כתובתנו: רחוב אילת 36, חולון
אילת 36, חולון
כתובתנו: רחוב אילת 36, חולון

רפואת שיניים ביולוגית

די אן איי ביולוגי כחול

תוכן עניינים

רפואת שיניים ביולוגית היא אלטרנטיבה לטיפול שיניים מסורתי. זהו סוג של רפואת שיניים משלימה או אלטרנטיבית.

בשנים האחרונות סוג זה של רפואת שיניים צובר פופולאריות הולכת וגדלה. אנשים רבים נמשכים לגישה ההוליסטית הזו לרפואת שיניים, התומכת בשימוש בחומרים טבעיים ותרופות טבעיות יותר.

לעתים טכניקות מעולם רפואת השיניים הביולוגית משולבות בטכניקות של טיפולי שיניים קונבנציונליים. המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד אודות רפואת שיניים ביולוגית, סוגי הטיפולים והחומרים המשמשים בה, כמו גם היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים.

 

מהי רפואת שיניים ביולוגית?

רפואת שיניים ביולוגית הידועה גם בשמות: "רפואת שיניים הוליסטית" או "רפואת שיניים טבעית", היא סוג של רפואת שיניים, אשר ניגש לטיפול בפה בראיה ביולוגית, המתחשבת באופן בו בריאות הפה משפיעה על כל הגוף, ולהיפך.

לכן רפואת שיניים ביולוגית, מטפלת בבעיות בפה על ידי התמקדות בכל תחומי הבריאות. זה כולל את בריאותכם הגופנית, הרגשית והרוחנית.

 

במה רפואת שיניים ביולוגית שונה מרפואת שיניים מסורתית?  

חלק מרופאי השיניים ההוליסטיים עשויים לשלב שיטות מסורתיות בטיפולי השיניים שהם מבצעים. עם זאת, ישנם הבדלים עיקריים בין שני סוגי רפואת השיניים:

1. הפילוסופיה שבבסיס השיטה

רפואת שיניים מסורתית מתמקדת אך ורק בבריאות השיניים. זה מורכב מאבחון וטיפול בבעיות המשפיעות על השיניים, החניכיים, הלסתות, ואזור הראש והצוואר (כאשר הם מושפעים מהפה).

רפואת שיניים ביולוגית, לעומת זאת, מטפלת בבעיות שיניים על ידי התמקדות בגוף האדם ונפשו כמכלול. זה נובע מהרעיון שכל תחומי הבריאות קשורים זה לזה, כולל בריאות רגשית ורוחנית.

 

2. סוגי הטיפולים

ברפואת שיניים מסורתית, טיפולי שיניים כוללים בעיקר טיפולים שהוכחו מדעית כיעילים ובטוחים כמו: צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי וסתימות. לעומת זאת, ברפואת שיניים ביולוגית משתמשים בווריאציות של שיטות אלה. הטיפול עשוי לכלול גם טיפולים כמו:

 • חינוך תזונתי
 • איורוודה
 • ארומתרפיה
 • הומאופתיה
 • צמחי מרפא
 • ריפוי רוחני
 • היפנוזה
 • אלקטרו אקופונקטורה

 

לדוגמה, אם יש למטופל דלקת חניכיים, רופא שיניים הוליסטי עשוי לדון בטיפולים תזונתיים כדי להקל על הסימפטומים שלו או שלה. אף כי רופא שיניים מסורתי עשוי לדון עם מטופליו גם בתזונה, רופא שיניים הוליסטי ישים דגש רב יותר על השפעת התזונה על בריאות הפה.

כמו כן, רופאי שיניים הוליסטיים אינם מבצעים טיפולי שורש. הם מאמינים שטיפול שורש אינו בטוח לחלוטין בגלל ההליך והכימיקלים המשמשים בו.

 

3. תאימות ביולוגית

רופאי שיניים מהתחום הביולוגי, בוחרים חומרים בעלי תאימות ביולוגית או טבעיים במקום סוגי החומרים המשמשים רופא שיניים מסורתיים.

תאימות ביולוגית מתייחסת לאופן בו החומרים משפיעים על גופנו. זה מתחבר לגישה הטיפולית שרואה את הגוף כמכלול.

לפני השימוש בחומרים מסוימים, רופא שיניים מהתחום הביולוגי מבצע בדיקות תאימות ביולוגית מול המטופל. זאת על מנת  לקבוע אם החומרים מתאימים לגופו של המטופל ומערכת החיסון שלו.

 

4. חומרים

החומרים שבשימוש רופא שיניים המטפל בשיטה הביולוגית, הם טבעיים.

