מעבדת השיניים

   

במעבדת השיניים מייצרים את שתלי השן, הגשר לשיניים וכתריםבאותו המקום המכונה מעבדת שיניים, יושבים טכנאי השיניים היוצרים עבורכם תותבי שן.

אם אתם סובלים מעששת- רקבון חיידקי של השן עד כדי פגיעה אקוטית או נשירת השן, טראומה- פגיעה בשן בשל תאונת ספורט, תאונת דרכים וכדומה, סובלים מפגיעה בשן בשל מחלת חניכיים, הגורמת לאחיזה רופפת של השן בחניכיים ונשירתה, תזדקקו לשירותיה של מעבדת השיניים.

טיפולי שיניים הכוללים הליך של שחזור השן מתאפשר בשל קיומם של טכנאיי שיניים ומעבדת שיניים בה מתבצעים שחזורי שן מכל סוג אפשרי בעזרת תכנות מחשב וסריקות ממוחשבות המאפשרות עבודה דנטלית מדוייקת.

מיהו טכנאי השיניים?

מעבדת שיניים נחלקת למגזר הפרטי ולמגזר הציבורי, וכיום קיימות מעבדות שיניים רבות ביותר. מקצוע טכנאי השיניים הוא מקצוע פופולארי ונלמד במכללות רבות. במסגרת הכשרתם לעבודה במעבדת השיניים, לומדים טכנאי השיניים כימיה, פיזיקה ואנטומיה ממש כמו רופאי שיניים, וגם גילוף שיניים, אורתודנטיה וחומרים. קיימות ארבע דרגות של טכנאי שיניים: מעשי, מוסמך, אומן, מומחה, ואדם המעוניין לעסוק בטכנאות שיניים במדינת ישראל חייב  להחזיק ברישיון מטעם משרד הבריאות. הרישיון ניתן לאחר שעמד הנבחן בבחינות הרישוי הממשלתיות לטכנאות שיניים.

מה קורה במעבדה?

טיפולי שיניים רבים כרוכים בשליחת בקשות לשחזורי שן ממעבדת שיניים. מהי אותה מעבדת שיניים והאם עורכים בה ניסויים? ובכן ניתן לומר שמעבדת שיניים אינה עורכת ניסויים אלא יותר מתפקדת כבית מלאכה לבניית השן. חלק מטכנאי השיניים אף רואים בעצמם אמנים.

עבודתו של רופא השיניים לא הייתה מתאפשרת אילולא יצרו עבורו במעבדת השיניים את השן המלאכותית הספיציפית לה הוא נדרש. לאחר טיפול השיניים במרפאה, צילום האיזור הפגוע ויצירת תבנית, שולח הרופא את צילומי חלל הפה אל מעבדת שיניים, וכמו כן את תבנית השן הפגועה או האיזור שיש לשחזר, בצירוף הוראות שחזור לצבע, חומר וצורה.

במעבדת השינייים מתבצעים שחזורים של מערכות שיניים, בניית פרוטזות, כתרים זמניים וקבועים, שתלים לטיפולי השתלות שיניים, שיניים תותבות למינהן ועוד.

תותבי שיניים, המחליפים את השן הטבעית, והמיוצרים במעבדת שיניים נחלקים לשלושה סוגים: תותבות קבועות, תותבות זמניות ותותבות נשלפות. תותבי השיניים המיוצרים במעבדת השיניים חיוניים הן לשם תפקודיות הפה ומערכת השיניים והם מבחינה אסתטית.

בניית שיניים במעבדת שיניים מתחלקת לעבודה ממוחשבת  ולעבודה ידנית (צביעה, הלחמה, שיוף ועוד). העבודה הידנית מתבצעת באמצעות כלים ומכשירים ייחודיים למעבדת השיניים ובהתאם לתקני הבטיחות הנדרשים. במעבדה עובדים בכמה עמדות עבודה שונות, בהן מחשבים ותכנות דיגיטליות לשחזור, וכן מכשירי שיוף, בנייה, תבניות, מחרטות וטכנולוגיית לייזר. במעבדת השיניים שומרים על רמת נקיון וסניטריות גבוהה בשימוש בחלוקי עבודה ובמסכות פנים.

שימוש בטכנולוגיות מתקדמות

רפואת השיניים כיום התקדמה לרמה גבוהה ביותר, ובמרפאות השיניים השונות מתבצעים טיפולי שיניים ושיקום הפה ברמת שחזור של כמעט מאת האחוזים.

במעבדת שיניים משתמשים בחומרים חדישים ברפואת השיניים דוגמת טיטניום- מתכת קלה וחזקה העמידה בפני קורוזיה (תהליך החלודה).

חומר נוסף הנמצא בשימוש מעבדת השיניים הוא הזירקוניום, מתכת בעל מראה פורצלני וקושי של פלדה. שימוש בחומר מאפשר אסתטיות של הפה כיוון שצבעו לבן, כך שלא ניתן להבחין שהשן משוחזרת או עברה טיפול שורש כלשהו או בעלת כתר.

במעבדת שיניים מתבצעת גם למינציית חרסינה, שהיא ציפוי  דק לשיניים המיועד לצמצום רווחים בשיניים, לתיקון שיניים כללי ולהבהרת צבע השן. הציפוי מיוצר התאם להוראות הרופא ונשלח למעבדה, ולאחר הייצור מדביק הרופא את הציפוי על באמצעות דבק מיוחד.

במעבדה מיוצרים גם מערכות גשרים מתקדמות, המעוצבות דיגיטלית במחשב ומתאימות במיוחד למקרים בהם נדרשת אסטטיקה גבוהה בשיניים ובתמיכת החניכיים.