רופא שיניים לילדים

   

מהרגע בו בוקעות שיני החלב הראשונות של הילד, חשוב ללמדו את חשיבות צחצוח השיניים והטיפול בפה, איך להימנע מחורים ומה מזיק לשיניים. אל רופא שיניים לילדים כדאי להביא את הילד לא בשל מצב חירום של כאבי שיניים אלא כחלק מהטיפול בו, בדיקה שגרתית בה נחשף הילד למרפאת שיניים בפעם הראשונה.

רופא שיניים לילדים נקרא פדודנטמיהו הפדודנט

עד לסוף המאה הקודמת לא הייתה קיימת הפרדה ברפואת שיניים בין רופא שיניים רגיל לבין רופא שיניים לילדים. אך כיום מובן שכדי לא להפוך חוויית טיפול שיניים לטראומתית מגיל צעיר אלא לידידותית כמה שניתן, יש להבדיל ולהעביר הכשרה מיוחדת לרופא שיניים לילדים. כיום יש התייחסות רבה יותר לאופיים המיוחד של הילדים, הידועים באהבה לממתקים מצד אחד ובפחד מכלים חדים ורעשים חדים מאידך. רופא שיניים לילדים, הנקרא פדודנט, לומד גישות פסיכולוגיות וחינוכיות, שיטות הרגעה ורכישת אמון. מרפאת שיניים לילדים תהיה צבעונית וידידותית, עם משחקים ובובות, דפי צביעה, פאזלים ואפילו חיות מחמד. במרפאה עזרים שונים שימשכו את תשומת ליבו של הילד- כמו מכשירי טלוויזיה מעל כסא הרופא. רופא השיניים ילמד כיצד לבצע ניקוי שיניים נכון ומה חשיבותו. כחלק מטיפול השיניים נעזרים הרופאים בטקסים קטנים כמו בחירת הפתעה מתיבת הפתעות לאחר כל טיפול. רופא שיניים לילדים או רופאת שיניים לילדים, יהיו חייכנים, סבלניים ונעימים, והאווירה של מרפאת השיניים שלהם כמו גם האווירה שהם משרים במהלך טיפולי שיניים צריכה להיות אווירת ביטחון ואפילו הנאה. לרופא שיניים לילדים חשוב לגרום לילד להנאה בזמן הביקור, כך שכשיצטרך לחזור לביקורת יעשה זאת ברצון, ושטיפולי שיניים לא יתפשו אצלו כדבר מפחיד אלא חיובי ועוזר.

בדיקה במרפאת השיניים לילדים

טרם הגיעכם לטיפול שיניים ו/או בדיקה אצל רופא שיניים לילדים, הכינו את הילד לבדיקה. ספרו לו לאן הולכים, את מי תפגשו, ונסו לצייר את המפגש באור חיובי ונעים. במרפאה יערוך רופא שיניים לילדים היכרות לילד עם כל הדברים במרפאה.  תתושאלו על ידי רופא שיניים לילדים אודות מצבו הבריאותי של הילד. לאחר, תחל הבדיקה. חשוב שתהיו ליד ילדכם ותשדרו לו ביטחון, גם אתם בעצמכם חוששים ולחוצים. רופא שיניים לילדים יסביר ויראה לילד את הכלים בהם הוא משתמש, ויבדוק את חלל הפה, השיניים, החיך וכולי.

לאחר הבדיקה, יסביר הרופא על טיפול נכון בשיניים, יבחר עם הילד מברשת שיניים רכה, וימליץ על ביקורת או טיפול עתידי. לפעמים, באם נדרש, ימליץ על יישור שיניים אצל אורטודנט, ועל  גשר בשיניים במקרים של מציצת אצבע למשל.

חשיבות טיפול נכון בשיניים

רופא שיניים לילדים, מבצע טיפולי שיניים בשיני חלב, ומלווה את הילד המטופל בתקופת התחלפות השיניים. בגילאים שש עד שבע מתחיל תהליך התחלפות השיניים, והוא מסתיים בסביבות גיל שלוש עשרה. תהליך התחלפות שיני החלב בשיניים קבועות יכול להיות מורכב. נשירת שיניים מפנה מקום לשיניים לזוז, שיניים קבועות צומחות טרם זמנן וטרם נשירת השיניים הזמניות. תקופה זו מצריכה מעקב קבוע של רופא שיניים לילדים, ולפעמים גם ידרש טיפול יישור שיניים. חשוב בתקופה זו להקפיד על צחצוח והגיינת פה, שכן הילד הצעיר, ששיניו מתחלפות, פלטות בפיו וגשר על שיניו, לעיתים לא מקפיד על צחצוח נכון, ועששת בגיל צעיר מסוכנת מאוד, ועלולה להוביל אל מסכת טיפולי שיניים בחייו הבוגרים של המטופל. הגיינת פה מגיל צעיר מונעת כאבי שיניים, פגיעה בשורשי השן ובשן הקבועה העתידה לבקוע, ומונעת הליכים של  שיקום הפה בבגרות. הקניית הרגלים נכונים ישרתו את הילד לאורך כל חייו מבחינה בריאותית, מבחינה אסתטית ומבחינת בניית בטחון עצמי.