לדוגמה, רופא שיניים הוליסטי עשוי להעניק למטופליו שטיפת פה צמחית לדלקת חניכיים, בעוד שרופא שיניים מסורתי עשוי לרשום שטיפת פה תרופתית על בסיס חומר שנקרא כלורהקסידין , אשר מוכחת מדעית כמפחיתה דלקות חניכיים.

דוגמאות נוספות לתרופות הוליסטיות שרופאי שיניים מתחום רפואת השיניים הביולוגית ממליצים עליהן, כוללות:

 • אבקות צמחיות לצחצוח שיניים
 • פרופוליס
 • סתימות מורכבות (במקום סתימות מכספית או אמלגם)

 

5. סתימות

אף שמחקרים הראו כי סתימות אמלגם (כספית) הן בטוחות לשימוש, רופאי שיניים הוליסטיים מאמינים כי סתימות אלה עלולות להזיק, ולכן אינם משתמשים בהן.

רופאי שיניים מהתחום הביולוגי עשויים גם להמליץ על הסרת סתימות כספית במידת הצורך.

 

6. פלואוריד

רופאי שיניים קונבנציונליים מעודדים שימוש בפלואוריד בצורת משחת שיניים או מים מופלרים. 

עם זאת, רופאי שיניים הוליסטיים מייעצים להימנע מכך בדרך כלל.

 

מה הם היתרונות של רפואת שיניים ביולוגית?

למרות הפופולריות שלה, לא ידוע הרבה על רפואת שיניים ביולוגית. יש מעט מאוד מחקרים בנושא הבטיחות, היעילות והיתרונות לטווח הארוך של השיטה.

אדם עשוי להעדיף רפואת שיניים ביולוגית על פני רפואת שיניים קונבנציונלית אם הדברים הבאים חשובים לו:

 • תרופות טבעיות
 • שימוש בחומרים עם תאימות ביולוגית
 • טיפול בריאותי הוליסטי
 • הימנעות מכספית או פלואוריד
 • טיפולים אלטרנטיביים

 

עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם רפואת שיניים ביולוגית מציעה טיפול שיניים טוב יותר מהסוג המסורתי.

 

האם יש סיכונים ברפואת שיניים ביולוגית?

רפואת שיניים ביולוגית עשויה להיות לא בטוחה אם יש למטופל:

 1. היסטוריה של עששת: מכיוון שרופאי שיניים הוליסטיים אינם תומכים בשימוש בפלואוריד, יתכן שמטופל ימצא בסיכון להיווצרות של חורים נוספים, שכן הוכח כי פלואוריד מונע עששת.

 2. דלקת שיניים קשה: יתכן שתזדקקו לטיפול חירום בשיניים או טיפול שורש. רופאי שיניים מהתחום הביולוגי עשויים להמליץ ​​על עקירה של שן פגועה במקום לנסות להציל אותה עם טיפול שורש.

 3. תרופות מרשם: ישנם סוגים שונים של תרופות מרשם שיכולות להיות להן תגובות בין תרופתיות עם תרופות צמחיות.

 4. מחלה כרונית: אין מחקר שמאשר את בטיחות רפואת השיניים הביולוגית בקרב אנשים הסובלים מבעיות רפואיות כרוניות מסוגים מסוימים.

שוב, דרושים מחקרים נוספים על מנת להבין את הסיכונים ותופעות הלוואי הספציפיות של רפואת השיניים הביולוגית.

 

האם רפואת שיניים ביולוגית מתאימה לילדים?

נכון להיום לא ידוע אם רפואת שיניים ביולוגית מתאימה לילדים. אין מחקר לגבי יעילותה ובטיחותה של השיטה עבור ילדים.

אם תרצו להביא את ילדכם לרופא שיניים הוליסטי, חפשו אחד המתמחה בטיפול בילדים. המשמעות היא שיהיו לרופא השיניים מיומנויות, ידע וכלים מתאימים לטיפול בילדכם.

 

בשורה התחתונה

ברפואת שיניים ביולוגית, טיפול הפה חורג מן ההגדרה המקובלת לטיפול שיניים וחניכיים. הוא מתמקד בכל הגוף ובתפקידו בבריאות השיניים. 

בניגוד לטיפול שיניים מסורתי, ברפואת שיניים ביולוגית לא משתמשים בסתימות אמלגם או בפלואור. סוג זה של רפואת שיניים לא נחקר ביסודיות.

לא ברור אם זה בהכרח בטוח יותר או יעיל יותר מרפואת שיניים רגילה. אם ברצונכם לפנות לטיפול שיניים מסוג זה, הקפידו לפנות לרופא שיניים מורשה, בעל מוניטין וניסיון.

שיניים בריאות
זקוקים לטיפול שיניים?
מלאו את הפרטים שלכם ותקבלו הצעת מחיר מכמה מרפאות שיניים הקרובים לביתכם!
מאמרים נוספים