טיפול שורש בהריון

   

טיפולי שיניים מורכבים מומלץ לעשות אחרי השבוע ה12השיניים שלנו מורכבות מאמייל, דנטין ומוך. אמייל היא השכבה שמגנה על שאר חלקי השן בזכות עובייה וקשיחותה (האמייל הוא החומר הקשיח ביותר בגופנו), הדנטין גם הוא רקמה קשיחה ותפקידו לספק מעטה נוסף למוך הרגיש, והמוך הוא החלק הפנימי ובו כבר יש עצבים וכלי דם.

כמו בכל איבר בגוף, גם בשיניים עלולים להתגורר חיידקים – המצב שבו כמות החיידקים גדולה ונגרם הרס לשן נקרא עששת. כל עוד העששת לא מגיעה למוך, לא יסבול האדם מכאבים, אבל אם העששת הגיעה למוך, הכאבים עזים במיוחד – ויש לבצע טיפול שורש, אחד ההליכים הנפוצים במסגרת רפואת שיניים.

בתקופת ההריון, השיניים – כמו כל מערכות הגוף – רגישות במיוחד וחשופות לפגעים, ועל כן יש להקפיד הרבה יותר על היגיינת הפה, ובנוסף להמשיך להגיע לביקורות סדירות אצל רופא שיניים, כדי שלא להזדקק בסופו של דבר עקב הזנחה לטיפול שורש בהריון (שאין בו סכנה לאם או לעובר, אך כמו כל טיפול שורש הוא חוויה בלתי נעימה שאין שום צורך להוסיפה על הלחצים והקשיים הכרוכים בהריון). יחד עם זאת, גם הקפדה על היגיינה ושיניים מושלמות אינן ערובה מוחלטת – לעיתים נדרש בטיפול שורש בהריון עקב חבלה חמורה באחת השיניים מסיבה חיצונית כלשהי.

כיצד ההיריון משפיע על השיניים?

הריון הוא תקופה דרמטית מאוד עבור כל אישה, פיזית ונפשית. בגוף חלים שינויים ותמורות משמעותיות, בכל המערכות, וגם הפה והשיניים חווים את תשעת החודשים במלוא עוצמתם – וכאמור, כדאי מאוד להקפיד על היגיינת פה נאותה כדי להימנע מהצורך בטיפול שורש בהריון.

ראשית, השינויים ההורומונאליים גורמים לכך שהחניכיים רגישות הרבה יותר, ונוטות יותר לדלקות, שבהן יש לטפל במהירות בטרם יתפתחו למחלות קשות יותר.

בנוסף, נשים רבות סובלות מהקאות ואלה מעלות את החומציות בפה – דבר שמזיק לאמייל ובסופו של דבר עלול להוביל לטיפול שורש בהריון. רופאי שיניים ממליצים לאחר כל הקאה לשטוף את הפה במי פה המכילים פלואוריד או ללעוס מסטיק ללא סוכר (ולא לצחצח שיניים: הצחצוח רק יגביר את הפגיעה באמייל!)

מאפיין אחר של הריון הוא בולמוסי אכילה, ובפרט של פחמימות, שכמות גדולה מהן עלולה להגביר את הסיכוי לעששת וכאמור לגרום לצורך בטיפול שורש בהריון – כך שההמלצה של רופאי שיניים היא להשתדל לאכול דברים אחרים (ירקות, מוצרי חלב שגם מאזנים את החומציות בפה וגם תורמים סידן לעובר, תה קינמון או ג’ינג’ר) ולכל הפחות לצחצח נכון ולהעביר חוט דנטלי פעמיים ביום.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הוא כאמור טיפול נפוץ מאוד בכל מרפאת שיניים. תחילתו של טיפול שורש בהריון, כמו כל טיפול שורש, הוא צילום רנטגן על מנת שרופא השיניים יוכל לקבל תמונת מצב מדויקת ומלאה. בהמשך הטיפול שורש בהריון (המתבצע בהרדמה מקומית) פותחים את השן, מנקים את המוך ואת תעלות השורש ומחטאים מהם את כל החיידקים) ואז ממלאים את התעלות בחומר סתימה – כדי שחיידקים לא יוכלו לחזור לשם. במקרים מסוימים טיפול שורש בהריון דורש יותר מפגישה אחת, ובדרך כלל הסתימה היא זמנית ולאחר פרק זמן מסוים מבצע רופא שיניים שיקום מעמיק יותר של השן והפה.

האם יש סכנות בטיפול שורש בהריון?

טיפול שורש בהריון אינו מסכן את העובר ולא את האם, אם כי רצוי לא לבצע את הטיפול במהלך השליש הראשון של ההיריון – אלא אם כן מצב השן חמור וכל דחייה מסוכנת (רופא שיניים מנוסה יידע מתי אפשר לדחות ומתי לא), וכמובן שיש להקפיד על אמצעי הגנה נאותים במהלך צילום הרנטגן.
הלבנת שיניים, לעומת זאת, אסורה בזמן היריון עקב שימוש בחומרים מסוכנים לעובר.