שתלים קצרים

   

משתמשים בשתלים קצרים כשבעצם הלסת אין מקום לשתלים ארוכיםמעטים יודעים זאת, אבל השיניים שבפיהם של אנשים בוגרים מתחילות להתפתח בגיל צעיר מאוד, זמן רב לפני נשירת שיני החלב, ואפילו עוד לפני הלידה. משמעות השיניים שבפינו, שלושים ושתיים במספר, רבה מאוד ולא רק ללעיסה. השיניים משמשות אותנו, כמובן, ללעיסת המזון הבא אל פינו, אבל הן גם בעלות משמעות רבה לדיבור וכמובן גם לאסטטיקה.

עם חלוף השנים, אנשים רבים מאבדים שיניים מסיבות שונות, כתוצאה מחבלה, נשירה עקב מחלה, עששת חמורה ועוד. במקרים אלה, על מנת לאפשר למטופל ליהנות מאיכות חיים טובה יותר, יציע רופא שיניים הליך רפואי של השתלות שיניים.

בהשתלת שיניים נעשה שימוש בשתלים מיוחדים, הנקראים גם שתלים דנטאליים, לתוך עצם הלסת. ישנם מטופלים אשר השימוש בשתלים רגילים, ארוכים יחסית, איננו מתאים להם. עבורם יוכל להתאים רופא השיניים השתלה תוך שימוש בשתלים חדשניים המכונים שתלים קצרים.

 השתלות שיניים – לשיקום הפה

 שימוש בשתלים והשתלת שיניים אינם דבר חדש ברפואת שיניים, אם כי ההתפתחות ברפואת שיניים בכלל, ובתחום של השתלות שיניים בפרט, ראויים לציון. חברות רבות בעולם ואף בישראל פועלות בתחום ומיצרות שתלים דנטאליים איכותיים מטיטניום, מתכת אצילה שמתאימה במיוחד להשתלה, בין היתר עקב חוזקה ועמידותה.

לאור המחקר הרב וההתקדמות המואצת בטכניקות לשיקום הפה, אין פלא שרמת ההצלחה של השתלות שיניים עולה פלאים ושבסיום התהליך הרוב הגדול של מושתלי השיניים מדווחים על שביעות רצון גדולה.

השימוש בשתלים דנטאליים נפוץ מאוד בתהליכי שיקום הפה, ושתלים משמשים, בין היתר, לבניית כמה כתרים ברצף (גשר), הברגת תותבות לשתלים, תותבות נשלפות ועוד.

על פי רוב, שתלים דנטאליים נראים כבורג, שאותו מכניסים לתוך עצם הלסת, לאחר קידוחה. לאחר הכנסת השתל אל תוך עצם הלסת מתרחש תהליך מפתיע שבמהלכו מתמזג השתל עם עצם הלסת. תהליך של השתלות שיניים איננו נחשב לתהליך מסובך מבחינה רפואית וכאמור, אחוזי ההצלחה וההחלמה המלאה מרקיעי שחקים. לאחר הטיפול, אין פלא שהמטופל יכול להרשות לעצמו לחזור לחייך.

 שתלים קצרים

 כפי שאמרנו, השתלת שיניים נעשית על ידי החדרת השתל לתוך עצם הלסת. מכאן קל להבין שבשביל להביא למצב שבו השתל נקלט כהלכה ושומר על עמידות לאורך שנים, חשוב בתהליכי השתלות שיניים להשתמש בשתלים ארוכים ורחבים ככל האפשר. לכאורה, ככל שהשתל יהיה ארוך יותר ועבה יותר, כך יהיה השתל עמיד יותר.

למעשה, יש מגבלות טבעיות בקביעת גודל השתל הדנטאלי שבו יכול להשתמש רופא שיניים. הדבר תלוי בעצם הלסת, ולייתר דיוק במסה שלה, וגם בקרבה הקיימת אצל המטופל בין הלסת התחתונה לעצב הלסת.

במקרים מסוימים האנטומיה של המטופל אינה מתאימה להכנסת שתלים ארוכים דיים, דבר שיכול לקרות גם עקב מחלות שונות, או חבלות שאינן משאירות מרווח מספיק לצורך השתלת שיניים מסורתית.

במקרים אלה יהיה צורך למצוא פתרון רפואי אחר.

דרך אחת, ארוכה, הינה השתלת עצם שנועדה לעבות את עצם הלסת, על מנת להפוך את האפשרות של השתלה רגילה לאפשרית עבור רופא שיניים המטפל.

פיתרון נוסף, מהיר יותר, שנחשב בעבר לפחות אפקטיבי, הינו שימוש בשתלים קצרים לצורך השתלות שיניים.

בשתלים קצרים נעשה כיום שימוש בשתלים מיוחדים, אשר למרות היותר קצרים, שומרים על עמידות לאורך זמן רב וחוסכים את התהליך הארוך של הרמת סינוס ושל השתלת עצם. מחקרים רפואיים קליניים מצביעים על עמידות יפה מאוד של שתלים קצרים, שאורכם שיבעה מילימטרים ואפילו פחות, לעומת שתל רגיל שאורכו עשרה מילימטרים. טכניקות ייצור חדשניות מקנות לשתלים קצרים צורה ייחודית שמאפשרת להם להיקלט בהצלחה ולהישאר יציבים לאורך זמן.