מהי טרום סוכרת ואיך מטפלים בה?

טרום סוכרת היא מצב שבו רמות הסוכר בדם גבוהות מהנורמה, אך עדיין לא מספיק גבוהות כדי להיחשב כסוכרת של ממש. זהו מעין דגל אדום שהגוף שלנו מניף כדי לומר לנו – שימו לב, אתם בדרך המהירה לפתח סוכרת אמיתית אם לא תעשו שינוי. בואו נכיר לעומק את הנושא ונגלה כיצד יש לפעול.

 

אז מה בעצם קורה בגוף במצב של טרום סוכרת?

ההורמון אינסולין, שתפקידו לווסת את רמות הסוכר בדם, מתחיל לאבד מיעילותו. התאים בגוף הופכים פחות רגישים לפעולתו, וכתוצאה מכך, הסוכר מצטבר בדם במקום להיכנס לתאים ולשמש כמקור אנרגיה. תהליך זה מתרחש בהדרגה, וכך רמות הסוכר עולות לאט לאט.

 

ומה ניתן לעשות כדי למנוע את ההידרדרות הזו?

ובכן, הדבר הכי חשוב הוא פשוט לא להתעלם מהמצב. אם לא מונעים בזמן טרום סוכרת סופה להתפתח לסוכרת של ממש, על כל הסיבוכים הנלווים לה – פגיעה בכלי הדם הקטנים והגדולים, נזק לכליות, לעיניים, ועוד שלל בעיות בריאותיות. ממש לא משהו שאנחנו רוצים להתמודד איתו בעתיד.

עייף מסוכרת

שינוי אורח החיים הוא המפתח היחיד להחלמה

הגברת הפעילות הגופנית היא צעד משמעותי. פעילות גופנית סדירה מסייעת להגביר את רגישות התאים לאינסולין ובכך מורידה את רמות הסוכר בדם. גם לתזונה יש תפקיד מרכזי – הפחתה בצריכת פחמימות (בייחוד כאלה פשוטות כמו סוכרים וקמחים מעובדים), העדפת מזונות מלאים כמו דגנים מלאים וירקות עשירים בסיבים תזונתיים, הימנעות ממזון מעובד ומשקאות עתירי סוכר – כל אלה הם צעדים חשובים.

נכון, זה יכול להישמע מעט מאיים או מלחיץ, אבל המציאות רחוקה מכך. אפשר, ורצוי, להתחיל בצעדים קטנים. קצת יותר הליכה, תוספת של ירקות לארוחות, החלפת חטיפים בפירות. ככל שמתמידים בשינויים הקטנים האלה, הם הופכים להרגל, וההרגל הופך לטבע שני.

חשוב לזכור שהמטרה כאן אינה לרדת במשקל במהירות או לאמץ איזושהי דיאטה נוקשה חסרת היגיון. המטרה היא פשוט לאמץ אורח חיים מעט יותר בריא, כזה שנוח וקל יחסית להתמיד בו לאורך זמן. כי השינוי האמיתי והמשמעותי מגיע דרך ההתמדה.

 

ויש עוד נדבך חשוב בטיפול בטרום סוכרת – המעקב הרפואי

אחד הדברים החשובים שיש לעשות על מנת להיות בבקרה, שליטה ומודעות מלאה היא להיות במעקב רפואי סדיר לאורך זמן, ללא הפסקות. ביקורים סדירים אצל רופא המשפחה, בדיקות מעבדה תקופתיות להערכת רמות הסוכר בדם ולפעמים גם שימוש בתרופות שמטרתן להגביר את רגישות התאים לאינסולין. כל אלה הם כלים יעילים מאוד בשליטה במצב ובמניעת התקדמותו.

 

לסיכום

טרום סוכרת אינה גזירת גורל לשמחתנו, היא בעיקר הזדמנות ענקית לקחת בידיים את המושכות לפני שיהיה מאוחר מדי, הזדמנות לעשות שינויים בחיים שלנו שיהיו בעלי השפעה מיטיבה לא רק על רמות הסוכר אלא על הבריאות והרווחה הכללית שלנו לאורך שנים רבות. כי בסופו של דבר, הבריאות שלנו היא הנכס החשוב ביותר שיש לנו בחיים, וחובתנו לדאוג לה ולטפח אותו היטב.

בדיקת סוכרת

דיאטת סוכרת
מה היה לנו עד עכשיו?