רופא שיניים לתינוקות

   

מומלץ להתחיל בצחצוח השיניים עם בקיעתןתינוק שמצטרף למשפחה הוא התרגשות גדולה – וגם אחריות רבה. החל מגיל 6 חודשים, פלוס מינוס, מצטרפות לתמונה גם שיניים, ואיתן גם אחריות לשלומן ולצמיחתן הנאותה. רופא שיניים לתינוקות מספק הדרכה להורים כיצד לטפל בשיניים הזעירות וכמובן שבמידת הצורך גם מטפל באותן שיני חלב רכות.

מתי להתחיל ללכת?

ההמלצה היא לפנות לרופא שיניים לתינוקות עם תחילת בקיעתן של השיניים. כמובן שאין צורך למהר כבר ביום הגחתה של השן הראשונה, אבל גם לא כדאי לדחות יתר על המידה את הביקור הראשון אצל רופא שיניים לתינוקות.

אם בקיעתן של השיניים “מתעכבת”, כלומר התינוק כבר עבר את גיל חצי שנה ופיו עדיין חף משיניים – אין צורך להילחץ ולהגיע למרפאת שיניים עם התינוק בתקווה כי שם יחלצו את השיניים ה”סוררות” מהחניכיים, אלא פשוט לתת לזמן לעשות את שלו. אם מדובר באיחור משמעותי, לעומת זאת, כלומר התינוק כבר עבר את גיל שנה וטרם צצו בפיו שיניים – במקרה כזה כבר כן כדאי להתייעץ עם רופא שיניים לתינוקות.

מדוע חשוב להגיע לרופא שיניים לתינוקות?

בניגוד לרפואת שיניים למבוגרים, שבימינו חלק גדול ממנה מוקדש לפן האסתטי (הלבנת שיניים, יישור ללא גשר וכו’), רופא שיניים לתינוקות מתמקד בעיקר בפן הבריאותי וההתפתחותי.

רופא שיניים לתינוקות מבטיח את צמיחתן התקינה של שיני התינוק – או הפעוט: המעבר בין “תינוקות” ל”ילדות” לא תמיד ניתן לזיהוי, אבל בעיקרון נהוג להגדיר רופא שיניים לתינוקות ככזה המטפל בפעוטות עד גיל 3, ולאחר מכן כבר מופנים הזאטוטים ל”רופא שיניים לילדים”.

אמנם שיני החלב נושרות בסופו של דבר, אולם הן מלוות את הילד עד גיל 6-7 לכל הפחות, וחלקן אף מתחלפות רק בסביבות גיל 11-12, כך שבהחלט כדאי להיעזר בשירותי רפואת שיניים במקרה הצורך, וגם לבצע ביקורות תקופתיות אצל רופא שיניים לתינוקות ובהמשך אצל רופא שיניים לילדים כדי למנוע מהילדים עוגמות נפש מיותרות עקב שיניים שהתפתחו בצורה לקויה. בנוסף, בחלק מהמקרים, שיניים לא תקינות בגיל הילדות יגרמו לבעיות שונות בשיניים ובחניכיים גם לאחר נשירת שיני החלב וצמיחת השיניים הקבועות.

עששת אצל תינוקות

אחת הבעיות הנפוצות והקשות הפוגעות בשיני התינוקות היא עששת – רופא שיניים לתינוקות ידריך את ההורים כיצד להתנהל בצורה נכונה ולמנוע את היווצרותה.

בין הגורמים להיווצרות עששת (מחלה שבה נהרסות השיניים עקב הצטברות חיידקים) כבר אצל תינוקות ניתן למנות הנקה תכופה יתר על המידה בזמן שהתינוק ישן, שתייה מבקבוקים, תזונה לא נכונה (ובפרט עודף סוכר ושתיית משקאות ממותקים) וכן אי הקפדה על צחצוח שיניים נכון.

צחצוח שיניים נכון

ההמלצה של רופאי שיניים היא להשתמש במברשת קטנה, בעלת סיבים רכים, כשהיא רטובה וללא משחה שכן זו מכילה פלואוריד והתינוק עדיין לא למד לירוק את הכמות העודפת. רופא שיניים לתינוקות ידגים בדיוק כיצד מתבצע צחצוח כהלכה – כזה שישמור את שיני התינוק נקיות ובריאות.

כיצד לבחור רופא שיניים לתינוקות?

רופא שיניים לתינוקות, באופן טבעי, נמצא במרפאה ייעודית לגיל הרך שעוצבה בססגוניות מתאימה ומאובזרת בצעצועים רכים וכמובן פרסים אותם יעניק הרופא לתינוק ה”גיבור” לאחר הטיפול.

לאווירה הנעימה והמכילה במרפאה יש חשיבות רבה מאוד, ורופא שיניים לתינוקות שמצליח להרגיל פעוט להגיע לבדיקות תקופתיות ואף לטיפולים ללא חשש הוא נכס חשוב, במיוחד לאור העובדה שמבוגרים כה רבים חשים רתיעה מרופאי שיניים ואף דוחים טיפולים הכרחיים כמו השתלת שיניים רק בשל פחדים לא רציונליים.

מצד שני, חשוב גם להיזהר מרופא שיניים לתינוקות שמפגין התנחמדות יתר – תינוקות, גם כאלה בני מספר חודשים בלבד, מצוידים בחושים חדים ויודעים לזהות נחמדות מופרזת ובלתי טבעית, והופכים חשדניים.