השתלות שיניים

   

תחום השתלות השיניים ברפואת שיניים מודרנית, הינו פריצת דרך משמעותית בתחום טיפולי שיניים, ומאפשר כיום טיפול רפואי ואסתטי באנשים ששיניהן חסרות ו/או פגועות. השתלת שיניים מאפשרת חזרה לתפקוד מלא של הפה מבחינת דיבור, לעיסה, בליעה, והן מבחינה אסתטית. לאחר טיפול שיניים בו בוצעה השתלת שיניים-  אפשר לחייך בהקלה, תרתי משמע.השתלת שיניים היא שיחזור השן החסרה וקיבועה במערכת השיניים

כיצד השתלת שיניים יכולה לעזור לכם?

השתלות שיניים מתקיימות במסגרת טיפולי שיניים לשיקום הפה כתוצאה מפגיעה שגרמה להרס השן או לנשירתה: כתוצאה מתאונת דרכים, תאונת ספורט וכדומה. פגיעה המצריכה השתלת שיניים יכולה להיגרם כתוצאה של מקרה עששת חמורה אשר הרסה את השן באופן בלתי ניתן לשחזור. כמו כן כתוצאה ממומים מולדים, והן במקרה של נשירת שיניים כתוצאה ממחלה, גיל מבוגר הגורם להיחלשות אחיזת השן בחניכיים, אורח חיים לקוי ותזונה לקוייה וכדומה.

אנשים רבים מתביישים לחייך מפאת שן חסרה, בפרט מבוגרים, ואין זו אשמתם. בעבר במקום לבצע טיפולי שורש היו עוקרים את השן, כיוון שמרפאות השיניים לא ידעו איך לבצע טיפול שכזה והעדיפו לבצע עקירה למניעת התפשטות העששת ולהפסקת כאבי שיניים.

כיום, ניתן לבצע השתלות שיניים בקלות, ולמלא את הרווחים החסרים בפה בשן המתאימה בצורתה ובצבעה לשאר השיניים והמשלימה את החיוך.

מהו בעצם שתל דנטלי

בהשתלת שיניים יוצרים שתל שהוא תחליף מלאכותי לשן ולשורש השן. את השתל שצורתו כבורג, משתילים את תוך עצם הלסת ולתוכה הוא מתאחה, כך שהופך לחלק ממערכת השיניים של המטופל.

שיניים תותבות יכולות להיות קבועות או זמניות בתהליך השתלות שינייםשתלים דנטליים עשויים מטיטניום- מתכת חזקה, עמידה (בלתי ניתנת להשמדה) קלה, מבריזה ועמידה בפני קורוזיה (חלודה) ואיכול. טיטניום הוא חומר אנטיספטי, המונע זיהומים וחומר זה מתאחה בעצם הלסת באופן מלא.

השתלת שן העשויה טיטניום עלולה לגרום לתחושה שונה מהתחושה המוכרת בעת הלעיסה אך גם תפחית את הסיכוי להתפתחות עששת וזיהומים בשן. בשתל דנטלי ישתמשו בטיפולי השתלות שיניים גם כבסיס המספק תמיכה לכתר שיניים, שיניים תותבות וגשרים בשיניים.

בישראל, השתלת שיניים מבוצעת על ידי רופא שיניים הנקרא פריאודנטולוג, שהוא מומחה למחלות מבנה השן.

תהליך ההשתלה

תחילה יאבחן רופא השיניים את המטופל ויערוך צילום רנטגן לשיניים. לאחר בדיקת הממצאים הקליניים והרנטגניים, במידה ויוחלט על טיפול בהשתלות שיניים, יערוך רופא השיניים סדרת צילומים ממוחשבים ורנטגניים בכדי לתכנן הליך השתלת שיניים.

בהשתלות שיניים על הרופא להכין את המשטח החניכיים להכנסת הבורג, ועליו לנקות את האיזור משאריות שן אם מדובר בעששת או רקבון, ומשברי שן באם מדובר בפציעה. לאחר מכן יכין רופא השיניים את העצם לקליטת השתל באמצעות קדיחה. אז יכניס את בורג הטיטניום (השתל הדנטלי), ויכסה אותו בכתר שיניים זמני. בהמשך טיפולי השתלות שיניים, לאחר שהבורג נקלט בעצם והתאחה לתוכה, יסיר רופא השיניים את הכתר הזמני וירכיב את השן התותבת הקבועה. כיום ניתן לערוך את הטיפול במספר מועט של טיפולי שיניים אם לא נדרשות כמה השתלות שיניים אלא אחת.

יש לציין שמטופלים במצבים בריאותיים מסויימים, כמו מעשנים כבדים, חולים בסכרת לא מאוזנת וחולים באובטאופורוזיס שלא טופלה, נמצאים בסיכון לזיהום ולאי קליטה של השתל הדנטלי. יתכן שבמצב מסוג זה ימליץ רופא השיניים על הליך טיפול אחר מאשר השתלות שיניים.

תקופת ההסתגלות לשתל

לאחר השתלת שיניים, יש להגיע לביקורת אצל רופא השיניים במשך שלושה חודשים עד כחצי שנה. זוהי תקופת הזמן בה לוקח לשתלים להיקלט. לאחר הקליטה מתבצע הליך כירורגי קצר בו מחליף הרופא את ברגי השתלים בברגים קבועים. תופעות הלוואי של השתלות שיניים אינן קשות ועלולות לכלול כאבים מקומיים, נפיחות, שטף דם. כל אלא תופעות חולפות וזמניות.