סיכונים בהלבנת שיניים

   

כולנו מוכנים לשלם מחיר יקר כדי להיות יפים יותר – ולא רק בכסף. בכל הטיפולים האסתטיים הפופולאריים (וגם הפחות פופולאריים) טמונות סכנות: כך בניתוחי שאיבת שומן, כך בעת הסרת שיער מיותר בלייזר (כוויות בעור באזור שנבחר לטיפול), כך כשעוברים הסרת משקפיים בלייזר (ועלולים לסבול מהיווצרותה של עין עצלה או מעלייה במספר – כלומר ירידה באיכות הראייה), כך בהזרקות בוטוקס שנועדו להצעיר את עור הפנים (הסכנות הן כאבי ראש, זיהומים שונים וגם נפיחויות בפנים) ובאופן טבעי ישנם לא מעט סיכונים בהלבנת שיניים.

מסוכן פחות, אבל…

הסיכונים הכרוכים בהלבנת שיניים הם פגיעות בחניכייםחשוב להדגיש שכל הטיפולים האסתטיים, ובכללם הלבנת שיניים, הולכים ומשתכללים כל העת – והופכים לא רק אפקטיביים יותר אלא גם בטוחים יותר, שכן כל מקרה שבו התרחשו תופעות לוואי מצערות משמש להסקת מסקנות והפקת לקחים, ולשיפור השיטה. בנוסף, רפואת שיניים היא תחום שהתפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק, ויעידו על כך אינספור פיות ברחבי העולם, כך שמצד אחד ישנם פחות סיכונים בהלבנת שיניים – אולם בכל זאת, כמו כל הליך רפואי אחר, ודאות של 100% אינה אפשרית, ורצוי לדעת לא רק מהם היתרונות (הרבים) של הלבנת שיניים אלא גם מהם הסיכונים בהלבנת שיניים, בין אם מבצעים זאת בבית ובין אם בין כתלי מרפאת שיניים.

סיכונים בהלבנת שיניים בלייזר

הלייזר הוא הכוכב הבלתי מעורער של תחום הטיפולים האסתטיים, ולפעמים נדמה כי בעזרתו אפשר להשיג את המראה המושלם: הסרת שיער? בלייזר. הסרת משקפיים? בלייזר. המסת שומן? כמובן, בלייזר, וגם הלבנת שיניים ניתן לבצע באמצעות הקרניים אותן המציא הפיזיקאי היהודי תאודור מיימן לפני קצת יותר מחצי מאה ומאז הפכו לחלק בלתי נפרד מתחומים רבים בחיינו.

הלבנת שיניים בלייזר מתבצעת, כמובן, אך ורק על-ידי רופא שיניים מוסמך. בטרם נכנסות קרני הלייזר לתמונה, מנוקות השיניים משכבת החיידקים שעליהן (על-ידי רופא שיניים בעצמו או שיננית), ובהמשך מניחים עליהן את החומר המלבין – מי חמצן, או ג’ל קרבמיד פרוקסיד, שלכשעצמו מתפרק למי חמצן, שכן בסופו של דבר מי שמלבין את השיניים הם מי החמצן). עוד לפני הפעלת הלייזר, מגן רופא שיניים על החניכיים והשפתיים מפני הקרניים באמצעות חומר מיוחד – ואז ניתן לכוון אל השיניים את הלייזר. היתרון הגדול של שיטה זו הוא המהירות: טיפול אחד של כשעה מייצר תוצאות אפקטיביות במיוחד (הלייזר מאיץ את פעולת החומר המלבין) – אבל ישנם גם סיכונים בהלבנת שיניים בלייזר: הקרניים מחממות את השיניים, והחום הרב עלול לגרום לדלקות ולנזקים אחרים לחניכיים. בנוסף, מזהירים אנשי מקצוע כי ייתכן וישנם עוד סיכונים בהלבנת שיניים בלייזר, שכן טיפול זה, למרות הפופולאריות הרבה שלו, טרם נבחן לעומק ולטווח ארוך מספיק.

הלבנת שיניים אצל רופא שיניים או בבית – איפה בטוח יותר?

סיכונים בהלבנת שיניים ישנם בכל מקרה, גם כשעוברים אותה אצל רופא שיניים וגם בבית, אם כי באופן טבעי אצל רופא שיניים התהליך יותר מבוקר ויותר בטוח.

סיכונים בהלבנת שיניים כוללים נזק אפשרי לרקמות של החניכיים ולזגוגית השן, וכן סכנת כוויה בפה במידה שחומר ההלבנה דולף.

קבוצות סיכון

עבור חלק מהאוכלוסייה, הסיכונים בהלבנת שיניים הם משמעותיים במיוחד, ולמעשה, אסור להם לעבור טיפול זה. המדובר בילדים ובני נוער עד גיל 17-18 (הבעיה היא לאו דווקא סיכונים בהלבנת שיניים אלא פשוט העובדה ששיניהם טרם סיימו לצמוח), נשים בהיריון (החומרים הפעילים בעת ההלבנה עלולים להזיק לעובר), נשים מניקות (גם כן עקב סכנה לעובר), ומי שסובל מדלקות חניכיים או עששת.

בנוסף על כל אלה, קבוצה החשופה במיוחד לסיכונים בהלבנת שיניים הם בעלי רגישות לחמצן (המשמש כחומר ההלבנה).