מכתשית יבשה

אם לאחרונה עברת עקירת שיניים, אתה נמצא בסיכון להתפתחות  של תופעת לוואי בלתי נעימה הידועה בתור "מכתשית יבשה". למרות שמכתשית יבשה היא הסיבוך השכיח ביותר של עקירת שיניים, הוא עדיין נדיר יחסית.

קיימת סבירות גבוהה יותר להתפתחות מכתשית יבשה לאחר הסרת שיני בינה. כאשר עוקרים שן ומנתקים אותה מהחניכיים ועצם הלסת, אמור להיווצר קריש דם כדי להגן על החור בחניכיים בזמן שהוא נרפא.

אולם אם קריש הדם אינו נוצר כראוי או מתנתק מהחניכיים, עלול להיווצר מצב הידוע בתור מכתשית יבשה, שבו העצבים והעצמות בחניכיים נותרים חשופים. במצב זה חשוב לפנות לרופא שיניים.

שכן, אם לא מטפלים במכתשית יבשה בהקדם, עלולים להיווצר זיהומים וסיבוכים אחרים בחלל הפה. בשורות הבאות נסביר כיצד ניתן לזהות מכתשית יבשה, כיצד בעיה זו נוצרת , איך מטפלים בה, ומתי כדאי לפנות לרופא השיניים או למנתח הפה לעזרה.

 

איך לזהות מכתשית יבשה?

אם אתה בוחן באמצעות מראה את האזור בפה בו בוצעה עקירה, ויכול לראות עצם במקום שבו השן שנעקרה הייתה קודם, סביר להניח שנוצרה בפיך מכתשית יבשה.

סימן נוסף להיווצרות מכתשית יבשה הוא כאב פועם ממקור בלתי מוסבר בלסת שלך. כאב זה עשוי להתפשט מאזור העקירה עד לאוזן, לעין, לרקות או לצוואר. הכאב מורגש בדרך כלל באותו הצד שבו בוצעה העקירה של השן.

כאב זה מתפתח בדרך כלל תוך כשלושה ימים מעקירת השן, אך יכול להופיע בכל עת. תסמינים אחרים כוללים ריח רע מהפה וטעם לא נעים שנשאר בפה. אם אתה נתקל באחת מהתופעות הללו, עליך לפנות מיד לרופא השיניים.

 

כיצד נוצרת מכתשית יבשה?

מכתשית יבשה יכולה להתפתח אם לאחר עקירת השן לא נוצר קריש דם מגן בחלל שהתפנה. מכתשית יבשה יכולה להתפתח גם אם קריש הדם שנוצר באזור העקירה מתנתק מהחניכיים שלך.

השאלה היא מה מונע מקריש הדם להיווצר כראוי מלכתחילה? לשאלה זו עדיין אין תשובה חד משמעית. חוקרים סבורים כי זיהום חיידקי, בין אם ממזון, מנוזלים או מדברים אחרים שנכנסים לפה, יכול לעורר תגובה זו.

טראומה לאזור, כמו פציעה, חבלה או מכה עלולה להוביל גם כן להיווצרות מכתשית יבשה. זה יכול להתרחש במהלך עקירת שיניים מסובכת או במהלך הטיפול לאחר העקירה. לדוגמא, אם בטעות תוקעים את מברשת השיניים בשקע של השן החסרה.

מכתשית יבשה
מכתשית יבשה

מי נמצא בסיכון להיווצרות מכתשית יבשה?

אם היתה לך מכתשית יבשה בעבר, סביר יותר שתחווה שוב בעיה כזו. וודא כי רופא השיניים או מנתח הפה שלך מודעים להיסטוריה שלך עם מכתשית יבשה לפני עקירת השיניים המתוכננת שלך.

למרות שרופא השיניים שלך לא יכול לעשות דבר כדי למנוע את היווצרותה של מכתשית יבשה, במידה ותדאג לעדכן אותם בנושא מבעוד מועד, זה יסייע להאיץ את הליך הטיפול במקרה בו חלילה תתפתח מכתשית יבשה לאחר עקירת השיניים שלך.

