מוצצים והשפעתם על שיני תינוקות

   

בעבר, המונח “מוצרי תינוקות” כלל בובת סמרטוטים, מוצץ גומי וכמה קוביות עץ ועליהם ציורים של חיות משק שונות – כיום זוהי תעשייה המגלגלת סכומי עתק, ונסמכת על מחקרים רבים המנסים להתאים מוצרים לצרכים ההתפתחותיים השונים של העוללים. אחד המוצרים החשובים במיוחד, כזה שכל תינוק משתמש בו לפרק זמן כזה או אחר, הוא המוצץ – שהשפעתו על חיי התינוק וחיי משפחתו רחבה במיוחד, מאיכות השינה ועד ההתפתחות הדנטלית.

למוצץ יתרונות רבים, ויעידו על כך כל ההורים (וגם התינוקות, בחיוכיהם ובשלווה העוטפת אותם) – כך שלא בכדי חנויות מוצרי תינוקות מציעות סוגים רבים של מוצצים. אולם שימוש לא נכון במוצץ, ובעיקר אחרי גיל מסוים, עלול לפגום במישר השיניים.

השפעת המוצץ על התפתחות השיניים

מוצציםמוצץ הוא חבר נאמן – הוא תמיד נמצא שם למען התינוק (אלא אם כן הושלך בהתקף זעם אל מקום בו ההורים כבר לא יכולים למצוא אותו…), ומספק לו נחמה. בנוסף, מוצץ מסייע לפעוטות בעת משברים ובהתמודדויות עם שינויים, וכן מפחית את סכנת המוות בעריסה – ללא ספק יתרון משמעותי ביותר.

מצד שני, בניגוד למוצרי תינוקות אחרים שהעולל מאבד בהם עניין כשהם כבר לא נחוצים לו, למוצץ עלולים העוללים להתמכר. פעוט שכבר עבר את גיל 2-2.5 ועדיין משתמש באופן תדיר במוצץ פוגם בהתפתחות תקינה של השיניים, ובפרט עלול להביא לשיניים קצרות מדי, שיניים שצומחות עקום, מבנה לסת לא תקין ובנוסף לעיכובים משמעותיים בהתפתחותה של השפה.

למבחר מוצרי תינוקות לחצו כאן.

בכל מקרה חשוב להתאים את המוצץ לגילו של התינוק על מנת להגן על הפה, הלסת והשיניים (גם אם טרם בקעו). ישנם מוצצים המתהדרים בתואר “אורטודנטיים” (או “חצי אורטודנטיים”), שהפטמה שלהם בנויה כך שהיא מותאמת ללסת – אולם עדיין טרם התבצעו מספיק מחקרים שיספקו הוכחה של ממש לכך שבמוצצים אלה ניתן להשתמש גם בגילאים בהם השיניים בוקעות וצומחות וחשוב לאפשר להן לצמוח בלי הפרעה. המסקנה: למען שיניים ישרות ובריאות, ועל מנת למנוע נזקים מהלסת והפה באופן כללי, רצוי לוותר על המוצצים בסביבות גיל שנתיים. יחד עם זאת חשוב לזכור שגמילה לא נכונה ממוצץ עלולה להוביל למציצת אצבע, והנזק של זו לבריאות הדנטלית חמור יותר – כך שהוויתור על אותם מוצרי תינוקות כה פופולאריים, המוצצים, חייב להיעשות בטיימינג מדויק, ברגישות ובנחישות וכן בחוכמה רבה.

גמילה נכונה ממוצץ

אמנם במהלך שש השנים של לימודי רפואת שיניים אין קורס המלמד כיצד לגמול ממוצץ, ותפקידו של רופא השיניים הוא לדאוג לבריאות הפה – ובכל זאת, רופא שיניים בעל מיומנות מיוחדת לטיפול בגיל הרך וניסיון עשיר עם תינוקות ופעוטות, יכול לסייע להורים גם בנושא הרגיש של גמילה ממוצץ (ישנם מוצרי תינוקות רבים שהפעוט נקשר אליהם, אולם הפרידה מהמוצץ קשה במיוחד).

ישנן שתי גישות עיקריות להיפטרות מהמוצץ – גמילה הדרגתית, וגמילה בבת אחת. בכל מקרה, רצוי להפוך את הפרידה לאירוע חגיגי המציין התבגרות נכונה ולא להיגרר למלחמה מול הפעוט, שהקושי שלו מובן.

על מנת לרכך את ההתנגדות של הפעוט לוויתור על חברו הטוב, המוצץ, יש להיות יצירתיים וגמישים. ראשית, כדאי להציע לו מוצרי תינוקות אחרים, למשל צעצוע נחשק, או יום כיף כזה או אחר, כפרס על ההצלחה שלו ועל כך שהוא מתבגר היטב. שנית, חשוב למצוא תחליף למוצץ, לדוגמה בובת פרווה רכה ונעימה, שאותה כמובן יבחר הפעוט, ואיתה הוא יוכל להתכרבל בזמן השינה וגם במצבים בהם החיים פחות מאירים לו פנים. הורים משקיענים אף יארגנו מסיבה קטנה לכבוד הוויתור על המוצץ, כך שלא רק השיניים של הפעוט ייצאו נשכרות אלא המשפחה כולה תיהנה מאירוע מלבב.