כתרים יכולים להשתחרר או אפילו ליפול אם הכתר אינו תקין או אם חומר ההדבקה מתחתיו התרופף. אם אתה מרגיש שהכתר שלך משוחרר, עליך לפנות לרופא השיניים מיד כדי למנוע ממנו ליפול, כתר רופף יכול לגרום לחיידקים להיכנס מתחת לכתר, ולגרום לעששת מוגברת ולבעיות שיניים וחניכיים אחרות.

 

מה עושים אם כתר חרסינה נופל או נפגע?

אם הכתר שלך נפל אתה יכול להשתמש בדבק לשיניים תותבות כדי לחבר אותו מחדש באופן זמני עד שתזכה לראות את רופא השיניים שלך לטובת החלפת הכתר או התקנתו מחדש. הקפד להתקשר לרופא השיניים מיד אם אתה מאבד את הכתר.

עם זאת, כתרים דנטליים המותאמים כראוי צריכים להרגיש ולפעול בדיוק כמו השיניים הטבעיות הבריאות שלך, עם יכולות נשיכה ולעיסה רגילות. אם אתה מרגיש שהכתרים שלך רופפים או שאתה מרגיש חוסר ביטחון בפה שלך, עליך לפנות לרופא השיניים שלך באופן מיידי כדי שניתן יהיה להעריך את המצב, לתקן את הכתר או להחליפו לפי הצורך.

מה היה לנו עד עכשיו?