ציפוי שיניים קומפוזיט

   

הלבנת שיניים בציפוי קומפוזיטציפוי שיניים קומפוזיט הוא הפשוט ביותר המשמש רופאי שיניים כדי לטפל במצבים קלים יחסית (שן שבורה קלות, מרווח בין שיניים קדמיות ועוד). למרות פשטותו, ציפוי שיניים קומפוזיט הוא בהחלט איכותי, מה גם שעם ההתקדמות ברפואת שיניים באופן כללי גם איכות שיטה זו משתפרת – והיא בהחלט מספקת מענה במקרים רבים לצרכים האסתטיים והבריאותיים של המטופל.

מתי משתמשים בציפוי שיניים קומפוזיט?

האמייל – השכבה הלבנה (בחלק מהמקרים; בחלק אחר עקב נזקי הזמן, הניקוטין, הקפאין ושאר מכתימי שיניים היא כבר הפכה צהבהבה) – הוא החלק הקשיח ביותר בגופנו, ובכל זאת מעת לעת נשברות לנו שיניים. לעתים נשברת שן בעקבות פעילות לא זהירה דיה בגיל צעיר, ואם השבר הוא יחסית לא משמעותי במקרים רבים ההורים מוותרים על הליכה לרופא שיניים וטיפול. במקרים אחרים, נשברת שן בעקבות פעילות ספורטיבית או חבלה אחרת – ואם האדם מרגיש שהשבר, גם אם קטן הוא, פוגם באסתטיקה של הפה והמראה באופן כללי, ומקשה עליו לחייך בפה מלא מכל הלב, אחת הדרכים העומדות בפניו היא ציפוי שיניים קומפוזיט.

גם מרווח בין השיניים – שאף הוא, בדומה לשן מעט שבורה, מהווה פגם אסתטי ומעכיר את החיוך – הוא סיבה טובה לפנות לרופא שיניים ולעבור ציפוי שיניים קומפוזיט, וכך גם במקרה של שיניים מעט עקומות או שצבען שונה משל שאר השיניים.

מהו ציפוי שיניים קומפוזיט?

ציפוי שיניים קומפוזיט הוא למעשה ציפוי שיניים באמצעות חומר מרוכב (לקומפוזיט, composite, יש גם שמות אחרים נפוצים בשימוש ובהם סתימה לבנה ובונדינג).

ציפוי שיניים קומפוזיט ניתן לבצע בכל מרפאת שיניים ואצל כל רופא שיניים. זהו הליך פשוט יחסית, שברוב המקרים אינו דורש כלל הרדמה מקומית. אם מדובר בציפוי המחפה על שן שבורה, ייתכן שיהיה צורך בהשחזה קלה של שולי השן ואז יניח רופא השיניים את החומר על השן. במקרה שמשתמשים בציפוי שיניים קומפוזיט כדי למלא מרווח בין שתי שיניים אין צורך בהשחזה – הרופא יניח את החומר המרוכב במקום המתאים, יגרום לו להתקשות (באמצעות מנורה מיוחדת), ובזאת הסתיים התהליך.

הנחיות התנהגות לאחר ציפוי

ציפוי שיניים קומפוזיט הוא כאמור הליך פשוט למדי, ואין צורך בהתנהגות יוצאת דופן לאחריו, אולם בכל זאת כדאי לשים לב למספר דגשים:

במקרים מסוימים תיתכן רגישות באזור המטופל, ואף כאבים (לא מאוד חזקים, ובכל זאת כאלה שמעט מציקים) – משככי כאבים ירגיעו את האזור.

ב-24 השעות הראשונות שלאחר ציפוי שיניים קומפוזיט רצוי להימנע ממשקאות שיש בהם קפאין, שמכתים את הציפוי, וכך גם מעישון, עקב הגוון הצהבהב שיוצר הניקוטין (על עישון כמובן שמוטב לוותר כליל ולא רק ל-24 שעות). כמו כן לאחר ציפוי שיניים קומפוזיט כדאי להימנע ממאכלים קשים לשיניים אלא לתת לקומפוזיט להשיג אחיזה איתנה בפה.

חסרונות ויתרונות

היתרונות המרכזיים של ציפוי שיניים קומפוזיט הם הפשטות שלו, המהירות שבה מבצע אותו רופא שיניים מיומן והמחיר הנמוך משמעותית מזה של טיפולים אחרים בעלי אופי דומה כמו ציפוי שיניים בחרסינה או ציפוי שיניים לומינירס.

כמובן שכשמשתמשים בציפוי שיניים קומפוזיט כתחליף להלבנת שיניים או ליישור שיניים (והדבר אפשרי, כאמור, במקרים קלים יחסית) החיסכון מבחינת העלות משמעותי אף יותר.

לצד היתרונות של ציפוי שיניים קומפוזיט, יש לו גם חסרונות:

הצבע של החומר המרוכב מספח אליו צבעים אחרים ועל כן משתנה יחסית מהר (בהתאם להרגלי צריכת הקפאין של המטופל, העישון וכו’) בניגוד לחרסינה שצבעה יציב מאוד.

החרסינה גם מייצרת מראה טבעי יותר בזכות תכונות החזרת האור שלה, והיא עמידה הרבה יותר – הקומפוזיט עלול להישבר או להיסדק, ובכל מקרה, בניגוד לחרסינה שמחזיקה מעמד 10 שנים ואף יותר, החומר המרוכב מחזיק מעמד שנים ספורות בלבד.