ציפוי שיניים

   

אתם צופים בתכנית טלויזיה, סרט או פרסומת, ולשחקן או לדוגמנית יש שיניים לבנות וחיוך מסנוור. אל תקנאו, כי סיכוי גבוה שגם על שיניהם מתנוסס ציפוי שיניים. רפואת שיניים כיום התפתחה רבות בתחום האסתטי. פתרונות רבים מבעבר קיימים להלבנת שיניים: הלבנת שיניים ביתית, הלבנת שיניים בציפוי שיניים, הלבנת שיניים בלייזר, כל אלה יובילו אתכם לשיניים לבנות. בבעיות צבע, צורה ומבנה, כמו שן שחורה, שיניים מוכתמות, שיניים צהובות ושיניים לא סימטריות- ציפוי שיניים הוא הפתרון האופטימלי לכל אחת מהבעיות שצויינו, בהיותו טיפול שיניים פשוט, מהיר ואפקטיבי להלבנת שיניים, הניתן במרפאות שיניים רבות.

מהו ציפוי שיניים?

ציפוי שיניים הוא אחד ממיני טיפולי שיניים אסתטיים להלבנת שיניים, שבמהלכו מתבצע כיסוי שן אחת או כמה שיניים בשכבה דקה של חרסינה.

בתחילת הטיפול, ישייף רופא השיניים את שיני המטופל שיוף בעובי חצי מילימטר עד מילימטר מעובי השן. לאחר ידביק על השן ציפוי המכונה גם “עלה”, העשוי זירקוניה (בשמו המלא זירקון אוקסיד, חומר בעל קושי של פלדה ומראה של פורצלן), או פורצלן. העלה ישווה לשן צבע ומרקם אחידים, לבנים, למראה שיניים אופטימלי. טיפולי שיניים אלה הינם קצרים למדי וניתן לבצעו בפעם אחת עד שלוש פעמים (תלוי במצב השיניים ובכמות השיניים שיצופו).

סוגי ציפויים

ציפוי למינייט הוא ציפוי שיניים נפוץ ביותר, במהלכו משייפים את אמייל השן, ומדביקים עליה ציפוי עשוי פורצלן חרסינה. רבים מהמטופלים מצפים את ארבעת השיניים העליונות בציפוי זה, העמיד בפני זעזועים והמשווה לשיניים מראה אחיד. ציפוי שיניים זה מאפשר שינוי צורת שן, צבע, גודל, וכמו כן גם לסגור רווחים ולהחיות שיניים שחוקות.

ציפוי לומינירס הוא פיתוח חדש בתחום ציפוי השיניים. הוא פועל כמו ציפוי למינייט, בהדבקת חרסינה, אולם הציפוי דק יותר ואינו משנה את גודל השן, מודבק על השן ללא שיוף ומעניק לה ברק. את שני סוגי הציפוי הללו מכינים במעבדת שיניים לפי הזמנה מיוחדת מרופא השיניים של גודל, צורה וכמות.

ציפוי קומפוזיטים, הוא ציפוי מחומרים מרוכבים, אותם חומרים מהם עושים סתימות שיניים גם כחלק מטיפולי שורש. חומר מרוכב זה נקשר אל השן, וניתן לעצב וללטש אותו בהתאם למבנה השיניים, וכמו כן לבחור עבורו את הצבע המדוייק כך שיתאים לשאר השיניים.

הערכות לטיפול הלבנה בציפוי שיניים

טיפול בציפוי שיניים אינו מתאים לכל אחד. בגלל שיש לשייף את השן, הטיפול לא יתאים לשיניים במצב הרוסות במצב רע, שכן שיוף עלול לגרום לבקעים ולשבירתן. במידה ונמצאתם מתאימים לעבור טיפולי שיניים בציפוי שיניים, עליכם לעבור ניקוי שיניים ואבנית אצל השיננית, כמו כן לסיים לעבור את כל טיפולי השיניים הנדרשים לכם- טיפול בעששת, סתימת חורים, הלבשת כתרים וכולי. חשוב במידה ועושים ציפוי שיניים להתאים את הכתרים והשיניים התותבות לציפוי. החיסרון בציפוי שיניים, מעבר להחלשת השן, הוא גם הגברת רגישותה לעששת. החיבור בין הציפוי לשן הוא מקום אליו עלולים להיכנס חיידקים ועלול להוות מצע להתפתחות עששת.

לאחר הטיפול

לאחר ציפוי שיניים, יש להקפיד לשמור על השיניים ממזון קשה במיוחד, שכן השיניים שהוסרה מהן שכבה בת כחצי מילימטר עד מילימטר, חלשות יותר ובעלות פגיעות רבה יותר. כדי למנוע שבירה או סדק, יש להתרחק ממזון קשה במיוחד. כמו כן, יש להימנע ממזונות חומציים אשר מעבר ליכולתם לצבוע את השיניים, גם פוגעים בציפוי השן. יש להימנע ממשקאות חריפים ובמיוחד יין אדום, קפה וקפאין שידועים כגורמים להצהבה. הימנעו מעישון סיגריות,וכל חומר המכיל ניקוטין. עישון הוא הגורם מספר אחת לפגיעה בצבע השן.