השתלת עצם

   

השתלת עצם היא הליך כירורגי שנדרש לעיתים כהכנה להשתלת שיניים. חשוב לדעת כי ניתן לבצע הליך זה בכל גיל, כולל אצל קשישים, וגם אם זמן ההחלמה והקליטה ארוך יותר עדיין אחוזי ההצלחה גבוהים ובהחלט מצדיקים את ההשקעה.

מתי נדרשת השתלת עצם?

הפיתרון המתקדם ביותר, האסתטי ביותר והאפקטיבי ביותר (וחשוב לציין: גם היקר ביותר) במקרה של אובדן שיניים הוא השתלת שיניים חדשות. בשלב הראשון של ההשתלה מוחדרים אל עצם הלסת ברגים (לרוב עשויים מטיטניום) ובשלב השני מולבשים על אותם ברגים (הנקראים גם שתלים) כתרים שמחליפים את השיניים שאבדו.

כשעצם הלסת אינה איכותית מספיק, כלומר נמוכה מדי או דקה מדי, יש צורך לעבות אותה שכן אחרת השתל (כלומר הבורג) לא ייקלט בה היטב ולא תושג היציבות הנדרשת לשם הלבשת הכתר על השתל.

למעשה, במקרים רבים אובדן שיניים כרוך גם בהיספגות העצם, כלומר היחלשותה. אם השיניים חסרות בפה למשל בגלל תאונה או טראומה, במקרים רבים היא פוגעת גם בעצם, גם למרכיב הגנטי השפעה על איכות העצם ובמקרים אחרים מחלת חניכיים פוגעת במקביל הן בשיניים והן בעצם עד שהשיניים נושרות והעצם לא מספיק חזקה ויציבה על מנת לקלוט שתלים.

בכל המקרים הנ”ל יש לבצע את השתלת עצם בפה על מנת לאפשר את השתלת השיניים עצמן.

איזה חומר משמש להשתלות עצם?

עיבוי העצם מתבצע באמצעות גרגרים מיוחדים, שעברו סטריליזציה. מקור הגרגרים עשוי להיות המטופל עצמו, אדם אחר (שכמובן התנדב לתרום פיסת עצם) או פרה (שמן הסתם נאלצה לספק את העצם) וישנן גם תוספות לעצם ממקור סינטטי.

בכל מקרה העצם הקיימת והתוספת מתמזגות באמצעות תהליך ביולוגי לכדי ישות אחת, יציבה וחזקה ושעליה ניתן לבצע השתלת שיניים. התהליך אורך מספר חודשים, ומשך הזמן המדויק משתנה ממטופל למטופל (לרוב השתלת עצם שמקורה במטופל עצמו מקצרת את פרק הזמן הזה).

תופעות לוואי וסיכונים

השתלת עצם בלסת, כמו כל הליך כירורגי, כרוכה במספר תופעות לוואי וסיכונים. נפיחות מקומית היא בלתי נמנעת ומתפוגגת מעצמה תוך כשבוע ימים פלוס מינוס, ושטפי דם באזור שבו בוצעה ההשתלה אפשריים גם הם (ולרוב ייעלמו תוך שבוע שבועיים).

הסיכון העיקרי בהשתלת עצם בפה הוא אי קליטה של התוספת וזיהומים כתוצאה מכך. ככל שהרופא המבצע את הניתוח מיומן יותר, כך קטן הסיכון וגדל הסיכוי כי המטופל ייהנה מעצם לסת חזקה ובהמשך משיניים חדשות ואסתטיקה משופרת של אזור הפה.

ב- 24 השעות הראשונות שלאחר השתלת עצם אסור לאכול מאכלים קשים או חמים. בשבוע הראשון שלאחר השתלת העצם יש להימנע מפעילויות גופניות מאומצות וכן מהתכופפות. שטיפות במי מלח מקטינות את הסיכון להיווצרות זיהום בפה.

האם ניתן להשתיל עצם בכל אדם?

באופן עקרוני ניתן לבצע השתלת עצם לכל מטופל, כולל כאמור כאלה מבוגרים. יחד עם זאת, סוכרת בלתי מאוזנת או מחלות כרוניות אחרות מקשות על הגוף להתאושש ועל כן מחייבות את הרופא לבצע הערכת מצב ספציפית לגבי אותו מטופל, ליידע אותו לגבי הסיכויים והסיכונים ולהחליט יחד איתו האם אכן לבצע את ההשתלה.

גם תרופות שמטרתן למנוע את היווצרותם של קרישי דם מחייבות תשומת לב מיוחדת ומחשבה שנייה לגבי ביצוע השתלת עצם, וכן תרופות אותן נוטלים חולי אוסטיאופורוזיס (תרופות השייכות למשפחת הביפוספונטים).