מרפאת שיניים

   

ככשומעים את צמד המילים מרפאת שיניים, מיד עולה לנגד העיניים אותה התמונה:  קירות לבנים, מגאזינים מונחים על שולנות קטנים ולצידם כסאות המתנה, הריח המסויים העומד באויר, המזכירה הקוראת בשמכם, מכניסה את התיק הרפואי שלכם אל חדר הרופא. בכניסה לחדר אתם קצת מתרגשים, טיפה חוששים. תחת מנורת הפלורוסנט הרופא רואה הכל.

ועכשיו נחזור למציאות. מרפאות השיניים היום הן כבר לא מה שהיה פעם. הן מעוצבות באופן ידידותי יותר, צבעוני וביתי יותר, עם פינת קפה ומסך טלויזיה, בדיוק כדי למנוע את ההרגשה המלחיצה המקדימה את הביקור במרפאה ואת הכניסה לחדר הרופא. ישנן אפילו מרפאות המעוצבות על ידי מעצב פנים וחלקן מעוצבות לפי תורת הפאנג שוואי, רובן במגזר הפרטי. מרפאות שיניים ציבוריות, הן מרפאות שיניים של קופות החולים. קיימים כמה סוגים של מרפאות שיניים בהתאם להתמחותן: מרפאות שיניים לילדים, מרפאות שיניים למבוגרים, מרפאת שיניים אורטודנטית ליישור שיניים, מרפאת שיניים של מומחים לשיקום הפה, ואף מרפאות שיניים שונות המתמחות בלסת, חניכיים, כירורגיה, השתלות שיניים ועוד. אל טיפול שיניים במרפאת שיניים מתמחה תופנו על ידי רופא שיניים כללי.

טיפולי שיניים במרפאת שיניים לילדים

מרפאת שיניים לילדיםמומלץ לקחת את ילדכם למרפאת שיניים לילדים כבר מגיל צעיר ולאחר שהחלו לבקוע שיני החלב. רופא שיניים לילדים, הנקרא פדודנט, לומד גישות פסיכולוגיות וחינוכיות, שיטות הרגעה ורכישת אמון. מרפאת שיניים לילדים תהיה צבעונית וידידותית, עם משחקים ובובות, דפי צביעה, פאזלים ואפילו חיות מחמד. במרפאה עזרים שונים שימשכו את תשומת ליבו של הילד. במרפאת שיניים לילדים יעשו לילדכם היכרות עם פיו והטיפול בו, יסבירו לו על צחצוח שיניים נכון, יבחרו איתו מברשת שיניים, יסייעו לו ולכם להיגמל מהרגלים כמו מציצת אצבע ומציצת מוצץ, ימליצו על טיפול יישור שיניים לילדים באם ידרש כזה ועל תוספת פלואוריד, ובמידת הצורך יטפלו בילד בטיפולי שיניים להם הוא זקוק, למשל סתימה וניקוי שיניים מאבנית.

מרפאת שיניים אורטודנטית

האורטודנט הוא מומחה ליישור שיניים. טיפולי שיניים אורטודנטים ניתנים במרפאה המתמחה בכך, העובדת גם עם מעבדת שיניים לשם ייצור והתאמת תבנית שיניים, פלטות למטופלים, גשר לשיניים זמני וקבוע, טבעות, רסנים וכל שאר האמצעים הנדרשים ליישור השיניים. מרפאת שיניים אורטודנטית מלווה צעירים ומבוגרים כאחד בהליכי יישור השיניים: לסת בולטת, רווחים בשיניים, שיניים העולות אחת על השנייה, שיניים צפופות, דחיפת לשון, הרחבת חך ועוד. במרפאת השיניים נערכות בדיקות ייעוץ, תיבנות תבניות שיניים לשם שליחה למעבדת השיניים, התקנת הגשר או הטבעות על השיניים כולל הדבקה והסבר לשימוש נכון, ומתיחה חודשית של הגשר והגומיות, דבר המניע את השיניים למקומן הרצוי. יש לדעת שטיפולים אורטודנטים הם טיפולים יקרים למדי, ולבעלי ביטוח שיניים מחירים מוזלים והטבות במרפאת השיניים.

מרפאת שיניים למבוגרים

מרפאת שיניים למבוגריםבמרפאת שיניים למבוגרים מתבצעים כל טיפולי השיניים השגרתיים דוגמת בדיקות כלליות, ניקוי שיניים, צילומי שיניים, סתימות, טיפולי שורש ועוד. גם אם אינכם סובלים מבעיות בשיניים או בחניכיים או מכאבי שיניים טורדניים, מומלץ לעשות ביקורת כללית אחת לחצי שנה עד שנה. רפואת שיניים למבוגרים כוללת גם טיפולים מורכבים של שתלי שיניים וטיפולי שיקום הפה, מרפאות שיניים יתנו אף טיפול חירום כאשר נדרש. לאחר הטיפול המיידי, רופא השיניים במרפאה מפנה בהתאם לצורך אל המומחים: כירורג פה ולסת (כשנדרש ניתוח), פריודונט (מומחה חניכיים- בבעיות חניכיים), אורטודנט (מומחה ליישור שיניים) ועוד. טיפולי הלבנת שיניים גם הם ניתנים במרפאת שיניים למבוגרים, בשימוש בטכניקת אור, לייזר וציפויי חרסינה.

מומלץ מאוד לכל אחד לדעת היכן מרפאת השיניים הקרובה אליו, לכל מקרה שלא יבוא, ומעבר לכך מומלץ לבקר בה לבדיקה שגרתית אחת לכמה חודשים- ביקור נעים ומחוייך לכולם.