טיפולי שיניים לחולים במחלות כרוניות בסיכון

   

טיפולי שיניים לחולים בסיכון גבוה מחייבים הערכות מיוחדת של הרופאטיפולים דנטליים, כמו רוב ההליכים הרפואיים, אינם חוויה נעימה במיוחד. אמנם רפואת השיניים התקדמה והשתכללה במידה ניכרת – יישור שיניים ללא גשר, השתלות שיניים בשיטת all on 4 תוך יום אחד, ציפויי שיניים לומינירס ומיקרוסקופ טיפולי לטיפולי שורש הן רק דוגמאות אחדות לקפיצת המדרגה המשמעותית – ואמנם לתדמית הקודרת שהודבקה לרופאי שיניים בעבר אין אחיזה של ממש במציאות של ימינו, ובכל זאת רובנו חוששים מהמכשירים השונים המוכנסים אל פינו. כשמדובר באנשים הסובלים ממחלות קשות וכרוניות החשש מתגבר פי כמה, שכן עבורם כל טיפול רפואי מטלטל את הגוף שגם ככה חולה ופגוע, ולצד התועלת לשיניים עלול להיגרם לגוף נזק חמור – כך שטיפולי שיניים לחולים בסיכון רפואי מחייבים תשומת לב מיוחדת.

אילו אוכלוסיות מוגדרות כבעלות סיכון רפואי?

רופאי שיניים נדרשים לתת תשומת לב ייחודית בבואם לטפל בשיניים של אנשים הסובלים ממחלות לב שונות, מחלות של הכליות ומחלות כבד. גם חולי סוכרת, שלהם נטייה מוגברת לעששת, זקוקים לפתרונות ייחודיים לבעיות בשיניים ובחניכיים, וכך גם מי שמשתמש באופן קבוע בתרופות לדילול דם, (בעיקר עקב הסכנה לדימום רב במהלך הטיפול הדנטלי).

מושתלי איברים מוגדרים אף הם כבעלי סיכון רפואי, וכך גם מי שעבר אירוע מוחי, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות קשות וחולים אונקולוגיים שעברו טיפולי כימותרפיה או הקרנות (או חולי סרטן העומדים לפני טיפולים שכאלה).

בכל המקרים הנ”ל יש להתאים את טיפול השיניים הנדרש למצבו של המטופל, ולבחון בשבע עיניים כל השלכה אפשרית של הטיפול בפה על המערכות האחרות בגוף, גם אם הוא בריא ובעל לחץ דם תקין.

הערכת סיכון

השלב הקריטי בטיפולי שיניים לחולים בסיכון רפואי הוא שלב הערכת הסיכונים. לשם כך נדרש רופא שיניים מנוסה ומיומן, שמקבל את מלוא המידע הרלוונטי מהמטופל, ובקיא בכל פרטי המחלות בהן לקה, התרופות אותן הוא נוטל ומצבו הגופני. מהבחינה הזאת, חשובה מאוד התנהלותו של המטופל, שנדרש לשיתוף פעולה מלא והעברת כל המידע הנחוץ לרופא, כולל פרטים שאולי נראים לו לא רלוונטיים אך עלולים להתברר כמשמעותיים מאוד במהלך הטיפול בשיניים.

אילו טיפולי שיניים דורשים תשומת לב מיוחדת?

טיפולי שיניים לחולים בסיכון רפואי דורשים באופן כללי תשומת לב רבה, אולם ישנם טיפולים שנחשבים מורכבים יותר ובעלי סיכון גבוה במיוחד. בין הטיפולים היותר רגישים, שיש לגשת אליהם במשנה זהירות, ניתן למנות עקירות שיניים (בעיקר עקב החשש לדימום רב מהפה במהלך העקירה), טיפולים שונים בחניכיים והשתלות שיניים.

טיפולי שיניים לחולים בסיכון רפואי שנחשבים פשוטים יחסית הם סתימות והליכים דנטליים אחרים שלא מעורבת בהם פגיעה ניכרת ברקמות.

ההמלצה של רופאי השיניים לחולים בסיכון רפואי היא לא להימנע מטיפולי שיניים משמרים או משקמים, שכן בריאות לקויה של הפה עלולה להשפיע לרעה על מערכות אחרות בגופם ולגרום להתדרדרות של בריאותם באופן כללי. חשוב גם לזכור שבמקרים מסוימים המחלות הכרוניות בהן לקו החולים מקשות עליהם לשמור על היגיינת פה ושיניים תקינות – דבר המחייב מעקב צמוד של רופא שיניים.

איפה מתבצעים טיפולי שיניים לחולים בסיכון רפואי?

טיפולי שיניים לחולים בסיכון רפואי מתבצעים במרפאות שיניים שונות ברחבי הארץ, אצל רופאי שיניים בעלי ותק וניסיון בטיפולים רגישים אלה.

בחלק מהמקרים ממוקמת מרפאת השיניים בתוך מרכז רפואי או בית חולים, כך שהחולים הנמצאים בסיכון רפואי זוכים למענה כולל למצוקות שלהם.

בכל מקרה חשוב לוודא כי חולים בסיכון רפואי עוברים את הטיפולים הדנטליים במרפאה המאובזרת בכל הציוד הדרוש, ובפרט באמצאי החיאה מתקדמים על כל צרה שלא תבוא. חשוב גם לוודא כי במרפאה ישנם רופאים שעברו הכשרה מתאימה לבצע החיאות וטיפול במצבי חירום.