ציפוי שיניים לומינירס

   

אחת המגמות הבולטות ברפואת שיניים היא שימת דגש הולכת וגוברת על הצד האסתטי של הטיפולים – כמובן שלא על חשבון בריאות השיניים. אחד החידושים שהגיעו אל מרפאות שיניים שונות בארצנו הוא ציפוי שיניים לומינירס: ציפוי חרסינה דקיק המאפשר במקרים מסוימים יצירת מראה אסתטי לשן פגומה – ובעקבותיו את האפשרות לחייך בפה מלא מבלי לחשוש מתגובה שלילית של הסביבה.

מהו ציפוי שיניים?

פטנט של חברת לומינרס לציפוי שינייםציפוי שיניים הוא טיפול שיניים אסתטי במהותו, המתבצע כמובן אצל רופא שיניים, ושמטרתו היא לחפות על פגמים קלים יחסית: גוון עכור (ובמקרה כזה, ציפוי שיניים הוא בעצם תחליף נוח להלבנת שיניים), סדק קטן, שבירה של קצה השן או הטיה קלה של השן שיוצרת “חיוך עקום”.

חשוב להדגיש כי במקרים שבהם השן במצב ירוד במיוחד, ציפוי שיניים אינו הפתרון המומלץ על ידי רופאי שיניים, אלא כתר (שיגן על השן החלשה והפגיעה מפני שבירה והתפוררות מוחלטת).

במקרים רבים, רופא שיניים יבצע אבחון ללא תשלום (או תמורת סכום צנוע) כדי שהמטופל יידע אם ציפוי שיניים יסייע לו או שמא הוא זקוק לפתרון מקיף יותר (כתר, יישור שיניים וכו’).

יתרונות ציפוי שיניים לומינירס

ציפוי שיניים לומינירס הוא פטנט של חברת Den Mat האמריקאית, ולא כל רופא שיניים מורשה לבצע טיפול זה, אלא רק כאלה שהוסמכו על-ידי החברה ונציגיה בארץ.

ציפוי שיניים לומינירס עושה שימוש בחרסינה דקיקה במיוחד, אבל גם חזקה להפליא ועמידה מאוד, בשם cerinate. החוזק של חרסינה זו מקנה את האפשרות להשתמש בציפויים דקיקים – 0.2-0.3 מ”מבלבד! (ביחס לחצי מ”מ בציפוי שיניים “רגיל”). היותו של הציפוי כה דקיק מקנה לציפוי שיניים לומינירס יתרון משמעותי: אין צורך להשחיז את השן (בציפוי שיניים “רגיל” חובה להשחיז את השן אחרת היא תהיה בולטת יתר על המידה לאחר הציפוי), וכשאין צורך להשחיז את השן אין גם צורך בהרדמה מקומית והטיפול כולו הופך פשוט וקל – אלא אם כן המטופל חששן במיוחד, וכמובן שבמקרה כזה עליו ליידע את רופא השיניים.

בנוסף, היותו של ציפוי שיניים לומינירס כה דק גם מפחיתה את הסיכון לנזק לחניכיים.

חסרונות

לציפוי שיניים לומינירס יש, באופן טבעי, גם חסרונות: העיקרי שבהם הוא חוסר היכולת לצפות שן אחת בודדת – כלומר יש צורך לבצע ציפוי שיניים לומינירס לקשת שלמה של שיניים או לכל הפחות 4 שיניים.

חיסרון אחר של ציפוי שיניים לומינירס הוא שהשיניים נראות מעט מוארכות וגם מעט מובלטות (אם יש חשוב להבין שלא מדובר במראה “ערפדי” אלא בתוצאה אסתטית מאוד). הבולטות המעט גבוהה יותר של השיניים, אגב, מחייבת להקפיד שבעתיים על היגיינת הפה – כדי שלא תיווצר עששת ולא יצוצו דלקות חניכיים.

גם העובדה שלא כל רופא שיניים מורשה לבצע ציפוי שיניים לומינירס היא חיסרון – במיוחד אם יש לכם רופא שיניים אהוב שאתם סומכים עליו בעיניים עצומות ואין לכם שום רצון לחפש רופא שיניים אחר, ואילו זה שלכם אינו מורשה לבצע את הלומינירס.

בנוסף, לא ניתן לבצע ציפוי שיניים לומינירס כשהבדלי הגוונים בין השיניים ה”טובות” לאלה הזקוקות לציפוי גדולים מדי – החרסינה דקיקה מדי מכדי לחפות על הבדלים גדולים.

אצל איזה רופא שיניים כדאי לבצע ציפוי שיניים לומינירס?

כאמור, לא כל רופא שיניים מוסמך לבצע ציפוי שיניים לומינירס. מבין אותם רופאי שיניים שכן מבצעים טיפול זה, חשוב מאוד לבחור רופא שיניים בעל ניסיון רב בטיפול ספציפי זה (לא להתבייש לשאול בדיוק כמה מטופלים עברו תחת ידיו של כל רופא שיניים, ואף לבקש רשימת ממליצים) ובנוסף – כמו בכל מוצר – לחפש רופא שיניים שגם מציע מחיר אטרקטיבי.