יישור שיניים שקוף

   

יישור שיניים עושים בכל גילשיניים לא ישרות, או בולטות מדי, או צפופות מדי, או מרווחות מדי – הן לא רק פגם אסתטי אלא גם עלולות להוביל למחלות חניכיים וגם לנשימה לא נכונה. הפתרון: יישור שיניים. בעבר היה זה ה”גשר” המפורסם שהונח על השיניים (בעיקר של בני נוער שאיתרע מזלם ונזקקו ליישור שיניים וכתוצאה מכך נאלצו להסתובב עם ברזלים בפה במשך תקופה ארוכה) – אבל כיום, כחלק מההתפתחות הכללית של רפואת שיניים, ישנן כבר שיטות משוכללות יותר ובראשן יישור שיניים שקוף.

מהו יישור שיניים שקוף?

יישור שיניים שקוף היא שיטה שפותחה בארצות הברית (ונקראת גם Invisalign), אבל כמובן מבצעים אותה גם בארץ. המטופל מגיע לרופא שיניים שמכין תבנית של שיני המטופל ובנוסף דואג לצילום רנטגן של השיניים. את התבנית והצילום שולח אותו רופא שיניים לחברה בארה”ב שפיתחה את השיטה של יישור שיניים שקוף, וזו שולחת ארצה קשתית שקופה אותה יש להרכיב על השיניים למשך כל שעות היממה – או ליתר דיוק נשלחות 2 קשתיות, שבכל אחת מהן משתמשים למשך שבועיים. מדי חודש ניגשים לרופא שיניים שבוחן את מצב השיניים העדכני ובהתאם לכך מתכנן את המשך הטיפול, ובהתאם גם ייוצרו הקשתיות השקופות הבאות.

הרכבת הקשתיות בפה אינה כואבת, אך יש בה אי נוחות מסוימת, ובנוסף מומלץ להימנע משתיית משקאות חמים יתר על המידה, שכן אלה עלולים לעוות את צורת הקשתית.

הקשתיות נשלפות בקלות, ומאפשרות למטופל לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה וכן להעביר חוט דנטלי. לאחר מכן חובה להחזיר את הקשתיות לפה, על מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי. ליישור שיניים שקוף אין תופעות לוואי ואם צצות בעיות בפה במהלך הטיפול חובה לפנות מייד לרופא השיניים.

 יתרונות

היתרון המרכזי של יישור שיניים שקוף הוא כמובן היותו שקוף – בניגוד לגשר המסורבל מהעבר (שאגב, בימינו כבר נקרא “סמך” ולא גשר), ולא רק המסורבל אלא גם המשרה מבוכה, הרי שהקשתיות שקופות ועל כן לא מושכות את עיני הסביבה.

יתרון זה חשוב במיוחד למבוגרים, שמבחינתם האופציה של להסתובב עם ריבועי ברזל על השיניים וביניהן חוט מתוח היא מביכה מאוד – אבל גם בני נוער רבים לא ששים להסתובב עם הסמך (מה גם שמדובר בתקופה ארוכה למדי).

יתרון אחר, חשוב לא פחות, של יישור שיניים שקוף הוא היכולת לשלוף מהפה – די בקלות ובנוחות – את הקשתיות, ולצחצח שיניים + להעביר חוט דנטלי אחרי כל ארוחה. בזכות יתרון זה לא מצטברים חיידקים בפה, השיניים נותרות נקיות ולבנות ואין צורך למהר להלבנת שיניים מייד עם סיום יישור השיניים (ולהוציא סכום כסף נכבד פעם נוספת…)

 חסרונות

חיסרון אחד של יישור שיניים שקוף הוא מידת המשמעת העצמית הנדרשת מהמטופל, שכאמור חייב להקפיד להסתובב עם הקשתיות פיו (למרות שהוא יכול להוציא אותן). אמנם הקשתיות שקופות, אולם בכל זאת כמובן שיש בהן אי נוחות מסוימת, ומטופלים שלא יגלו מספיק משמעת עצמית, ויוציאו את הקשתיות גם כשלא צריך (כלומר לא רק לצורך צחצוח שיניים והעברת חוט דנטלי) לא יפיקו מהטיפול את מלוא התועלת.

חיסרון נוסף של יישור שיניים שקוף, משמעותי יותר ככל הנראה, הוא העלות הגבוהה – במידה ניכרת מזו של יישור שיניים “רגיל”.

איפה עוברים יישור שיניים שקוף?

כל רופא שיניים יכול לבצע יישור שיניים, אך לא כל רופא שיניים מורשה לבצע יישור שיניים שקוף – אלא רק רופאי שיניים שעברו הכשרה בשיטה.

מבין אותם רופאים שמוסמכים לבצע יישור שיניים שקוף, חשוב לבדוק כמה אופציות – ולבחור בזו שמשלבת רמה מקצועית גבוהה, מרפאת שיניים נגישה ובעיקר נעימה ומחיר שניתן לעמוד בו.