השתלות שיניים ממוחשבות

   

המחשבים ההולכים ומשתכללים מחוללים מהפכות של ממש בתחומים רבים, ולמעשה כמעט ואין אספקט בחיים שלא חלו בו תמורות דרמטיות בשנים האחרונות בזכות התפתחות הטכנולוגיה והיכולות הרבות יותר שהיא מאפשרת. גם רופאי שיניים נעזרים במחשבים (כמובן כאלה שנועדו במיוחד לשם סיוע בטיפולי שיניים כאלה ואחרים), ובפרט צוברות פופולאריות השתלות שיניים ממוחשבות.

חשוב להדגיש: השתלות שיניים ממוחשבות אין פירושן ויתור מוחלט על רופא שיניים והפקדת הפה בידי המחשב. אמנם חלקו של המחשב בהשתלת השיניים ובשיקום הפה הוא נכבד ומשמעותי מאוד, אולם כמובן שיש צורך ברופא שיניים מיומן ומנוסה שיזין את המחשב בנתונים המדויקים ויפעיל אותו כך שניתן יהיה בסופו של תהליך לבצע את ההשתלה בצורה המיטבית. יחד עם זאת המעורבות של מחשב בתהליך ההשתלה הופכת אותו למדויק יותר וכן פולשני פחות ועל כן ידידותי יותר למטופל – כך שתרומתה להצלחת השתלתם של הכתרים והתותבות רבה.

כיצד מתבצעת השתלת שיניים ממוחשבת?

השלב הראשון של השתלות שיניים ממוחשבות הוא צילום CT המספק לרופא השיניים תמונה מפורטת של הפה, על השיניים החסרות – בין אם כתוצאה מחבלה חיצונית חמורה ובין אם כתוצאה ממחלה או מטיפול שורש – ומבנה הלסת. זהו CT מדויק הרבה יותר מ- CT רגיל, ובנוסף תלת ממדי, כך שהרופא יכול לבחון מה מצבה של עצם הלסת שעליה בעצם מורכבים השתלים, מהי צפיפותה (ככל שהיא צפופה יותר, כך המצב טוב יותר וסיכויי הצלחת ההשתלה גבוהים יותר), גובהה ורוחבה, וכן הוא רואה בבירור ובדיוק את מיקומם של כלי דם, סינוסים ועצבים (שבהם, כמובן, יש להיזהר מלפגוע במהלך ההשתלה).

במקרים מסוימים השתלות שיניים אינן אפשריות בטרם יתבצע הליך דנטלי הנקרא הרמת סינוסים, שמטרתו עיבוי העצם כך שניתן יהיה להחדיר אליה את השתל.

לאחר צילום ה- CT, ולאחר שהרופא מוודא כי העצם כשירה לקלוט שתל, מתחילים להכין את השבלונה.

השבלונה מותאמת למבנה הפה הספציפי של המטופל ובפרט למבנה העצם, כך שההשתלה אכן תתבצע בהצלחה, ומסומנים בה הפתחים המדויקים שדרכם יוחדרו השתלים (כשגם זווית ההשתלה וכמובן גודל השתלים נלקחים בחשבון). בשלב זה, שבו הרופא יושב מול המחשב ומתכנן את השבלונה, אין צורך בנוכחותו של המטופל. זהו למעשה החלק של השתלות שיניים ממוחשבות שבו היכולות הגבוהות של המחשב באות לידי ביטוי ומאפשרות לרופא להגיע לשבלונה אופטימלית עבור כל מטופל ומטופל.

ההשתלה עצמה

לאחר שהשבלונה מוכנה, הגיע הזמן להשתמש בה – השבלונה מונחת על החניכיים מבלי שיהיה צורך לבצע חיתוכים או התערבויות כירורגיות נרחבות, פעולות שבאופן טבעי כרוכות בכאב, עלולות לגרום לדלקות שונות ומאריכות את זמן ההתאוששות.

למעשה בשיטה זו ההשתלה עצמה אורכת בין 10 דקות – כשמדובר בהשתלות שיניים בודדות, עד שעה – כשישנו צורך במספר שתלים על מנת למקם עליהם שורת שיניים שלמה. בלסת התחתונה מומלץ להשתמש ב- 4 שתלים ואילו בעליונה רצוי להחדיר 6 שתלים על מנת שהם יצליחו לשאת היטב ולאורך זמן את משקל השיניים שיולבשו עליהם.

לאחר שהשתלים מוחדרים פנימה, ניתן להסיר את השבלונה – וזהו, ההשתלה הסתיימה. כל שנותר הוא להרכיב את השיניים התותבות על השתלים, וכשמדובר בהשתלות שיניים ממוחשבות במקרים רבים ניתן לעשות זאת כבר באותו יום.

השתלות שיניים ממוחשבות הינן טיפול שיניים יקר למדי, שעלותו כמה עשרות אלפי שקלים, אם כי חשוב להדגיש שגם השתלת שיניים “רגילה” אינה זולה ולעיתים אף יקרה לא פחות מזו הממוחשבת. היתרונות העיקריים של שיטת השתלה זו הם הדיוק המקסימלי, האפשרות לבצע את כל התהליך תוך יום אחד ולמעשה תוך זמן קצר במיוחד, וההתאוששות הקלה והמהירה.