הסרת כתמים מהחניכיים

   

כתמים בחניכיים הם תוצאה של פיגמנטציהרופאי שיניים בימינו אמונים לא רק על בריאות השן והפה באופן כללי – אלא מבטיחים (ומקיימים) חיוך רחב ויפה, באמצעות מגוון טיפולים שמטרתם העיקרית היא אסתטית.

כשאנחנו חושבים על חיוך בפה מלא ופתוח לרווחה, מבלי להסתיר אותו עם היד או לנסות לצחוק בפה סגור, האסוסיאציה הראשונית היא שיניים ישרות כפלס ולבנות כחלב. ואכן, הלבנת שיניים ויישור שיניים באמצעים שונים (כולל כאלה ללא גשר) הם טיפולים פופולאריים אצל יותר ויותר רופאי שיניים. אבל כדי שהחיוך יהיה באמת יפה לא רק השיניים צריכות להיות ללא רבב אלא גם החניכיים – הסרת כתמים מהחניכיים היא הדרך אל חניכיים בצבע ורוד בוהק ופה אסתטי על כל מרכיביו.

מדוע נוצרים כתמים על החניכיים?

הסיבה העיקרית להיווצרות כתמים על החניכיים ולפנייה לטיפול הסרת כתמים מהחניכיים היא פיגמנטציה – הצטברותו של חומר הנקרא מלנין על החניכיים, דבר הבא לידי ביטוי בכתמים חומים שחורים (מלנין הוא פיגמנט – ובעברית “צבען” – המשפיע על גוון העור, מראה העיניים, צבע השיער וכן על צבע החניכיים).

גם גירויים שונים – למשל צחצוח אגרסיבי מדי של השיניים שפוגע גם בחניכיים – עלול ליצור כתמים על החניכיים.

במקרים אחרים ייתכן כי כתמים על החניכיים (ובעיקר לבנים) הם תוצאה של מחלות עור מסוימות הבאות לידי ביטוי גם בפה. לרוב אלה נגעים שפירים, אולם מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים, שבמקרים מסוימים ימליץ על ביופסיה.

כיצד מסירים אותם?

הסרת כתמים מהחניכיים היא סוג של טיפול שיניים, או ליתר דיוק של טיפול חניכיים (הענף של רפואת שיניים המתמחה בטיפול בחניכיים נקרא פריודונטיה).

ישנן מספר שיטות להסרת כתמים מהחניכיים, ובראשן “קילוף” חניכיים ו”פילינג” באמצעות לייזר. בעבר היו גם מספר שיטות כימיות להסרתם של כתמים בלתי אסתטיים מהחניכיים אולם בימינו כבר לא נהוג להשתמש בהן.

“קילוף” חניכיים היא למעשה ניתוח כירורגי, שבמסגרתו מקלפים את השכבה העליונה של החניכיים, זו שיש בה עודף מלנין, וחושפים את השכבה העמוקה יותר והוורודה לחלוטין. ישנן מספר שיטות כירורגיות שונות לביצוע קילוף זה, וכמובן שכל רופא שיניים המתמחה בטיפולים אלה מתאים למטופל את השיטה הטובה ביותר עבורו. זמן ההתאוששות מקילוף חניכיים הוא כשבועיים, שבמהלכן החניכיים רגישות וחשוב לשמור עליהן – וכאמור בסופו של תהליך מקבלים חניכיים ורודים ויפים.

הסרת כתמים מהחניכיים באמצעות לייזר נחשבת טיפול פשוט למדי שאפילו לא מחייב הרדמה מקומית – עבור מטופלים חששנים ניתן למרוח משחה מאלחשת על החניכיים, ובכל מקרה יש להגן על השפתיים והשיניים. תהליך זה אינו כרוך בכאב ונמשך כשעה (בהתאם למידת התפשטות הכתמים, כמובן, ולעומקם), ובמסגרתו קרן הלייזר (ישנם מספר סוגי קרני לייזר המשמשים למטרת “פילינג” של החניכיים) מקלפת את השכבות המוכתמות עד אשר מתקבלת שכבה ורודה. לטיפול עלולה להיות תופעת לוואי בלתי נעימה – ריח של בשר חרוך, אבל רופא שיניים מיומן ידאג למנוע זאת.

גם לאחר הסרת כתמים בלייזר תיתכן רגישות בחניכיים, בעיקר בעת אכילת מאכלים מתובלים במיוחד (חריפים מאוד או חמוצים מאוד).

איפה כדאי לעשות את זה?

כאמור הסרתם של כתמים מהחניכיים היא טיפול לא מאוד מסובך, ודי רווח, כך שישנם לא מעט רופאי שיניים המציעים אותו.

כמובן שרצוי לעבור טיפול חניכיים אסתטי זה אצל מי שמומחיותו היא חניכיים, כלומר רופא שיניים שהתמחה בפריודונטיה. בנוסף, כדאי לוודא מהו הניסיון של אותו רופא שיניים בהסרת כתמים בשיטה זו או אחרת (ישנם מספר סוגי לייזר, כשהארביום נחשבת הבטוחה והמתמקדמת ביותר), ולא לחשוש לבקש רשימת ממליצים.