חקר טיפולי פוריות שונים: מ-IVF ועד IUI

ברוב המוחלט של התרבויות, לאורך חלק גדול מההיסטוריה האנושית, הייתה הולדת ילדים חלק חשוב ומשמעותי בחייו של אדם. במהלך ההיסטוריה היו נשים וגברים שלא נכנסו להריון באמצעות קיום יחסי מין והם נחשבו פגומים. אישה שלא נכנסת להריון או לא מצליחה לשאת את ההריון עד לידה, נחשבה לאישה חסרה, וכל איחוד זוגי, כולל נישואים, נחשב חלקי עד להולדת צאצאים. היום חקר טיפולי הפוריות מוביל להצלחות גדולות בתחום הפוריות והילודה. במאמר זה נציג טיפולי פוריות שונים.

 

טיפולי פוריות

לאורך הדורות השתנתה ההתייחסות החברתית והתרבותית לחוסר פוריות. חוסר היכולת להיכנס להריון וללדת או חוסר יכולת להוליד ילדים, נחשבו לחסרון רפואי וחברתי. בעבר, היו פתרונות שונים לנושא ובראשם אימוץ ילדים למשפחה וכן נישואים לאישה שניה, במקרים שבהם חוסר הפוריות היה קשור לנשים.

במהלך המאות ה-18 וה-19, תגליות מדעיות אפשרו הבנה של תהליך הרבייה, זיהוי של מקור חוסר הפוריות וטיפולים שונים שמטרתם להביא להריון וללידה. כיום ישנם טיפולי פוריות שונים, המהווים פתרון לבעיות פוריות מכל הסוגים. מידע נוסף בתחום תוכלו למצוא באתר www.baby4u.co.il.

להביא ילדים

הפריה מלאכותית

במהלך המאה ה-19 נעשה טיפול ההפריה המלאכותית הראשון בו הועבר זרע של הגבר, באמצעות מצקת או מזרק אל צוואר הרחם של האישה. זו הייתה דרך לעקוף חלק מבעיות הפוריות הטכניות שהיו קשורות לפליטת זרע, למבנה צוואר הרחם או לתהליך קיום יחסי מין. כיום, הפריה מלאכותית מתאפשרת גם בעזרת זרע שעבר תהליך השבחה, בעזרת זרע מבנק הזרע או מתורם וכן במקרים של הפריית אישה מזרע של בעלה המת.

 

הפריה חוץ גופית

IVF, הפריה חוץ גופית היא תהליך שבו מעבירים את תהליך ההפריה כולו אל המעבדה ובמקום בחצוצרות הוא מתרחש במבחנה. הפריה חוץ גופית דורשת טיפולים הורמונליים לאישה, קצירת ביציות והפרייתן בזרע שעבר תהליך השבחה. בהפריה חוץ גופית ניתן לאפשר הפריה בתהליך רגיל של מיקום תאי זרע וביצית בסמוך זה לזה וכן ניתן להחדיר תא זרע לכל ביצית, במקרים שבהם יש צורך להגביר את הסיכוי להפריה תקינה.

מַעבָּדָה

הזרעה תוך רחמית

IUI, הזרעה תוך רחמית היא תהליך שהוא התקדמות טכנולוגית של הפריה מלאכותית. בתהליך הזה, מזריקים את הזרע אל תוך הרחם, על מנת להתגבר גם על מקרים של אי פוריות שבהם יש קושי לחדירת הזרע דרך צוואר הרחם. התהליך הזה נחשב לפשוט ביותר מבין התהליכים המתקדמים.

 

השראת ביוץ והשבחת זרע

ביוץ הוא כינוי לתהליך שבו יוצאת ביצית בשלה מהשחלה אל החצוצרה, שם היא עשויה להיות מופרית. השראת ביוץ הוא טיפול הורמונלי שמעודד הבשלת ביציות וביוץ אצל נשים שמתקשות לבייץ. תהליך השבחת הזרע מתרחש לאחר מתן הזרע בעזרת טיפולים שונים במעבדה – תהליך השבחת הזרע מייצר זרע פעיל, בריא ואיכותי יותר, כדי למקסם את תהליך ההפריה.

 

לסיכום

תחום טיפולי הפוריות הוא כבר תחום מתקדם טכנולוגית ובעל שפע של פתרונות לסובלים מסוגים שונים של אי פוריות. התפתחויות טכנולוגיות ורפואיות שמתרחשות ללא הרף, ישפרו בהכרח גם את התחום הזה.

טיפולי לידה

מה היה לנו עד עכשיו?