צילומי רנטגן דיגיטליים

   

צילומי רנטגן הם אחד הכלים הבסיסיים בעבודתו של כל רופא שיניים. הצורך בקבלת תמונת מצב מלאה ומדויקת ככל האפשר של מצב השיניים השונות בפיו של המטופל מחייב את רופא השיניים לבצע במקרים רבים צילומי רנטגן – ההערכות הן שרופא שיניים, במשך יום עבודה מלא, זקוק ללא פחות מעשרים צילומי רנטגן!

צילומי רנטגן דיגיטליים הם אחד החידושים שמסייעים לרפואת השיניים המודרנית להתפתח ולהפוך ידידותית יותר למטופל, ידידותית יותר לסביבה – ולאפשר לרופאי השיניים לבצע טיפולי שיניים מדויקים יותר ואיכותיים יותר.

מהו צילום רנטגן?

צילומי רנטגן דיגיטליים הפכו נפוצים במרפאות השיניים בשנים האחרונותצילום רנטגן כשמו כן הוא, צילום המתבצע באמצעות קרני רנטגן. קרניים אלה הן קרניים אלקטרומגנטיות שנקראות על שם המדען שגילה אותן, הפיזיקאי הגרמני בן המאה התשע-עשרה וילהלם רנטגן – שגם זכה בכבוד להיות האדם הראשון לו מוענק פרס נובל בפיזיקה, בשנת 1901 (למרות שכמו בתגליות רבות אחרות, גם בתגלית זו הייתה מידה של מקריות…)

צילום רנטגן עושה שימוש בתכונה הבולטת של קרני הרנטגן – כושר החדירה הגבוה שלהן. צילום רנטגן מציג תמונה מפורטת ומדויקת של עצמים צפופים, כמו העצמות בגופנו וכן מתכות. ברפואה משמשים צילומי רנטגן בעיקר בשני תחומים: אורתופדיה (לאיתור שברים וחבלות אחרות בעצמות ובשלד) ורפואת שיניים (לאיתור חורים בשן או בעיות אחרות הפוגמות בתקינותן של השיניים).

מהם צילומי רנטגן דיגיטליים?

צילומי רנטגן דיגיטליים הם צילומי רנטגן מתקדמים, שמנצלים את המהפכה הדיגיטלית שעבר עולם הצילום באופן כללי. בצילום רנטגן “רגיל” קרן רנטגן שלא “נכלאה” בחומר צפוף (דוגמת עצמות) מגיעה אל סרט צילום ייעודי, שיש בו חומר בשם ברומיד הכסף. התגובה כתוצאה מהמפגש בין קרן הרנטגן לחומר זה משחירה את המקום הספציפי בסרט הצילום, ובסופו של דבר סרט הצילום ייצבע באזורים שונים, ברמות שונות של שחור, בהתאם לכמות הקרינה המגיעה לכל נקודה ונקודה.

בצילום רנטגן דיגיטלי לוחות הצילום אינם כוללים את ברומיד הכסף, ובמקומו יוצרות קרני הרנטגן שלא “נכלאו” בעצמים צפופים מתח חשמלי המתורגם לאותות דיגיטליים, כשבסופו של דבר מתקבלת גם כן תמונה ובה אזורים שונים מושחרים – ברמות כהוּת שונות, בהתאם למצב האזור בגוף שצולם, או השן כמובן.

יתרונות

לצילומי רנטגן דיגיטליים מספר יתרונות משמעותיים, שהופכים אותם למבוקשים יותר ויותר – ולנפוצים ביותר ויותר מרפאות שיניים (אם כי, חשוב להדגיש, מחירם עדיין יקר באופן ניכר ביחס לצילומי רנטגן רגילים, כך שעדיין לא מדובר בתחליף מושלם).

יתרון משמעותי אחד של צילומי רנטגן דיגיטליים הוא שאין צורך להמתין עד שלוחות הצילום יפותחו לכדי תמונות שרופא השיניים יכול להבין מהן מה מצב השיניים. יתרון זה מקצר את ההמתנה לקבלת תמונת המצב, יתרון משמעותי במיוחד בטיפולים מורכבים.

יתרון אחר של צילומי רנטגן שעושים שימוש בטכנולוגיה הדיגיטלית הוא כמות הקרינה הכרוכה בהם – כ-10 עד 20 אחוז בלבד ביחס לקרינה בצילום רנטגן רגיל, ועם התפתחות המודעות לנזקי הקרינה בהחלט אפשר להבין את אלה המעדיפים את הגרסה הדיגיטלית של הרנטגן.

צילומי רנטגן דיגיטליים הם לא רק ידידותיים יותר למטופלים אלא גם לסביבה: לשם פיתוח צילומי רנטגן רגילים משתמשים בכימיקלים רעילים, שבסופו של דבר זולגים למרבה הצער אל מי התהום ואל האדמה עליה אנחנו חיים.

בנוסף לכל אלה, הצילומים הדיגיטליים מאפשרים שיפור לא מבוטל של איכות התמונות בשלל אמצעים (שיפור הניגודיות, הזום ועוד), העברה נוחה וקלה של הקבצים לשם התייעצות עם רופאי שיניים אחרים וכן שמירתם לאורך זמן מבלי ששיני הזמן ישחקו את איכותם.

נותר רק לקוות שהטכנולוגיה תמשיך להשתכלל וכי מחירם של הצילומים הדיגיטליים באמצעות קרני רנטגן ילך ויפחת, ויאפשר לעוד ועוד רופאי שיניים לנצל את יתרונותיהם הרבים.