כריתת חוד השורש אפיסקטומי

   

במקרה שטיפול שורש נכשל  אפשר לבצע כריתה  של ראש השורש דרך החניכייםטיפולי שורש נהנים בימינו מאחוזי הצלחה גבוהים למדי – אבל מאה אחוזי הצלחה עדיין אין (וסביר להניח שגם לא יהיו, שהרי גם הליכים רפואיים פשוטים יותר לא מגיעים ל-100 אחוזי הצלחה). כשטיפול השורש לא עולה יפה, עשוי הרופא המטפל בשיניים להמליץ על כריתת חוד השורש (אפיסקטומי), או אם תרצו, טיפול שורש שבמהלכו מגיעים אל השורשים הבעייתיים לא דרך השיניים אלא דרך החניכיים.

טיפול כריתת חוד השורש מתבצע תחת מיקרוסקופ טיפולי, המשפר במידה משמעותית את סיכויי ההצלחה, ועל פי רופאי שיניים המבצעים הליך כירורגי  זה סיכויי ההצלחה נעים בין 60-70% ל-90% ל-5 שנים (כלומר הסיכוי להישנות הזיהום בשן המטופלת בטווח של 5 שנים הוא רק 10%, לפחות על פי חלק מרופאי השיניים המבצעים הליך דנטלי זה).

הסיבות לכישלון טיפול שורש

טיפול שורש מתבצע במצבים בהם זיהום בשן, כתוצאה מחיידקים, הגיע עד לשכבת המוך (זוהי השכבה הפנימית בשן, וכדי להגיע אליה על החיידקים לחדור הן את שכבת האמייל והן את שכבת הדנטון). במסגרת טיפול שורש מבצע רופא שיניים ניקוי יסודי של תעלות השורש, מסלק מהן את כל החיידקים ואז אוטם את השן באמצעות חומר סתימה מיוחד על מנת שהחיידקים לא יוכלו לשוב אליה (ולהתפשט ממנה אל אזורים אחרים בפה ובפרט אל העצם עליה מונחות השיניים).

לטיפול שורש, כאמור, אחוזי הצלחה גבוהים – אך עדיין ישנם מקרים שבהם מתבצע טיפול שורש והשן חוזרת לכאוב. לכישלון טיפול שורש יש שתי סיבות עיקריות: האחת, חוסר הצלחה של רופא השיניים להגיע אל כל קצוות תעלות השורש, בעיקר במקרים שבהם הן מפותלות וצרות, כך שנותרים בהן מוקדי זיהום וחיידקים (הדבר קורה במיוחד בתעלות שורש של שיניים טוחנות); והשנייה, כשרופא השיניים מוצא רק חלק מתעלות השורש (למשל, 3 מ-4 תעלות השורש של שן עליונה טוחנת), ובתעלה ש”הסתתרה” מהרופא נותרים זיהום וחיידקים.

כישלון טיפול שורש מחייב את רופא השיניים לבצע טיפול שורש חוזר. אם גם זה נכשל, ייתכן כי לא תהיה ברירה אלא להמליץ על עקירת השן, אבל ישנה אפשרות נוספת והיא האפיסקטומי – כריתת חוד השורש.

כיצד מתבצע טיפול כריתת חוד השורש?

כריתת חוד השורש (הנקראת כאמור גם אפיסקטומי) היא טיפול שיניים פולשני במיוחד המתבצע בהרדמה מקומית.

בחלק גדול מהמקרים ימליץ רופא השיניים על האפיסקטומי רק לאחר כישלון טיפול שורש חוזר, מתוך הבנה שאם הטיפול נכשל פעמיים, ככל הנראה הוא מועד לכישלון ויש לנסות לתקוף את הבעיה ואת החיידקים מכיוון אחר.

הכיוון האחר הוא דרך החניכיים. רופא השיניים מגיע אל קצה השורש וקוטם כמ”מ עד שלושה מקצהו של השורש המזוהם. בנוסף מטופלות תעלות השורש באמצעות מכשור מיוחד ואז הן נאטמות כדי למנוע הישנות הזיהום.

כעיקרון, כל רופא שיניים רשאי לבצע אפיסקטומי, אולם מוטב לעבור את הטיפול המורכב אצל רופא שיניים המתמחה באנדודונטיה (הענף ברפואת שיניים המתמקד בטיפולי שורש), ובפרט אצל רופא בעל ניסיון בטיפולי אפיסקטומי, ושעובד במרפאת שיניים המאובזרת בהתאם (ובעיקר במיקרוסקופ טיפולי, שכאמור משדרג משמעותית את סיכויי ההצלחה).

הנחיות לקראת ואחרי כריתת חוד השורש

לפני טיפול כריתת חוד השורש כדאי לקחת תרופות אנטי דלקתיות על מנת להקדים תרופה למכה ולמנוע נפיחויות באזור המטופל. בנוסף, מומלץ להשתמש באנטיביוטיקה גם בימים הראשונים שלאחר האפיסקטומי, גם כן ליתר ביטחון על מנת למנוע היווצרות נפיחות ודלקות.

במידה וישנם כאבים (ברוב המקרים אם יהיו, הם יהיו קלים למדי) ניתן לקחת משככי כאבים, וכמו כן מומלץ לוותר על אוכל קשה בימים הראשונים לאחר הטיפול.