טיפול בפלואוריד

פלואוריד הוא מינרל טבעי הבונה שיניים חזקות ומונע חורים בשיניים. טיפול בפלואוריד נחשב כטיפול חיוני לשמירה על בריאות הפה כבר עשרות בשנים. טיפול פלואוריד תומך בשמירה על אמייל בריא בשיניים ומסייע להילחם בחיידקים הפוגעים בשיניים ובחניכיים.

טיפולי פלואוריד מועילים במיוחד אם אתה נמצא בסיכון גבוה לפתח עששת או חורים בשיניים. חורים נוצרים כאשר חיידקים מצטברים על השיניים והחניכיים ויוצרים שכבה דביקה של פלאק (רובד חיידקי).

רובד חיידקי זה מייצר חומצה השוחקת את שכבת האמייל של השיניים ומזיקה לרקמת החניכיים. אם הפלאק מפרק את שכבת האמייל, חיידקים יכולים לחדור לתוך השן ולפגוע בעצבים ובכלי הדם שבליבתה. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד אודות היתרונות של טיפול בפלואוריד, תופעות הלוואי, ואופן הטיפול.

 

מה זה פלואוריד?

פלואוריד הוא מינרל הנמצא בעצמות ובשיניים. זהו למעשה יון שלילי של יסוד הפלואור. פלואור נמצא באופן טבעי במים, באדמה, בצמחים, בסלעים ובאוויר.

טיפול בפלואוריד משמש לרוב ברפואת שיניים לחיזוק האמייל, שהיא השכבה החיצונית של השיניים. פלואוריד מסייע במניעת חורים בשיניים ועששת, ולכן הוא נוסף גם בכמויות קטנות לאספקת המים הציבורית במדינות רבות בעולם. תהליך זה נקרא הפלרת מים.

 

מה קורה במהלך טיפול בפלואוריד אצל השיננית?

שינניות מבצעות טיפולי פלואוריד מקצועיים בכמה שיטות, אך השכיחה ביותר בישראל הינה טיפול פולואוריד באמצעות סד דנטלי ובתוכו ג'ל פלואור מרוכז.

בטיפולים אלה יש הרבה יותר פלואוריד ממה שיש במים או במשחת השיניים. טיפול פלואוריד אורך דקות ספורות בלבד, אולם לאחריו ייתכן שתתבקש להימנע מאכילה או שתייה למשך עד כשעה לאחר הטיפול, כך שהפלואוריד יוכל להספג באופן מלא.

טיפול בפלואוריד
טיפול בפלואוריד

כמה טיפולי פלואוריד אדם בוגר צריך?

ככלל, מומלץ לבצע טיפול בפלואוריד אצל השיננית אחת ל – 6 חודשים לפחות, כתלות בבריאות הפה שלך. אם אתה נמצא בסיכון גבוה להופעת חורים בשיניים, רופא השיניים שלך עשוי גם לרשום לך שטיפה או ג'ל פלואוריד לשימוש קבוע בבית.

 

האם ניתן להשיג פלואוריד מהמזון שאנו אוכלים?

צריכת פלואור אופטימלית מגיעה ממזון, מים ותוספי תזונה. מקורות נפוצים של פלואוריד בתזונה כוללים:

 • תה
 • מים
 • אוכל שבושל במים
 • פורמולה לתינוקות

 

טיפול בפלואוריד לילדים ופעוטות – כיצד זה מתבצע?

אם ילדכם מתחת לגיל 3, ניתן לצחצח את שיניו במשחת שיניים עם פלואוריד, אך יש לעשות זאת אך ורק בהשגחה צמודה. יש למרוח שכבה דקה של משחת שיניים פלואוריד על מברשת השיניים שלו או שלה, כמות משחת השיניים צריכה לכסות פחות ממחצית הזיפים ולא להיות גדולה מגרגר אורז.

כאשר מצחצחים שיניים עם משחת שיניים מועשרת בפלואוריד לילדים בגילאי 3 עד 6, ההמלצה היא להגדיל את כמות משחת השיניים לגודל של גרגיר אפונה. עליכם לצפות בילדכם בעת הצחצוח כדי לוודא שהוא או היא יורקים את משחת השיניים לאחר הצחצוח ולא בולעים אותה.

