הקשר בין פלאק בשיניים ומחלת הסרטן

   

מחלת הסרטן, על סוגיה השונים, היא אחד האויבים המרים של המין האנושי. היא עקפה את מחלות הלב כגורם המוות מספר אחת בעולם, מדי שנה מאובחנים כ- 12 מיליון חולים חדשים במחלה (המתווספים כמובן לאלה שנאבקים בה לאורך שנים רבות), ועל פי ההערכות בשנת 2030 יהיו לא פחות מ- 27 מיליון חולי סרטן בעולם. אמנם המדע והרפואה מצליחים לפתח טיפולים חדשים ומתקדמים בעלי אחוזי הצלחה מרשימים, כך שגם סוגי סרטן אלימים שבעבר לא יכולנו להם ממוגרים בשיעורים הולכים וגדלים, אולם עדיין אין ספק שמדובר באחד האויבים המרים של המין האנושי – ואין פלא כי מושקעים משאבים רבים במחקרים המנסים למצוא את הגורמים לסוגים השונים של המחלה וכן לאפשר אבחון מוקדם ככל האפשר (גילוי מוקדם של מחלת הסרטן משפר משמעותית את סיכויי ההחלמה).

פלאק בשיניים

פלאק (Plaque) בשיניים הוא שכבת חיידקים הנוצרת על גבי השיניים ובפרט באזור צוואר השן. שאריות מזון שלא פונו מהפה ורוק הם במקור להיווצרות רובד מזיק זה, שעלול לגרום למחלות חניכיים או לעששת. הקפדה על היגיינת פה נאותה, ובפרט צחצוח נכון ויסודי של כל שן ושן פעמיים ביום כמו גם שימוש בחוט דנטלי על מנת לסלק את שאריות המזון שבין שן לשן, מפחיתה משמעותית את הסיכון להיווצרות אותו פלאק – שלא רק למזיק לבריאות הפה אלא שאף התגלה קשר בינו לבין מחלת הסרטן, אם כי חשוב להדגיש שנכון לשנת 2013, לא נמצא קשר של סיבה ותוצאה, כלומר אין לדעת אם פלאק אכן מגדיל את הסיכון ללקות בסרטן זה או אחר.

קיומו של פלאק ואחוזי תמותה גבוהים יותר מסרטן – על פי מחקר שוודי רחב היקף

אחד המחקרים המפורסמים שניסו לבחון את הקשר בין פלאק לבין מחלת הסרטן ובפרט התמותה ממנה נערך בשוודיה, לאורך קרוב לרבע מאה, ותוצאותיו התפרסמו במגזין הרפואי עתיר המוניטין British Medical Journal. המחקר כלל 1,390 גברים ונשים שוודיים שנבחרו באקראי בשנת 1985 (על סמך תאריך הולדתם – כולם הגיחו לאוויר העולם ביום ה- 20 של אחד החודשים), עקב אחריהם במשך 24 שנים, ובין השאר אסף מידע מפורט לגבי רמת הפלאק בפיהם.

מתוך אותם 1,390 נבדקים (שהיו בני 30 עד 40 כשהחל המסע המדעי המרתק) הלכו לעולמם 58 – שלושים וחמישה עקב מחלת הסרטן. החוקרים בדקו בעזרת מודלים מתמטיים משוכללים האם היה מתאם בין רמת פלאק גבוהה לבין הסיכוי לחלות בסרטן ולמות עקב המחלה, וגילו כי אכן כן: שיעור התמותה בקרב בעלי רמת פלאק גבוהה היה גבוה בכ- 80% משיעור התמותה בקרב אלה שלא סבלו מפלאק בשיניים.

סייגים והמלצות

חשוב להדגיש שוב כי המחקר לא בחן את השאלה האם פלאק בשיניים עלול לגרום למחלת הסרטן אלא רק את הקשר הסטטיסטי בין שתי התופעות, וכי עדיין אין כל עדות כי הפלאק עצמו מגדיל את הסיכון שתאים בגוף יהפכו סרטניים, או כי אם כבר מתפרץ סוג זה או אחר של סרטן סיכויי ההחלמה נמוכים יותר עקב הפלאק.

גם מספרם הנמוך יחסית של הנפטרים מסרטן בקרב המשתתפים באותו מחקר שוודי מחייב התייחסות זהירה לממצאים – אולם לא צריך להיות רופא שיניים מומחה כדי לדעת שפלאק, והמחלות השונות הנגרמות בעטיו, מקשים על הגוף ועל המערכת החיסונית בפרט להתמודד עם תהליכים סרטניים (שמתרחשים אצל רובנו ככולנו ברמה זו או אחרת).

צחצוח שיניים מוקפד, שימוש בחוט דנטלי, ביקור אצל שיננית אחת למספר חודשים וכן ביקורת אצל רופא שיניים בתדירות נאותה יבטיחו היגיינת פה תקינה ובריאות טובה יותר באופן כללי – אל תוותרו עליהן!