 

גורמי סיכון נוספים שעלולים להוביל להווצרות מכתשית יבשה

סביר יותר שתפתח מכתשית יבשה אם:

  • אתה מעשן סיגריות או משתמש במוצרי טבק אחרים: לא רק כימיקלים יכולים להאט את הריפוי ולזהם את הפצע, פעולת השאיפה עצמה עלולה לגרום להתנתקות קריש הדם מאזור העקירה.
  • את נוטלת גלולות למניעת הריון: חלק מן הגלולות למניעת הריון מכילות רמות גבוהות של אסטרוגן, העלולות לשבש את תהליך הריפוי של אזור העקירה.
  • אינך מטפל באזור העקירה בזהירות הנדרשת: התעלמות מהוראות רופא השיניים לטיפול באזור העקירה או אי הקפדה על היגיינת פה טובה, עלולים לגרום להופעת מכתשית יבשה.

 

איך מאבחנים מכתשית יבשה?

אם אתה חווה כאבים קיצוניים לאחר עקירת שן, חשוב לפנות מיד לרופא השיניים או למנתח. רופא השיניים שלך ירצה לראות אותך כדי להסתכל בשקע השן ולדון בצעדים הבאים.

במקרים מסוימים, רופא השיניים שלך עשוי להציע צילומי רנטגן כדי לשלול מצבים אחרים, כגון זיהום בעצם או אפשרות ששאריות עצם או שורש עדיין נמצאים באזור העקירה.

סיבוכים אפשריים של מכתשית יבשה

מכתשית יבשה לכשעצמה לעתים נדירות גורמת לסיבוכים, אך אם המצב לא מטופל, סיבוכים אפשריים עלולים להופיע, וביניהם: ריפוי מושהה, זיהום בשקע השן וזיהום שמתפשט לעצם הלסת.

 

מכתשית יבשה – איך מטפלים בה?

אם יש לך מכתשית יבשה, רופא השיניים שלך ינקה את השקע כדי לוודא שהוא נקי מאוכל וחלקיקים אחרים. זה עשוי להקל על הכאב ויכול לסייע במניעת היווצרות זיהום.

רופא השיניים שלך עשוי גם למלא את שקע השן עם פד גזה וג'ל מאלחש שיעזור להרדים את הכאב. הרופא יספק לך הוראות כיצד ומתי להסיר אותו בבית.

לאחר הסרת החבישה, תצטרך לנקות את השקע שוב. סביר להניח שרופא השיניים ימליץ על שטיפת מים מלוחים או שטיפה אוראלית במרשם.

אם המכתשית היבשה שלך במצב חמור יותר, הרופא כנראה יספק לך הוראות כיצד ומתי להוסיף חבישה חדשה בבית.

בנוסף, משככי כאבים ללא מרשם יכולים גם הם להקל על אי הנוחות בעקבות הופעת מכתשית יבשה. רופא השיניים שלך כנראה ימליץ על משככי כאבים נוגדי דלקת ללא סטרואידים, כגון איבופרופן (אדוויל, למשל).

עבור כאבים קשים במיוחד, ייתכן ותקבל משככי כאבים במרשם. גם קומפרסים קרים עשויים לספק לך הקלה.

 

מהו זמן ההחלמה הממוצע ממכתשית יבשה?

עליך להתחיל לחוות הקלה בתסמינים זמן קצר לאחר תחילת הטיפול, והתסמינים שלך צריכים להיעלם בתוך מספר ימים. אם אתה עדיין מתמודד עם כאב או נפיחות לאחר כחמישה ימים מתחילת הטיפול במכתשית היבשה, עליך לפנות שוב לרופא השיניים שלך. יתכן שעדיין נלכדים שאריות מזון או חלקיקים אחרים באזור או שקיימת בעיה מסוג אחר. רפואה שלמה!

מה היה לנו עד עכשיו?