ניקוי שיניים

   


הקפדה על  ניקוי שיניים  אצל ילדים מונעת כאבי שינייםכולם רוצים להיות חטובים, יפים, שזופים, עם שיער שופע וחיוך מסנוור. אם אתם חולמים על חיוך מכל הלב, כזה החושף חניכיים ורודים ושיניים לבנות ויפות, דעו שהחלום יכול בקלות להפוך למציאות, עם ניקוי שיניים נכון.

לא מסובך לשמור על הגיינת הפה וניקוי השיניים בעצמכם. ניקוי שיניים יומיומי הכולל גם ניקוי של הלשון שומר על שיניים לבנות ונקיות, חניכיים ורודים ובריאים וגם הבל פה נעים.

ישנן שלוש דרכים לטיפול שיניים פשוט וקל באמצעות ניקוי השיניים:

הימנעות

חשוב להימנע ממזון חומצי, אלכוהול, יין אדום, קולה, קפה ומשקאות המכילים קפאין. כמו כן מומלץ להימנע מעישון ולהימנע משהייה במקומות בהם האוויר מזוהם: ערים, כבישים ואפילו מועדוני בילויים או בארים בהם אנשים מעשנים- פוגעים גם בשיניים שלכם.

אם תנקטו בדרכי הפעולה המצויינות למעלה, לא רק שתשמרו על גוון שיניים לבן ואסתטיקת פה, אלא גם תשמרו על הגיינת הפה, השיניים והחניכיים: תמנעו חורים, טיפולי שורש, עששת וכאבי שיניים וכמו כן גם תגנו על החניכיים מדלקות.

טיפול עצמי

ניקוי שיניים בעצמכם היא הדרך הקלה ביותר לשמור על השיניים. רפואת שיניים ביתית מתחילה בצחצוח. חשוב לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה, או פעמיים ביום לכל הפחות, בבוקר ולפני השינה. יש להקפיד על צחצוח קפדני ולא “על רגל אחת” הכולל גם את האיזורים שמאחורי השיניים (הפונים אל חלל הפה ולא אל השפתיים). מומלץ לצחצח ולנקות גם את הלשון, מכיוון שגם עליה מצטברת שכבת חיידקים. (זוהי השכבה הצהבהבה שעל הלשון). יש לנקות את הלשון עם מברשת מיוחדת (ניתן לרכוש במרפאות השיניים, בכל חנויות ומחלקות הפרפומריה והפארמים) או עם מברשת השיניים עצמה. כיום ישנן מברשות שיניים כיום, שעל צידן האחד סיבי המברשת – סיבים לצחצוח השן, ועל צידן השני בליטות פלסטיק שתפקידן הוא בדיוק לניקוי הלשון.

חוט דנטלי מומלץ בחום, ויש להשתמש בו לאחר הצחצוח. מעבירים אותו בין השיניים ומחלצים באמצעותו שאריות מזון אשר לא הצלחנו לסלק עם המברשת. קיימות גם מברשות שיניים קטנטנות המכונות “חוטר”, שהן שילוב של קיסם שיניים ומברשת שיניים. השימוש בהן זהה לשימוש בקיסם, אולם סיבי המברשת שעליהן מונעות פגיעה בחניכיים.

טיפול במרפאת השיניים

טיפולי שיניים הכולל ניקוי שיניים, מומלץ לבצע פעמיים בשנה במרפאת השיניים אצל השיננית. חלק מקופות החולים מעניקות טיפולי שיניים אצל שיננית בחינם במסגרת חבילות ביטוח השיניים השונות ומומלץ לבדוק למה אתם זכאים במסגרת זו.

אל ניקוי השיניים שעורכת השיננית יש להגיע לאחר צחצוח יסודי של השיניים. בעת טיפולי השיניים, השיננית תחילה מסירה את האבנית שהצטברה על השן, ורבדי חיידקים אליהם קשה היה להגיע בצחצוח. לאחר מבצעת ניקוי שיניים בין השיניים, ובאיזורים הקרובים את החניכיים. בין כל טיפול כזה תבקש השיננית מהמטופל לשטוף את הפה במים ולירוק אותם אל כיור קטן הממוקם ליד כסא הטיפול. אל תיבהלו אם תגלו דם ברוק. לעיתים המגע בין המכשיר בו משתמשת השיננית לבין החניכיים גורם לפציעת החניכיים. אין הדבר מסוכן, או מעיד על בעיה מיוחדת, אלא אם אובחנה אצלכם דלקת בחניכיים. באופן עקרוני טיפול אצל השיננית לא אמור להיות כואב, ואם אתם חשים כאב או אי נוחות פיזית עליכם לציין זאת בפניה.

לאחר ניקוי השיניים לרוב תציע השיננית למרוח על השיניים חומר פלואורידי לשמירה והלבנת שיניים, אשר מגן על השן מעששת. החומר מגיע במרקם של משחה ובטעמים ידידותיים לחך- וניל או תות. את החומר היא מניחה במעין פלאטות פלסטיק, ומלבישה אחת על הלסת העליונה ואחת על התחתונה. המטופל שוהה כך כעשר דקות, ולאחר יורק את החומר את הכיור. אסור לשטוף את הפה, לשתות או לאכול כחצי שעה לאחר הטיפול. מחיר ניקוי שיניים אצל השיננית משתנה,אך בממוצע עולה כמאה ועשרים שקלים.