שיקום הפה

   

שיקום פה הוא תחום מומחיות ברפואת שיניים, הנוגע לאבחון, תכנון טיפול, שיקום ותחזוקה באופן פונקציונאלי- תפקודי, אסתטי ונוח של בריאות הפה, במצבים קליניים של שיניים חסרות, רקמות פה ולסת חסרות או פגועות.

סוגי הליכים בשיקום הפה

שיקום הפה נעשה על ידי מומחי פה ולסתפגיעות מאין אלה הדורשות טיפולי שיניים ושיקום הפה יכולות להיגרם כתוצאה מתאונת דרכים, ספורט או עבודה, כתוצאה מהזנחה בריאותית של הפה והשיניים, תזונה לקויה וכדומה.  שיקום הפה כולל טיפולי שיניים שונים שמגמתם היא להחזיר את מערכות הפה הפיזיולוגיות- מערכת השיניים והלסת לתפקודיות מלאה, דיבור, אכילה ושתיה, והן לתקן את המבנה האנטומי הפגוע. תחום שיקום הפה פועל גם מבחינה אסתטית, בפלסטיקה של הלסת והחיוך.

הליכי שיקום הפה הם כירורגיים, וכוללים ברוב המקרים שימוש בתחליפים מלאכותיים המיוצרים במעבדת שיניים. לאחרונה החל טרנד של תחליפים ביולוגיים נטולי מתכות כחלק מרפואת שיניים ביולוגית. שתלי שיניים, כתרי חרסינה, שיניים תותבות, ניתוחי לסת- את כל אלא הוא מתכנן ומבצע מומחה לשיקום הפה יחד עם עמיתים מומחים בתחומים משיקים כמו כירורג פה ולסת (כשנדרש ניתוח), פריודונט (מומחה חניכיים- בבעיות חניכיים), אורטודנט (מומחה ליישור שיניים).כיום שיקום הפה כולל גם שיקום של הפנים במסגרת טיפול חדש יחסית, בו ניתן לבנות לסתות חדשות, לבנות עצמות ולהשתיל עצמות, וכך גם לטפל בחולי סרטן שעברו כריתה של האיזור בשל גידול.

מומחים לשיקום הפה

טיפולי שיניים הנכללים בשיקום הפה יכולים להיות פשוטים וקצרים ביותר, לדוגמה: סתימות וכתר שיניים, וגם טיפולים מורכבים יותר דוגמת השלמת שיניים תותבות והשתלות שיניים. מומחי שיקום פה מתמחים בהכשרה רב תחומית בתחום רחב של נושאי מומחיות, גם במקצועות אחרים כמו מחלות חניכיים, כירורגייה, טיפולי שורש, יישור שיניים ועוד. ידע זה מאפשר לו לדעת כיצד לטפל ולמי להפנות את המטופל במקרה המצריך ניתוח, במקרים של שחיקת שיניים, בעיות בתפקוד הלסת ומערכת הלעיסה כתוצאה משחיקת מפרק הלסת וכדומה.

השתלת שיניים היא שיחזור השן ונעשית על ידי מומחים לשיקום הפהבנוסף לתואר ברפואת שיניים על מומחה לשיקום הפה ללמוד כארבע וחצי שנים אקדמיות נוספות בכדי להיחשב מומחה היודע לתכנן פתרון בעיות בכל היקף, להתמודד עם מקרים חריגים, ולתת ייעוץ טיפולי. לימודים לתואר מומחה לשיקום פה כוללים קריאה, דיון ומחקר במאמרים מקצועיים רבים בתחום הדנטלי בעבר, בהווה ומחקרים עתידיים. מתוקף מעמדו בתחום, עליו להיות מעודכן במחקרים חדשים בכל תחום שיקום הפה- חומרים חדשים, שיטות חדשות לטיפול וכדומה. מומחים לשיקום הפה הם מנהלים ואדריכלים של תכנית בניית ועיצוב הפה. מומחה לשיקום הפה מלווה את המטופל לאורך כל הטיפול ומתאים לו תכנית טיפול ספציפית, הכוללת גם טיפול שיניים על ידי רופאים מומחים אחרים, בהתאם לנדרש. שיקום הפה וההתקנים שיושמו בו יכולים להיות זמניים, קבועים או גם וגם. לאחר סיום לימודיו, עובר המתמחה לשיקום הפה שתי בחינות מעמיקות, ארוכות ולא קלות בשני שלבים. רק מתמחים שעוברים את הבחינות הללו בהצלחה זכאים לקבל תואר מומחי שיקום פה ממשרד הבריאות.

שאל את המומחה

אם אתם מעוניינים להתחיל בהליך לשיקום הפה, מומחה לשיקום הפה יתן לכם הערכה ראשונית לאחר בדיקה במרפאה, ולאחר מכן ירכיב תכנית טיפול ספציפית יחד עם צוות רפואי מתחומים שונים בהתאם לצרכים.

בהתייעצות עם המומחים האחרים שבצוות הטיפול, יתוכנן הטיפול כולו בשלבים, ותינתן הערכת מצב מבחינת משך הטיפול, עלותו, וכדומה.

אם מדובר בטיפול פשוט של השתלת שיניים או בניית שיניים תותבות, תוכלו לסיים אותו אפילו ביום אחד. אך אם מדובר בטיפול מורכב יותר, הכולל הליך כירורגי למשל, השתלת עצם לסת, השתלת שן וכדומה, הוא עלול להשתרע על תקופה ארוכה יותר. שנדרשת תחילה הסרת גורמים העלולים להפריע להשתלה כמו שרידי שיניים, לאחר יתקיים הניתוח, ולאחר תקופת החלמה- ההשתלה.