כתר שיניים זירקוניה

   

מחירי כתרים בשיניים משתנים ביחס להרכב החומרים שלהםכתר שיניים זירקוניה הוא אמצעי מתקדם נוסף שבו עושים שימוש רופאי שיניים האמונים לא רק על בריאות הפה – אלא גם על המראה האסתטי שלו, והרי ידוע שכדי שהאדם יוכל לחייך בפה מלא, ללא כל לבטים או חששות, עליו להיות מצויד לא רק בשיניים בריאות אלא גם בפה נאה לעין.

מהו כתר?

כתר הוא אחד הטיפולים הבסיסיים ברפואת שיניים. כלי זה נדרש כשיש שן שניזוקה באופן משמעותי: נזק קל אינו מחייב כתר, אלא ניתן לפתרון באמצעות ציפוי שיניים זה או אחר, אולם כשישנו שבר של ממש, כלומר חלק משמעותי של השן אבד, נדרש כתר כלשהו. מקרה אחר הוא כשמחלת עששת מכה בשן עד עומקה – במקרים שכאלה יש צורך לפנות לרופא שיניים שיניח כתר על השן, בדרך כלל לאחר טיפול שורש שאמנם מונע את התדרדרות המצב אבל מותיר את השן חלשה ופגיעה ועל כן יש צורך לשמור עליה, כאמור באמצעות כתר (ישנם גם מקרים שבהם היעדרן של מספר שיניים כבר מחייב השתלת שיניים).

הכתר – ששמו נגזר מהיותו תחליף מלאכותי לכותרת השן הטבעית – מונח על בסיס השן הטבעית. לפעמים נדרש כתר זמני למשך כמספר שבועות, עד שיוכן הכתר הקבוע. ישנם מספר סוגים שונים של כתרים, בהתאם לחומרים מהם עשויים גוף הכתר והציפוי, וכתר שיניים זירקוניה הוא אחד המתקדמים שבהם. החומר ששמו זירקוניה הוא סוג של חרסינה מיוחדת שנמצאת בשימוש רחב ברפואת שיניים ובפרט מעניקה מראה אסתטי להפליא לפיו של מטופל שבוחר בכתר זה.

כתר שיניים זירקוניה – יתרונות

כתר שיניים זירקוניה חזק מעט פחות מכתר חרסינה על בסיס מתכת, אולם גם כך הוא עמיד מאוד. היתרון הגדול שלו, כאמור, הוא באסתטיקה יוצאת הדופן באיכותה, ולמעשה רובנו נתקשה מאוד לזהות כי בפיו של מישהו הושם כתר שיניים זירקוניה.

צבעו של כתר זה דומה מאוד לצבען של שיניים (בריאות) ועל כן הוא מתמזג בפה באופן מושלם ומשווה לו מראה טבעי. היעדר המתכת תורם אף הוא לאסתטיקה, וכך גם העובדה שבזכות טכנולוגיות מתקדמות כתר שיניים זירקוניה מותאם באופן מושלם לפיו של המטופל. בנוסף, כתר זה מאפשר מעבר אור ועל כן אינו יוצר מראה אטום משהו כמו כתרים אחרים.

יתרון נוסף של כתר שיניים זירקוניה, בזכות היעדר המתכת, הוא מניעת הצטברות חיידקים מתחת לכתר, ולכן גם הסיכון לדלקות חניכיים וביקורים חוזרים ונשנים במרפאות שיניים נמוך יותר. כמו כן כתר שיניים זירקוניה הוא אידיאלי לאנשים הסובלים מאלרגיה למתכות (שמספרם, מסתבר, אינו בטל בשישים).

גם עמידותה הגבוהה של הזירקוניה היא יתרון, שכן כתר זה נשמר בפה ומבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר לאורך שנים רבות.

עלות 

החיסרון הבולט ביותר של כתר שיניים זירקוניה הוא מחירו הגבוה משמעותית ביחס לכתר שיניים “רגיל” (כלומר חרסינה על בסיס מתכת). אמנם חיוך רחב ויפה הוא מטרה ראויה, אולם לא כל אחד יכול לעמוד בהוצאה נכבדה לשם כך, ויש לא מעט בני אדם שמעדיפים לוותר, למרות התוצאות המרשימות.

כתר שיניים זירקוניה – דגשים נוספים

בעיקרון כל רופא שיניים מורשה להתקין כתר שיניים זירקוניה, וכמובן שישנם הליכים רפואיים במסגרת רפואת שיניים שהם מסובכים ומורכבים הרבה יותר – אבל בשל ההוצאה הגבוהה יחסית, והחשיבות הרבה שהתוצאות תהיינה אופטימליות (חיוך לא פחות ממושלם), כדאי לבדוק היטב אצל איזה רופא שיניים עוברים את הטיפול, ובפרט רצוי לבחור מי שבאמתחתו ניסיון ספציפי עם כתרי זירקוניה.

גם לתהליך ייצור הכתר חשיבות רבה, שכן אם הכתר לא יתאים בדיוק לפה, התוצאה לא תהיה אופטימלית. בימינו מתבצעות סריקות משוכללות ומדויקות להפליא של השן עליה יורכב כתר שיניים זירקוניה, והתמונה נשלחת למעשה הישר למחרטה המייצרת את הכתר, דבר המבטיח דיוק עילאי.