שיטות ליישור שיניים למבוגרים

   

אם בעבר תהליכי יישור השיניים היה נחלתם העיקרית של צעירים אשר סבלו מפגמים במבנה הלסת, הרי שכיום טיפולים אלו הפכו להיות פופולריים גם אצל מבוגרים יותר. חשוב לזכור כאשר עוסקים באורתודונטיה למבוגרים שגדילת העצמות הסתיימה. אם אצל ילדים צעירים נין להפעיל כוחות חזקים על הלסת כדי להשפיע על כיוון גדילת העצמות, אצל מבוגרים יש להפעיל כוחות חלשים יותר על מנת לא לפגוע בעצם. בנוסף, אצל מבוגרים אין גדילה של שיניים, לכן הטיפול לוקח זמן רב יותר ויש להתאזר בסבלנות.

על אף שהאורתודונטיה הקלאסית, בה נעשית הדבקה של הסמכים על גבי השיניים, עלולה להרתיע אנשים מבוגרים יותר מטעמים אסתטיים, חשוב לזכור שכיום ישנם אמצעים רבים ושונים לצרכי יישור שיניים. על מנת לקבוע מהי תוכנית הטיפול הטובה והיעילה ביותר עבור לסת המטופל, יהיה עליו להגיע לבדיקה אצל הרופא המטפל לבדיקה ראשונית והערכות רלוונטיות. הבדיקה תכלול בין היתר צילומי פנים הפה הפנים, צילומי רנטגן של הלסת ויצירת תבניות של צורת השיניים, אשר ישמשו להמשך הטיפול.

השיטות הקיימות כיום לטיפולי יישורי שיניים:

  1. סמכים מתכתיים (“רגילים”): זהו אמצעי יישור שיניים פופולרי מאוד שכן מדובר בטיפול אמין מאוד, כאשר הסמכים מוצמדים אל החלק החיצוני של השיניים. החסרון הבולט הוא המראה האסתטי של הסמכים על השיניים.
  2. סמכים שקופים: הטיפול באמצעות סמכים שקופים זהה לסמכים המתכתיים, אך המראה הינו אסתטי יותר בשל השקיפות שלהם. החסרון במקרה זה הוא עלות מעט גבוהה יותר מאשר הסמכים המתכתיים הרגילים.
  3. יישור פנימי לינגואלי (Lingual): במקרה זה, הסמכים מודבקים אל הצד הפנימי של השיניים, מה שיוצר מראה אסתטי במיוחד. החסרון הבולט הוא זמן טיפול ארוך יותר מאשר שתי השיטות שצוינו מעלה.
  4. אינויזליין (Invisalign) – פלטות שקופות נשלפות: מדובר בפלטות שקופות לחלוטין המותאמות בצורה אישית לכל מטופל ומטופל. בשונה מהדבקת הסמכים על השיניים, מדובר בפלטה שניתן להוציא בכל רגע נתון מהפה. החסרון הוא זמן טיפול ממושך מאוד ועלות טיפול גבוהה.
  5. יישור שיניים אורטוגנאטי: במידה ולמטופל ישנן בעיות שלא ניתן לפתור אותן באמצעות שיטות יישור השיניים האחרות, ניתן לבצע ניתוח שבמהלכו מזיזים את עצמות הלסת עצמן.

כאמור, רק רופא מוסמך יוכל לקבוע מהי צורת הטיפול אשר מתאימה לפתרון הבעיות הספציפיות של כל מטופל. חשוב לזכור שיישור השיניים לא רק ישפר את המראה האסתטי של המטופל אלא גם יביא לשיפור בצורת הלעיסה וליעילות מקסימלית של תפקוד השיניים בלעיסה ודיבור.