יישור שיניים למבוגרים

   

בכל גיל אפשר לעשות יישור שינייםאמנם יישור שיניים – ובפרט אותם ברזלים המונחים על השיניים כדי ליישר אותם ואשר זכו לכינוי “גשר” – מזוהים בעיקר עם בני נוער, אולם בשנים האחרונות החלו גם מבוגרים רבים להגיע לרופאי שיניים ולעבור טיפול יישור שיניים.

על פי ההערכות, כשליש מהפונים לטיפול יישור שיניים הם מבוגרים. יישור שיניים למבוגרים כמובן שונה מיישור שיניים לבני נוער שכן שיני המבוגרים סיימו את תהליך צמיחתן. בנוסף, החידושים הרבים ברפואת שיניים ובכלל וביישור שיניים למבוגרים בפרט מבטיחים טיפולים הכרוכים בהרבה פחות מבוכה – בעיקר בזכות התחליפים לאותו גשר מיתולוגי שמעטים המבוגרים שמוכנים להסתובב איתו בפה.

הסיבות לפנייה לטיפול יישור שיניים למבוגרים

בין הסיבות המניעות מבוגרים לפנות לרופא שיניים ולעבור יישור שיניים ניתן למנות שיניים צפופות מדי, רווחים גדולים מדי בין השיניים, שיניים בולטות ושיניים עקומות. במקרים אחרים יגיעו מבוגרים לטיפול יישור שיניים כהכנה להשתלת שיניים (על מנת להגדיל את סיכויי הצלחתה, במיוחד במקרים בהן השיניים הסמוכות לשן החסרה נעות לעבר המרווח ובעצם חוסמות את האפשרות להשתלה תקינה).

יישור שיניים למבוגרים אפשרי ברוב רובם של המקרים, אלא אם כן ישנה דלקת חניכיים או מחלת חניכיים אחרת – ואז יש לטפל במחלה ורק לאחר ההחלמה לבצע יישור שיניים למבוגרים.

בנוסף, על מנת שהיישור יתבצע בקלות ובאפקטיביות, רצוי לוודא שהפה נמצא ברמה היגיינית נאותה וללא אזורים מוכי עששת.

השיטות השונות :

ישנן מספר שיטות ליישור שיניים למבוגרים:

שיטה אחת היא יישור שיניים פנימי – ה”גשר” (שלמעשה כבר לא קוראים לו כך ובימינו הוא נקרא “סמך”) אינו מודבק בצד החיצוני של השיניים אלא בצד הפנימי, כשכל קובייה מודבקת לשן. הקוביות עשויות להיות מיוצרות מחומרים שונים (מתכת, חרסינה וכו’), ובכל מקרה בזכות היותן מודבקות בצד הפנימי של השיניים הן הרבה פחות בולטות מ”גשר” רגיל (או, כאמור, “סמך” כפי שיש לקרוא לו כיום) ולמעשה ברוב המקרים אי אפשר כלל להבחין בהן ורק מי שמתעמק בפה של האדם שעובר את היישור מבחין בקוביות.

שיטה אחרת של יישור שיניים למבוגרים, חדישה ומשוכללת יותר, נקראית אינביזליין (Invisalign). השיטה היא פרי פיתוח של חברה אמריקאית, ולא מתאימה לכולם – אבל אם רופא השיניים מוצא את המטופל מתאים, הרי שהוא מבצע מדידות מדויקות של חלל הפה ושולח את המידות לארה”ב, שם מייצרים קשתות (פלטות) המותאמות במדויק למטופל. הפלטות שקופות לחלוטין ועל כן בלתי נראות, וכמובן שגם אין צורך בחוטי ברזל כמו בסמך. בנוסף, הן ניתנות להסרה ואכן לאחר כל ארוחה יש להסיר אותן – ולצחצח את השיניים (ואותן). כך נשמרת היגיינת הפה ולא מצטברים חיידקים. חשוב להדגיש כי עלות שיטת יישור שיניים למבוגרים זו יקרה משמעותית מהשיטה ה”מסורתית”.

משך הטיפול בכל אחת מהשיטות השונות תלוי כמובן במצב ההתחלתי של השיניים, ובכל מקרה נע בין מספר חודשים לשנה וחצי ואף שנתיים.

איך לבחור אורטודנט?

על פי החוק כל רופא שיניים רשאי לבצע יישור שיניים, אולם רצוי לעבור יישור שיניים למבוגרים אצל רופא שיניים המתמחה באורתודנטיה.

באופן טבעי, ישנם לא מעט רופאי שיניים שכאלה, וכדאי מאוד להגיע לכמה וכמה מרפאות שיניים, לקבל מספר הצעות מחיר, להתרשם מאיכותם של כמה רופאים (ולא להסס לבקש המלצות ומספרי טלפונים של מטופלים שעברו יישור שיניים למבוגרים בהצלחה ומוכנים להעיד על כך).

לאחר סקר שוק מקיף – וחשוב לזכור שיישור שיניים למבוגרים הוא עסק יקר למדי של כמה וכמה אלפי שקלים, ואין שום סיבה לקפוץ על ההצעה הראשונה – ניתן לבחור את אותו רופא שיניים שיבצע את היישור.