טיפולי שיניים בהרדמה כללית

   

טיפולי שיניים בהרדמה כללית מאשרים לבצע בו זמנית מספר רב של טיפוליםאחד הפחדים הנפוצים ביותר בקרב מבוגרים הוא פחד מרופאי שיניים – או ליתר דיוק פחד מטיפולים בשיניים. במקרים רבים, הפחד משתק את האדם ומונע ממנו לעבור טיפולים חיוניים, או במקרה הפחות גרוע לדחות את הטיפול עד שהכאבים מכריעים אותו (גם כש”רק” דוחים טיפולים, כדאי לדעת, מצב השיניים עלול להחמיר ולפה כולו עלול להיגרם נזק שרופא שיניים ייאלץ לעבוד קשה מאוד כדי לתקן ולשקם).

אחד הפתרונות היעילים כדי לסייע לאדם להתגבר על הפחד ולאפשר לו לעבור טיפולי שיניים נחוצים הוא הרדמה מקומית. טיפולי שיניים בהרדמה כללית הופכים לנפוצים יותר ויותר, ובזכותם טיפולי השיניים הופכים לחוויה נסבלת, בלתי טראומתית ואפילו נעימה משהו (מי מאיתנו לא רוצה לנמנם מעט באמצע היום ולקום לא רק רענן אלא גם עם פה חדש, משוקם ואסתטי?)

נתונים

בישראל, כך ההערכות, קרוב ל-10% מטיפולי השיניים מתבצעים בהרדמה כללית. בארצות הברית נערכים מדי שנה כ-5 מיליון טיפולי שיניים בהרדמה כללית, והמספר עולה משנה לשנה – כשלמעשה טיפולי שיניים אחראים לכשישית מההרדמות הכלליות בארה”ב (מחוץ לכותלי בתי החולים).

למספרים הגבוהים ולמגמת הגידול הקבועה שני גורמים עיקריים: האחד, העלייה הכללית במספר טיפולי השיניים, בעיקר עקב המודעות הגוברת לאסתטיקת הפה ולתרומתה המכרעת לדימוי העצמי; והשני הוא השתכללות הליכי ההרדמה הכללית והפיכתם לפשוטים יותר, זולים יותר ועל כן נפוצים יותר באופן כללי. החיבור בין שני אלה, בתוספת הפחד של רבים כל כך מפני טיפולי שיניים מביאים לביקוש הרב לטיפול שיניים בהרדמה כללית.

אילו טיפולים כדאי לבצע בהרדמה כללית?

טיפולי שיניים בהרדמה כללית כוללים את כל סוגי טיפולי השיניים: השתלות שיניים, כתרים, עקירות, ניקוי אבנית, טיפולי שורש, ציפויי חרסינה, סתימות ועוד.

במקרים סבוכים של השתלת שיניים, כשיש צורך בשיקום כולל של הפה ובכמה וכמה פרוצדורות דנטליות, והמטופל לא רוצה למרוח את הטיפול לאורך מספר מפגשים וזמן רב – ההמלצה היא לעבור טיפול שיניים בהרדמה כללית, ובזכות ההרדמה לבצע תוך מפגש אחד הליכים רבים ובמקרים רבים את כל שיקום הפה.

כיצד מתבצע טיפול שיניים בהרדמה כללית?

לא כל מרפאת שיניים ערוכה לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית, אלא רק כזו שיש רופאי שיניים המורשים (על ידי משרד הבריאות) לטפל בהרדמה כללית (ורצוי שגם יתמחו בכך) ושיש בה כמובן צוות הרדמה (רופא מרדים ולצידו אחיות).

בנוסף, בטרם מתחילים את ההליך של טיפול שיניים בהרדמה כללית, חובה לוודא את מצבו הבריאותי של המטופל – באמצעות בדיקות דם וא.ק.ג., והתייעצות בין רופא השיניים לרופא המרדים.

אם המטופל נמצא מתאים לעבור את טיפולי השיניים בהרדמה כללית, ייקבע לו תור ויימסרו לו הנחיות צום ספציפיות לקראת הטיפול. טיפול השיניים עצמו זהה לטיפול שהיה ניתן לאדם ללא ההרדמה – פרט, כמובן, לתחושות אי הנוחות של המטופל שאינן קיימות בזמן שינה. לאחר תום הטיפול בשיניים (שנמשך בין שעה למספר שעות), יישאר המטופל בהשגחה למשך כשעה-שעתיים בהן יוכל להתאושש לאיטו ובהדרגה מהטיפול.

טיפול שיניים בטשטוש (גז צחוק)

לצד טיפולי שיניים בהרדמה כללית, ישנה אופציה נוספת המיועדת למקרים קלים יותר – טיפול שיניים בטשטוש קל (גז צחוק).

טיפול שיניים בטשטוש קל מתאים במיוחד לילדים ובני נוער החוששים מעט מהטיפול או מהזריקות הכרוכות בו, למבוגרים שאין בהם חרדה עמוקה מפני טיפולי שיניים אלא רק פחד “סביר”, לאנשים הנוטים להקיא במהלך טיפולים ועוד.

רמת הטשטוש כתוצאה מגז הצחוק נמוכה יחסית, אך מספיקה כדי לעבור את טיפול השיניים בשלום ובמצב רוח טוב, כאמור עבור המקרים הקלים יחסית, והיא חוסכת את הצורך בהרדמה כללית או טשטוש עמוק.