שמירה על השיניים והמנעות מהשתלות שיניים

   

הרפואה הטובה ביותר היא הרפואה המונעת, שכן ברוב המקרים קל יותר להימנע ממצוקה רפואית מאשר לטפל בה לאחר שנוצרה. כך הדבר גם ביחס להשתלות שיניים – אמנם בימינו מדובר בהליך מתקדם ומשוכלל, שמתבצע באופן ממוחשב, ובחלק מהמקרים אף מצליחים למלא פה חסר שיניים לחלוטין ביום אחד (באמצעות השתלות שיניים בשיטת All on 4 או All on 6) עם מינימום סיבוכים וסיכונים, ועדיין, אין ספק שעדיף לשמור על השיניים ולהימנע מהצורך להגיע לרופא שיניים לשם השתלה.

מחלות חניכיים והסכנות הטמונות בהן

הפה שלנו מהווה בית אטרקטיבי לחיידקים רבים, שמוצאים בו שאריות מזון למכביר. כמות גדולה מדי של חיידקים תגרום לדלקת חניכיים, ואם הזיהום מתפשט מהרקמות הרכות אל העצם המכתשית (Alveolar Bone), הלא היא העצם שמחזיקה בעצם את השיניים, המצב מוגדר כמחלת חניכיים.

ישנם שני סוגים של מחלות חניכיים, ושניהם עלולים לגרום לצורך בהשתלות שיניים בסופו של דבר. סוג אחד של מחלת חניכיים נקרא מחלת חניכיים אגרסיבית, והוא מופיע בעיקר אצל צעירים יחסית, כשאי הקפדה על היגיינת פה נאותה ועישון מגדילים את הסיכון ללקות במחלה זו ומאיצים את התפתחותה. מחלת חניכיים אגרסיבית גורמת לספיגה מואצת של העצם המכתשית ובשל כך להיעדר אחיזה טובה של השיניים ולסכנה כי הן “ינדדו” וינשרו.

הסוג השני הוא מחלת חניכיים כרונית, ולצד העישון וחוסר הקפדה על היגיינת פה, יש לה גם מרכיב גנטי. סוג זה של המחלה הוא הגורם העיקרי לאובדן שיניים בגיל מבוגר, ואבחון מוקדם שלה וטיפול נאות בה יחסכו את הצורך בהשתלת שיניים.

כדאי לדעת שמחלת חניכיים לא רק מסכנת את בריאות הפה אלא עלולה לפגוע גם בלב: מחקרים עדכניים מוכיחים כי חיידקי שכבת הפלאק עלולים לעבור דרך הכיסים שנוצרים בחניכיים גם אל מחזור הדם וממנו אל הלב – למעשה מחלת חניכיים מגבירה את הסיכון ללקות במחלות לב שונות בדיוק כמו עישון!

דימום מהחניכיים בעת הצחצוח, רגישות גבוהה באזור זה, נפיחות, רווחים שנוצרים בין שיניים שונות והתארכות השיניים כתוצאה מנסיגה של החניכיים הם כולם אינדיקציות לקיומה של מחלת חניכיים – מומלץ לא להתעלם מהם אלא לפנות במהירות לרופא שיניים, שכן הזנחה עלולה להוביל לאובדן שיניים ולצורך בהשתלות שיניים יקרות.

סוכרת והשתלות שיניים

סוכרת הפכה בעשורים האחרונים לאחת המחלות הנפוצות ביותר בחצי הכדור המערבי, בעיקר עקב התזונה שלנו שהפכה לבלתי מאוזנת ורוויה מדי בסוכר.

מדובר במחלה שעושה שמות בגוף, וגורמת לנזקים כבדים גם לפה ולשיניים. בפרט גורמת הסוכרת לסיכון מוגבר ללקות במחלות חניכיים ובעקבותיהן לאובדן שיניים.

הבעיה היא שהרמה הגבוהה של הסוכר בדם, שבאה לידי ביטוי כמובן גם בכלי הדם שבחניכיים, פוגמת בכושר הריפוי הטבעי של הגוף (בגלל שכלי הדם הקטנים הופכים צרים יותר וזרימת הדם נפגמת). רופאי שיניים רבים נמנעים מלבצע השתלות שיניים בחולי סוכרת, עקב החשש, שיש לו כמובן אחיזה במציאות, כי המטופלים יתקשו להתאושש ולהחלים מההליך הכירורגי המורכב.

אמנם במקרים מסוימים, כשהסוכרת מאוזנת (ניתן לבחון זאת באמצעות בדיקת HbA1c), ניתן לבצע השתלת שיניים, אולם גם כך רופאים רבים המבצעים השתלות שיניים יהססו לעשות זאת, ובאופן כללי אין ספק שעבור חולי סוכרת ההמלצה לשמור על היגיינת פה, להגיע לביקורים סדירים אצל שיננית וכן לביקורות תקופתיות אצל רופא שיניים תקפה במיוחד.