השתלת שיניים בטכניקת all on 4

   

“all on 4” היא שיטת השתלת שיניים מתקדמת החוסכת זמן יקר וכאבים רבים מהמטופלים הנזקקים לשיקום לסת שאין בה שיניים או כזו שיש הכרח לעקור בה את כל השיניים עקב מצבן העגום.

שתלים בשיטת all on 4 נמצאים בשימוש מאז ראשית המאה העשרים ואחת, לאחר שהומצאו על ידי רופא פורטוגזי בשם ד”ר פאולו מאלו, ועל פי הסטטיסטיקות העדכניות לאחר מחקרים שבחנו את יעילות השיטה, שיקום הפה בשיטה זו מצליח בקרוב למאה אחוז מהמקרים – אם כי ישנם גם רופאי שיניים המסתייגים מהשיטה.

כיצד מתבצעת השתלת שיניים בשיטת all on 4?

all on 4 היא טכניקה מהירה וזולה יחסית  של שתלת שינייםשיטת ה- all on 4 מתאימה במיוחד כשכמות העצם הפנויה אינה מספיקה להחדרת שתלים בזוית רגילה אבל יש שטח רחב לעבודה באזור הקדמי, וכשאין שיניים איכותיות בחלק הקדמי. במקרים אלה משוקם כל הפה באמצעות ארבעה שתלים בלבד שחלקם מוחדרים בזווית של 45 מעלות (לרוב השתלים האחוריים מוחדרים באלכסון ואילו הקדמיים בזווית ישרה). על מנת לוודא התאמה לטיפול בשיטה זו עובר המטופל צילום רנטגן שמספק לרופא השיניים תמונת מצב מדויקת לגבי האפשרויות העומדות בפניו ובפני המטופל.

השתלת שיניים בשיטת all on 4 מתבצעת באחת משתי  דרכים אפשריות: השיטה הפתוחה והשיטה הסגורה. בשיטה הפתוחה רופא השיניים המבצע את הטיפול המשקם פותח את החניכיים, עוקר את השיניים באותו אזור אם יש צורך בכך, ואז מחדיר את ארבעת השתלים למקומם בקדמת הלסת ומבריגים גשר מאקריל על השיניים. בשיטה הסגורה אין צורך בפתיחת החניכיים, אלא פשוט מתקינים את ארבעת השתלים ובנוסף מבריגים גשר מאקריל על השיניים. את השתלים מייצרת חברה שוודית בשם נובל ביוקייר (שהייתה שותפה של ד”ר מאלו בפיתוח השיטה) והם זכו לאישור של ה- FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי).
השלב שלאחר ההשתלה חשוב לא פחות כשמשתמשים בשתלים בשיטת all on 4, ועל המטופל להקפיד למלא את כל הנחיותיו של רופא השיניים שביצע את ההשתלה (הן מבחינת השמירה על היגיינת הפה והן מבחינת התזונה).

יתרונות השיטה

לשיטת ה- all on 4 מספר יתרונות משמעותיים, שהופכים אותה לנפוצה יותר ויותר. היתרון העיקרי הוא משך הזמן הקצר שדורשת השתלת שתלים בשיטת all on 4 – מגיעים למרפאת שיניים בשעות הבוקר ובערב כבר יש פה חדש.

יתרון חשוב אחר של שיטת השתלה זו הוא השימוש בעצם הקיימת, דבר המייתר את הצורך בניתוחים מורכבים בטרם ההשתלה: עיבוי עצם, הרמת סינוס ועוד.

בנוסף, רמת האסתטיקה של הפה אחרי טיפול בשיטת all on 4 גבוהה משמעותית מזו המספקים טיפולי שיקום פה אחרים כגון תותבות וכו’.

יתרון אחר הוא העלות הנמוכה יחסית של שיקום פה באמצעות שתלים בשיטת all on 4 ביחס לשיטות שיקום פה שדורשות השתלת עצם או הרמת סינוס ונפרשות על פני חודשים רבים.

חסרונות השיטה

החיסרון העיקרי השתלה בשיטת all on 4  על פי מקטרגי שיטת טיפול חדשה יחסית זו, הוא היציבות הפחות גבוהה של השתלים ביחס לשיטות מסורתיות יותר. החשש העיקרי הוא כי 4 שתלים אינם מספיקים וכי חלוקת העומס ביניהם אינה אופטימלית ובסופו של דבר קריסת שתל אחד תוביל לקריסת המערכת כולה ולצורך בשיקום מחדש של הפה.

בנוסף צריך לקחת בחשבון כי לא כל רופא שיניים מוסמך לבצע טיפול בשיטה זו, ולא לכל רופא שיניים יש ניסיון בטיפול שכזה, כך שאפשרויות הבחירה העומדות בפני מי שרוצה השתלה שכזו מצומצם יחסית.