השפעת התזונה על השיניים

   

יש הגורסים כי “האדם הינו מה שהוא אוכל”, ויש המוסיפים ואומרים “אמור לי מה אתה אוכל ואומר לך מי אתה”. אחרים, לעומתם, סבורים כי רגשותינו, מחשבותינו והתנהגותנו אינם תלויים כמעט כלל בתזונה שלנו. על כל פנים, לא צריך להיות רופא שיניים כדי לדעת שהתזונה משפיעה מאוד על השיניים.

השיניים והלשון הם האיברים ראשונים הבאים במגע עם המזון שאנו אוכלים ומתוקף כך מושפעות רבות מן החומציות, רמת הסוכר, הטמפרטורה ותכונות נוספות של המזון שאנו מכניסים לפה. מכאן, שאם אתם פוגשים  את רופא השיניים לעיתים קרובות מידי, אחת הדרכים לצמצם את מספר הפגישות היא לשמור על תזונה בריאה עבור השיניים. מה עוד, שמסתבר כי תזונה בריאה יותר לשיניים, היא בדרך-כלל תזונה בריאה יותר לגוף כולו. קחו למשל את רמת הסוכר.

צריכת הסוכר בעולם כולו, ובעולם המערבי בפרט, נמצאת בעלייה דרמטית בעשורים האחרונים. תופעה זו מוסיפה פציינטים רבים לכל רופא שיניים. אולם, נוסף על הפגיעה בשכבת אמייל השן (שאותה גורמים חיידקים, המשתמשים בסוכר ליצירת חומצה המאכלת את השיניים), רמת סוכר גבוהה הינה גורם משמעותי בעליית שכיחותן של מחלות ותופעות בריאותיות רבות, מסוכרת, דרך השמנה ועד לסיכון מוגבר להתקפי-לב. דוגמא נוספת: משקאות תוססים. רובנו שמענו כי משקאות אלה מזיקים לשיניים, אולם מחקרים מלמדים שצריכת משקאות קלים תורמת גם להיווצרות סרטן הלבלב, לירידה בצפיפות העצם ולתופעות נוספות. מתברר כי מה שאינו בריא לשיניים, אינו בריא לגוף כולו.

רופא שיניים טוב הוא רופא שיניים המקנה ללקוחותיו הרגלי תזונה נכונים

כאמור, רופאי השיניים מתפרנסים היטב מסגנון התזונה הלקוי של רבים מאיתנו. למרות זאת, כל רופא שיניים מסביר ומזהיר את לקוחותיו מפני השפעותיה של תזונה בלתי מאוזנת, הפוגעת בשיניים, בחניכיים ובאיברים אחרים בגוף. זאת כיוון שרופא שיניים הינו קודם לכל – רופא, וככזה הוא אמון על שבועת הרופאים, המחייבת אותו לפעול ולהעדיף בכל עת את טובת לקוחותיו, על פני טובתו האישית.

זו הסיבה שבכל מרפאת שיניים תמצאו פוסטרים ואמצעים שונים המעודדים אותנו לשמור על היגיינת ובריאות החניכיים והשיניים, מדגימים כיצד יש לצחצח את השיניים, מסבירים על הנזק שגורמים מוצרי מזון שונים וכדומה. למעשה, הרגלי המזון הבלתי-מאוזנים שלנו בישראל, הביאו את משרדי הבריאות והחינוך ליישם תוכניות הסברה המועברות לכלל ילדי הגן והתלמידים בארץ. זאת, מכיוון שעל פי רוב, הרגלים של תזונה לקויה נובעים, בראש ובראשונה, מחוסר של ידע בסיסי בנושא. משרדי הממשלה מתחילים להכיר בעקרון לפיו “הדרך הטובה ביותר לרפא מחלה היא למנוע אותה” ולכן יצרו תוכניות הסברה בנושא זה, המשפיע עמוקות על בריאותו ואיכות חייו של כל ילד וכל אדם. תוכניות אלה נועדו להקנות לילדים הרגלי אכילה נכונים ובריאים יותר כבר בגיל צעיר, אולם ללא שיתוף ההורים, קשה לצפות שתזונתם והרגליהם של הילדים באמת ישתנו.

זאת ועוד, חברות המזון הגדולות מפעילות בתורן השפעה רבת עוצמה על כולנו, דרך פרסומות ופיתויים שונים, כגון “הפתעות” המחכות בשקיות החטיפים או בביצי השוקולד. השפעות אלה הינן תכופות ויומיומיות הרבה יותר ממספר השיעורים הבודדים בשנה שעובר כל תלמיד בנושאי תזונה ורפואת השן. על כן, ברור שעל מנת להשיג תוצאות אמיתיות בהקשר של שינוי הרגלי תזונה – יש ליצור מערך הסברה גם למבוגרים. בינתיים נאלץ  כל רופא שיניים לחזור ולהסביר ולהזהיר ולהזכיר את השפעתם המזיקה של הרגלי תזונה לקויים על שינינו ובריאותינו הכללית.

רוצים ללמוד יותר על תזונה נכונה? בקרו באתר נטדיאט: www.netdiet.co.il