 

מהם היתרונות של טיפול בפלואוריד?

פלואוריד מסייע לשמירה על בריאות השיניים על ידי השבת מינרלים למשטחי השיניים שבהם ייתכן שחיידקים גרמו לשחיקת האמייל.

פלואוריד יכול גם לעכב את הצמיחה של חיידקים אוראליים מזיקים ולמנוע התפתחות של חורים בשיניים. אף שפלואוריד לא יכול להסיר ריקבון קיים מהשן, הוא יוצר מעטפת חיצונית חזקה יותר לשיניים שלך, שיכולה לעזור למנוע את חדירת הריקבון לחלקים העמוקים יותר של השיניים.

פלואוריד מיטיב עם ילדים ומבוגרים כאחד. ככל שהילדים נחשפים מוקדם יותר לפלואוריד, כך יש להם פחות סיכוי לפתח חורים. במחקר מקיף שנערך בנושא זה נמצא כי ילדים ובני נוער שקיבלו טיפול בפלואוריד למשך שנה היו בסיכון נמוך ב 43% להיווצרות עששת וחורים בשיניים.

לפני שניתן היה למצוא משחות שיניים עם פלואוריד בשוק, מחקרים מצאו שאנשים שצרכו מים מופלרים היו בסיכון נמוך של עד 60 אחוז להיווצרות חורים.

טיפול בפלואוריד – האם הוא גורם לתופעות לוואי?

כמו כל תרופה, יותר מדי פלואוריד יכול לגרום לסיבוכים בלתי רצויים. אף שהרעלת פלואוריד נדירה מאוד כיום, חשיפת יתר כרונית לטיפול בפלואוריד עלולה להזיק להתפתחות עצמות ושיניים אצל ילדים קטנים. לכן הרבה ממשחות השיניים לילדים אינן כוללות פלואוריד כלל.

יותר מדי פלואוריד יכול לגרום לנזקים שלהלן:

 • כתמים לבנים על שיניים בוגרות
 • שקעים בשיניים
 • בעיות הומאוסטזיס בעצמות
 • עצמות דחוסות מאוד שאינן חזקות דיה

 

חשיפה למנת יתר של פלואור, עלולה לגרום לבחילה, שלשולים, עייפות, הזעה מוגברת, ובמקרים חמורים במיוחד – עלולה אפילו להוביל למוות. לכן חשוב לשמור תמיד על תוספי פלואוריד מחוץ להישג ידם של ילדים.

 

האם כדאי לי להשתמש במשחת שיניים מועשרת בפלואוריד?

צחצוח שיניים פעמיים ביום הוא הדרך הטובה ביותר להסיר את רובד החיידקים (הפלאק) שהצטבר על גבי השיניים והחניכיים. מומלץ לשלב בשגרת התחזוקה של היגיינת הפה, גם שימוש בחוט דנטלי או שימוש במברשת אינטרדנטלית.

זאת על מנת שתוכל להגיע לאזורים בשיניים שמברשת שיניים סטנדרטית אינה מגיעה אליהם לרוב. התנועה והחיכוך של פעולת צחצוח השיניים הם מה שמסייע לניקיונן בפועל. אתה יכול לצחצח שיניים במים בלבד, אך שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד וחומרי ניקוי אחרים יגדיל מאוד את היתרונות של צחצוח השיניים.

 

בשורה התחתונה

פלואוריד הוא מינרל טבעי המונע היווצרות של חורים בשיניים ועששת. טיפול בפלואוריד הוא דרך יעילה מאוד להשבת מינרלים שנגרעו מאמייל השן ומונע הצטברות של חיידקים מזיקים בפה. למרות האמור לעיל, חשוב לדעת כי מנת יתר של פלואוריד עלולה לגרום לסיבוכים בלתי רצויים.

על מנת לשמור על בריאות הפה שלך, אשר משפיעה מאוד על תפקודי גוף אחרים ועל הבריאות הכללית, עליך:

 • לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום למשך שתי דקות בכל פעם.
 • לעשות שימוש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום.
 • להימנע מחטיפים ומשקאות ממותקים עד כמה שניתן.
 • להימנע מעישון
 • לבקר אצל רופא שיניים מוסמך לפחות פעם בשנה.
מה היה לנו עד עכשיו?