מיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש

   

רפואת שיניים היא תחום שמתפתח בצעדי ענק, גם עבור טיפולי שיניים אסתטיים וגם עבור טיפולי שיניים בריאותיים (ובסופו של דבר, ההפרדה הזו היא מעט שרירותית שכן הבריאות הדנטלית והאסתטיקה של הפה במקרים רבים כרוכות זו בזו).

לצד טיפולי שיניים מתקדמים, וגישות חדשות לטיפולים קיימים, משתכלל גם המכשור בעזרתו מבצעים רופאי שיניים את כל ההליכים הדנטליים. אחד מהם הוא מיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש, המאפשר טיפולי שורש מדויקים להפליא ובעלי אחוזי הצלחה מרשימים במיוחד.

ההיסטוריה של רפואת השיניים

מיקרוסקופ לטיפולי שורש מחובר למחשב שמראה את מצב שורש השן בזמן הטיפולרפואת השיניים מלווה את המין האנושי כבר מהאלף השישי לפנה”ס (ואולי אף קודם לכן וטרם נתגלו עדויות). הפיניקים והיוונים הם אלה שהחלו לפתח את הרפואה החשובה כל כך, כמובן באמצעים שרובם ככולם היו בסיסיים למדי, ואף פרימיטיביים – ואולי הם המקור לפחד הגדול של רבים מאיתנו מרופאי שיניים וטיפולי שיניים…

במאה התשע עשרה כבר החלו לנסות לבצע טיפולי שורש – באופן לא מאוד משוכלל; אף אחד לא יכול היה לחזות שבעתיד ישתמשו במיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש ולמעשה המיקרוסקופ פותח רק במאה העשרים.

בראשית המאה העשרים הפכה רפואת השיניים לתחום בפני עצמו הנפרד מרפואה כללית, והחלה להתפתח ולהשתכלל בצעדי ענק. הענף המתמקד בשורש השן נקרא אנדודונטיה.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הוא אחד הטיפולים הנפוצים אצל רופאי השיניים. מדובר בהליך לא פשוט, הנדרש כשהעששת חדרה את שכבות האמייל והדנטין (השכבות החיצוניות של השן) והגיעה עד למוך – הרקמה הפנימית שיש בה כלי דם ועצבים. החיידקים שנמצאים באמייל ובדנטין לא גורמים לכאבים, שכן בשכבות אלה אין עצבים, אך כשהם מגיעים למוך, הכאב הוא רב – וכבר אי אפשר לדחות את ההגעה לרופא השיניים.

בנוסף להעלמת הכאבים העזים, טיפול שורש הוא הכרחי שכן החיידקים עלולים להגיע מהמוך אל העצם עליה מונחות השיניים ולפגוע גם בה.

טיפול שורש מתבצע בהרדמה מקומית, ובמהלכו פותח רופא השיניים את השן הפגועה, מסלק ממנה את החיידקים ואת הרקמה הפגועה, מנקה ביסודיות את תעלות השורש (בין השאר הודות לתמונה המדויקת שמספק המיקרוסקופ הטיפולי) ואז סותם את השן בחומר מיוחד על מנת שחיידקים לא יוכלו לשוב למקום. בחלק מהמקרים מבצע רופא השיניים סתימה זמנית למשך מספר שבועות ורק לאחר מכן סתימה קבועה.

מהו מיקרוסקופ?

מיקרוסקופ הוא מכשיר המיועד להגדלת עצמים זעירים במידה ניכרת, כך שניתן יהיה לראותם בעין. מיקרוסקופ אלקטרוני, למשל, מסוגל להגדיל עצם עד פי מיליון מגודלו המקורי, כך שאין פלא כי הוא חולל מהפכה של ממש בעולם, אפשר תגליות חדשות רבות ומפעימות – ואף זיכה את ממציאו, פיזיקאי גרמני בשם ארנסט רוסקה, בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1986 (את אב הטיפוס הראשון של המיקרוסקופ האלקטרוני בנה רוסקה כבר בשנת 1933).

למיקרוסקופ שימושים רבים במדע וברפואה, ובין כל המיקרוסקופים הרבים שבשימוש ישנו מיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש.

כיצד תורם מיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש?

תרומתו של מיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש היא רבה מאוד. בזכות המיקרוסקופ, שברוב מרפאות השיניים מקובע לתקרה או לאחד הקירות, ומתכוונן אל פיו של המטופל, יכול רופא השיניים לקבל תמונת מצב מלאה ומדויקת להפליא של הנעשה בתעלות השורש, כולל הפריטים הזעירים ביותר.

מיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש מאפשר גם טיפול במצבים מורכבים במיוחד, באחוזי הצלחה גבוהים בהרבה ביחס לעבר ולימים שבהם המיקרוסקופ עדיין לא היה בשימוש רופאי השיניים.

המיקרוסקופ הטיפולי לטיפולי שורש מחובר למסך ומעביר אליו מיידית את התמונות, ובמקרים סבוכים מתבצעת עבודת צוות כשליד המסך ניצב אסיסטנט ובהתאם למראה שעל המסך מספק מידע קריטי לרופא השיניים שמבצע את טיפול השורש עצמו.