רשלנות רפואית במהלך טיפולי שיניים

   

מי מאתנו לא ביקר אצל רופא השיניים מעודו? סביר להניח שכל אחד מאתנו ביקר בעבר או יבקר בעתיד אצל רופא השיניים. בניגוד לתחומי הרפואה האחרים, הרי שבתחום של בריאות השן, הפציינט לא ממש יכול לעקוב אחרי ההתנהלות של הרופא. הוא שוכב על כיסא הטיפולים כאשר פיו פעור והשיניים שלו נתונות לחסדי הרופא.

אז ברוב המקרים מדובר בטיפולי שיניים הנעשים יום יום ושעה באלפי מרפאות השיניים בכל הארץ והעולם. הטיפולים הסטנדרטיים כוללים על פי רוב, סתימות, טיפולי שורש, עקירות, טיפולי אורתודנטיה, הלבנת שיניים ועוד. כל הטיפולים מן הסוג הזה הם על פי רוב סטנדרטיים ולא נושאים כל סיכון. אך בכל זאת  ישנם מקרים שונים אשר בהם הטיפול מסתבך אם זה בשל רשלנות מצד הרופא המטפל, אך לא רק. במקרים מסוימים יהיה זה בעקבות תאונה רפואית. כלומר הליך רגיל ונורמלי שהסתבך ללא כל סיבה הנראית לעין ומבלי שיהיו אשמים בדבר.

ישנם מספר תחומי התמחות בכל הקשור ברשלנות רפואית בשניים:

ביצוע לקוי של טיפולי שיניים: סתימות אמלגם וסתימות מורכבות, טיפולי שורש, עקירות, ניקוי אבן- עקירות שיניים, ניתוח חוד שורש, הארכות כותרת וניתוחי חניכיים- כתרי וגשרי חרסינה, כתרים זמניים, תותבות שלמות וחלקיות- יישור שיניים- שתלים שלא נקלטו עקב מחלות סיסטמיות, מחלות חניכיים, עישון,סכרת לא מאוזנת,  חשיפת שתלים מוקדם מידי וכדומה.

פגיעות בשיניים: פגיעה נוירולוגית קבועה בצורת חוסר תחושה בשפה או בסנטר, פגיעה בסינוסים, זיהום בעצמות הלסת, פגיעה בפרקי הלסת.

רשלנות רפואית בעת מתן טיפולי שיניים – דוגמאות

כל רופא שיניים יודע, כי אל לו להתחיל בטיפול ובמיוחד לא במתן זריקת ההרדמה מבלי שיברר היטב על מצבו הבריאותי של החולה. האם אין לו כל עבר רפואי בעייתי העשוי להוות סיכון במתן חומרי ההרדמה או בטיפול הרפואי באופן כללי. עם כל זה אנו עדים למקרים שונים אשר בהם ניתן למטופל מינון יתר של חומרי הרדמה או שהם ניתנו לחולים אלרגיים או בעלי רגישות מסוימת, וחומרים אלו גרמו לנזק חמור, כמו שיתוק זמני או אפילו קבוע של חלל הפה, פגיעה בלסת או בשרירי פנים ובמקרים חמורים אפילו דום לב ומוות.

גם טיפולי שורש עשויים להסתבך כאשר הדלקת והזיהום מסרבים לעזוב את השן למרות הטיפול. במקרים מסוימים ימהר הרופא לעקור את השן ודבר זה עשוי להתברר כטעות אשר נחשבת רשלנות רפואית.

גם טיפולי אורתודנטיה מורכבים הכוללים עקירות שיניים ועוד, עלולים להתגלות במהלך הטיפול כמהלך שגוי של התכנית כאשר כבר נגרמו נזקים בלתי הפיכים.

ישנם מקרים נוספים הנגרמים בעקבות רשלנות. הכתובת של הפציינטים שנפגעו מהטיפולים הללו יהיה בדרך כלל עורך דין רשלנות רפואית שיסייע לנפגע לקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לו על פי חוק.