כל מה שאתם צריכים לדעת על השתלה בזאלית

   

שמעתם את המושג “השתלה בזאלית” אך לא הבנתם בדיוק מה זה אומר? בכתבה שלפניכם ננסה לפשט את המושג ונסביר למי ההשתלה מתאימה, כיצד היא מתבצעת, היכן ניתן לבצע אותה, מחירים, יתרונות וחסרונות ועוד. אז קדימה, מתחילים.

מהי השתלה בזאלית?

מדובר על שיטה חדשה יחסית אשר פותחה בשנים האחרונות, להשתלת שיניים אצל מטופלים אשר לא יכולים לעבור השתלת שיניים רגילה. הסיבות העיקריות למצבים בהם מטופלים לא יכולים לעבור השתלת שיניים רגילה הן מחלות אשר משפיעות על איזון הגוף כמו סוכרת או בשל מחסור בעצם.

מה זה מחסור בעצם?

אנשים אשר סובלים ממחסור בעצם, הנקראים גם מחוסרי עצם, הם אנשים שבגלל סיבות כמו דלקות חניכיים חוזרות או שלא טופלו, או שנים של הזנחת היגיינת הפה, העצמות האלבאולריות שלהם (שהן העצמות שעליהן יושבות השיניים) נשחקות ובמקרים קיצוניים נעלמות לגמרי. במקרים אלו לא ניתן לבצע השתלה מכיוון שאין על מה להשתיל את השיניים. כאן בדיוק נכנסת השיטה הבזאלית.

איך עובדת השיטה הבזאלית?

בשיטה הבזאלית, משתמשים בשתלים בזאליים שהם שתלים ארוכים המושתלים על עצם הלסת ולא על העצם האלבאולרית ובשל כך מאפשרות להשתיל את השיניים ללא בעיה. על מנת לבצע את ההשתלה הבזאלית, על הרופא ללמוד את התחום במשך כמה שנים כאשר הוא לומד גם על אנטומיית האדם ומבנה הלסת שלו. 

מהם היתרונות של השיטה?

השתלה בזאלית היא השתלה מיוחדת מכיוון שהיא מאפשרת השתלת שיניים ביום אחד בלבד. ביום הניתוח תוכלו לקבל את השיניים הזמניות שלכם ובתוך עשרה ימים תקבלו את השיניים החדשות שלכם. יתרון נוסף הוא שההשתלה נעשית בהרדמה מלאה או טשטוש עמוק מה שמאפשר לעבור את הניתוח ללא תחושת כאב. 

מהם חסרונות השיטה?

למרות שההערכות אומרות שהשתלים הבזאליים אמורים להיות ארוכי טווח, אין לכך הוכחה מכיוון שהשיטה חדשה יחסית ולכן קשה לקבוע זאת בוודאות. חסרון נוסף הוא המחיר: מדובר בכמה עשרות אלפי שקלים ולפעמים אף יותר, תלוי במצב חלל הפה של המטופל ובאיזה טיפולים צריך לעבור המטופל לפני שמתחילים בהשתלה. עוד חשוב לדעת כי השיטה הבזאלית דורשת נפח מינימאלי של עצם מכיוון שהשתלת פה מלאה לא יכולה להתבסס רק על השתלים הבזאליים. 

האם כל אחד יכול לעבור השתלת שיניים בזאלית?

אז התשובה היא לא. השתלה בזאלית אפשרית רק במידה וקיים מחסור של 3 שיניים או יותר בשורה עקבית ובתנאי שאתם לא סובלים ממחלות דם, גידול, סוכרת לא מאוזנת, ניוון רקמות, חום, פיגור שכלי. בנוסף הטיפול אסור לנשים בהריון ןלאנשים הצורכים תרופות לדלדול העצם. 

כיצד הניתוח נעשה בצורה כה מהירה?

כמובן שזמן ההליך לא כולל את המפגשים המקדימים שבהם תעברו מספר בדיקות התאמה ואבחונים שיראו מה בדיוק אתם צריכים. בנוסף, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת קיים היום מחשב שבעזרתו מבצעים ניתוחים וירטואליים מקדימים שבעזרתם הרופא מתכנן את הניתוח ויודע בדיוק מה מצב הפה והשיניים והיכן הוא הולך למקם את השתלים.