תותבות על שתלים

   

לפני שרופאי שיניים החלו לבצע השתלות שיניים, מי שאיבד את שיניו הטבעיות היה מחליף אותן בתותבות נשלפות – פיתרון סביר לאותם ימים אבל גם כזה שסבל מחסרונות רבים, ולא בכדי היה מקור לאינספור בדיחות בסדרות טלוויזיה וסרטים. בימינו, הודות להשתכללות של רפואת השיניים בכלל ותחום ההשתלות בפרט, ניתן להחליף שיניים חסרות בתותבות קבועות, כלומר כאלה המולבשות על גבי שתלים, וליהנות מהיתרונות המשמעותיים שהן מציעות. יחד עם זאת יש לציין כי גם תותבות נשלפות עדיין נמצאות בשימוש, הן כפיתרון זמני עד להשתלה והן למי שמסיבה זו או אחרת השתלה אינה אופציה עבורו.

תותבות קבועות ותרומתן לבריאות הפה

השתלות שיניים כוללות מספר שלבים: ראשית, צילום של הפה והשיניים וכן צילום CT מדויק במיוחד על מנת שרופא השיניים יידע בדיוק בפני מה הוא עומד ויוכל לתכנן את ההשתלה. לאחר מכן, בחלק מהמקרים, ישנו צורך בעיבוי עצם הלסת על מנת שהיא תוכל לקלוט את השתלים. כשהעצם מוכנה, מוחדרים אליה השתלים (שמספרם תלוי כמובן בכמות השיניים החסרות) ולבסוף מולבשות התותבות הקבועות על השתלים.

אמנם מדובר בהליך דנטלי שנהנה מאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד (כמובן שחשוב לבחור רופאי שיניים מקצועיים ומהימנים לשם ביצוע השתלות שיניים), לעיתים אף ניתן לבצע את כולו תוך יום אחד ובכל מקרה תופעות הלוואי מינימאליות וההתאוששות קצרה להפליא – אולם גם כך יש החוששים מפניו וכן כאלה הנרתעים מפני העלות הכספית של טיפול שיניים זה, ועל כן מסתפקים בתותבות נשלפות.

החששות והרתיעה מובנים, אבל כדאי לדעת שתותבות קבועות, כלומר אלה המולבשות על גבי שתלים, תורמות רבות לבריאות הפה. בפרט, נשמרת עצם הלסת בזכות הלחץ שמפעילים עליה השתלים ונמנע התהליך הנקרא ספיגת עצם. בנוסף, תותבות נשלפות עלולות לגרום להפחתה משמעותית של הפרשת הרוק בפה, ובכך לפגוע הן בבלוטות הטעם והן בחניכיים.

תפקוד מלא

יתרון חשוב נוסף של השתלות שיניים ושל תותבות קבועות על פני אלה הנשלפות הוא התפקוד הטוב יותר של הפה. בניגוד לתותבות נשלפות, שיציבותן אינה מושלמת וככל שחולף הזמן כך הן עלולות להתחיל “לרקוד” ולזוז בפה, הרי שתותבות קבועות שהושתלו באופן מקצועי על ידי רופא שיניים בעל ניסיון בתחום אינן נעות אלא נותרות במקומן.

בזכות יתרון זה אין הפרעות באכילה, הלעיסה בטוחה וחופשית מדאגות וגם הדיבור קולח יותר. התפקוד המלא של הפה תורם כמובן גם לביטחון העצמי של האדם ומונע ממנו מצבים מביכים וכמובן מאיין את הקושי הכרוך בפתיחת פה מלא או בחיוך רחב.

אסתטיקה גבוהה

לא רק שהפה בריא יותר ומתפקד טוב יותר, אלא שהוא גם נראה טוב יותר: תותבות המותקנות על שתלים משוות לפה, ואיתו לפנים באופן כללי, מראה טבעי יותר (ובמקרים רבים גם צעיר יותר). האסתטיקה הגבוהה המושגת בזכות השתלות שיניים תורמת אף היא כמובן לביטחון העצמי של האדם ולדימוי העצמי שלו, ומהווה סיבה חשובה נוספת להעדיף תותבות קבועות על פני תותבות נשלפות.

שמירה על תותבות קבועות

כולנו מכירים את המראה של שיניים תותבות המונחות בכוס מים למשך הלילה על מנת שיתנקו – מראה שמעורר, יש להודות, לא מעט אי נוחות… תותבות קבועות, לעומת זאת, הופכות לחלק בלתי נפרד מהפה ובהתאם ניקויין כמו ניקוי שיניים טבעיות – צחצוח פעמיים ביום, רצוי לעשות זאת באמצעות מברשת עדינה על מנת לא לפגוע בחניכיים. הקפדה על היגיינת פה לאחר השתלות שיניים חשובה מאוד על מנת לשמור על ההישגים של ההשתלה ולהבטיח כי התותבות הקבועות ימלאו את תפקידן על הצד הטוב ביותר לאורך שנים רבות.