יישור שיניים ללא גשר

   

גיל ההתבגרות, לצד היופי שבו והאפשרויות הרבות שנפתחות בפני בני הנוער, כולל גם לא מעט קשיים. אחד מהם הוא שיניים שאינן ישרות – ואם בקרב מבוגרים הטיפול המבוקש ביותר בתחום הדנטלי הוא הלבנת שיניים, הרי שבגילאים 11-12 עד 17-18 יש ביקוש רב ליישור שיניים. חשוב גם לדעת כי יישור שיניים הוא גם הכרחי מבחינה בריאותית – כך שאין פלא כי יישור שיניים הוא אחד הענפים הבולטים ברפואת שיניים, וכי כל רופא שיניים שמומחה באורתודנטיה מבצע באופן שוטף יישורי שיניים רבים. אחד הלהיטים בתחום יישור השיניים הוא יישור שיניים ללא גשר – טיפול המעניק מראה אסתטי ובריא, וחוסך את אי הנוחות הרבה הכרוכה ב”מלתעות הברזל” הקרויות גשר. כמובן שיישור שיניים ללא גשר או בעזרתו אינו מוגבל רק לבני נוער אלא גם מבוגרים רבים נהנים ממנו.

באילו מקרים יש צורך ביישור שיניים?

יישור שיניים ללא גשר או איתו מתבצע כאמור ברוב המקרים בין הגילאים 11-12 ל- 17-18, אבל ההמלצה היא לבדוק באופן שוטף את הפה ואת מצב השיניים, כמובן אצל רופא שיניים, כבר מגיל 7-8, כשהשיניים הקבועות כבר מחליפות את שיני החלב ובמקביל משתנות עצמות הלסת (בשל הגדילה).

במיוחד כדאי לבדוק מצבים בהן השיניים צפופות מדי, או לחילופין כשיש רווח מוגזם בין שיניים סמוכות. גם חפיפה בין שתי שיניים (כשאחת מהן עולה על רעותה) מחייבת בדיקה וכן הטיה מופרזת של שן זו או אחרת, וגם מצבים חריגים אחרים.

כל התופעות הנ”ל פוגמות באסתטיקה – בעיה קשה בפני עצמה, שהרי בגיל ההתבגרות והילדות לדימוי הגוף חלק משמעותי ביותר בדימוי העצמי הכללי, וילד שחושש לחייך כי שיניו אינן ישרות משלם מחיר כבד מאוד, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית; ובנוסף, כאמור, מהוות בעיה בריאותית לכל דבר: הסיכוי להיווצרות עששת גדול יותר, כך גם הסיכון לנסיגת חניכיים, ובנוסף עלולות להיווצר בעיות נשימה – כל אלה מחייבים יישור שיניים ללא גשר או איתו.

כל השיטות

השיטות ליישור שיניים נחלקות בין יישור שיניים עם גשר ויישור שיניים ללא גשר, כשגם בקבוצה הראשונה ישנה חלוקה לגשר פנימי וגשר חיצוני (אגב, כיום ההגדרה המקצועית היא “סמך” ואילו המונח “גשר” משמש לתיאור חיבור של מספר כתרים כשיש שן חסרה, אבל רוב בני האדם משתמשים במונח “גשר” כדי לתאר התקן ליישור שיניים).

בניגוד ליישור שיניים ללא גשר, יישור שיניים בעזרת גשר כרוך במראה לא לגמרי אסתטי לאורך תקופה בלתי מבוטלת. מצד שני, אותו גשר ישן נושן שהיה חלק בלתי נפרד מפיות רבים במשך שנים רבות לא ייעלם כל כך מהר, שכן גם לשיטה זו יש מקום בין כתלי מרפאות שיניים ובפיות הדור הבא: מדובר בטיפול זול יחסית, והוא נוח וקל לביצוע. בנוסף ישנם סוגי גשרים בעלי גוון שקוף, או שהם עשויים חרסינה (ודומים לצבע השיניים) – ובדומה ליישור שיניים ללא גשר, הם לא בולטים ולא מעוררים מבוכה.

חיסרון בולט של יישור שיניים עם גשר, יהיה החומר ממנו עשוי הגשר אשר יהיה, הוא הסכנה להיווצרות כתמים ואף עששת באזורים שבהם הוא מודבק.

יישור שיניים ללא גשר – יתרונות

יישור שיניים ללא גשר מתבצע באמצעות מערכת קשתיות העשויה חומר מיוחד ומותאמת אישית למטופל. זהו אמנם טיפול יקר יותר, אבל הוא מונע את המבוכה שכרוכה בהסתובבות עם גשר. בנוסף, יישור שיניים ללא גשר מתבצע באמצעות התקן הניתן לשליפה בקלות, כך שניתן לצחצח שיניים, להעביר חוט דנטלי ובאופן כללי לשמור על השיניים לבנות ועל הפה נקי ורענן.

יישור שיניים ללא גשר, בדומה לטיפול בעזרת הגשר, אורך בין חצי שנה לשנתיים (בהתאם למקרה הספציפי), ולא כל רופא שיניים מוסמך לבצע אותו אלא רק כאלה שעברו הכשרה מיוחדת.