טיפולי חניכיים

   

אחד התחומים המרכזיים של רפואת שיניים היא טיפולי חניכיים – או כפי שהתחום נקרא בשפה המקצועית, פריודונטיה.

טיפולי חניכיים  שייכים לתחום הפריודונטיההחניכיים הן הרקמות שעוטפות את השיניים שלנו ותוחמות אותן. גם העצם עליה מונחות השיניים – העצם המכתשית שמה – נחשבת כחלק מהחניכיים, והפריודונטיה כוללת גם טיפולים בעצם זו. תפקידן של החניכיים הוא לסוכך על שורשי השיניים ולמנוע מגע של המזון עם חלק זה של השן, כך שכל פגיעה בחניכיים תגרור בסופו של דבר פגיעה בשיניים וכאבים עזים. רופא שיניים המתמחה בטיפולי חניכיים מגן על החניכיים כדי שאלו יגנו על השיניים.

חשיבות האבחון המוקדם

כמו בתחומים אחרים ברפואה, אבחון מוקדם של מחלות חניכיים מונע את הצורך להגיע בהמשך הדרך לטיפולי שיניים מורכבים, כואבים ויקרים.

על פי הסטטיסטיקות והמציאות, חלק גדול מאוד מבני האדם יסבלו בשלב זה או אחר ממחלת חניכיים בדרגת חומרה כלשהי. בנוסף, ברוב המקרים, מחלת החניכיים מתפתחת לה בהדרגה מבלי שהאדם יהיה כלל מודע לכך – כמעט ואין לכך סימפטומים חיצוניים – וכשהיא מתגלה, היא כבר במצב מתקדם שמחייב טיפול חניכיים מסיבי.

על מנת להימנע מכך, ממליצים כל רופאי השיניים להגיע לשיננית באופן קבוע אחת לחצי שנה, ולא לוותר גם על ביקורת תקופתית אצל רופא שיניים – בתדירות של פעם-פעמיים בשנה. כך תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי אם תפרוץ בפיכם מחלת חניכיים, היא תאותר בהקדם האפשרי ותמוגר במהירות עוד בטרם זרעה נזק בפה.

מדוע נגרמות מחלות חניכיים?

הגורם מספר אחת למחלות חניכיים הוא חיידקים שמצטברים בפה כתוצאה מתזונה עתירת מזון מעובד וסוכרים שאליה מתלווה צחצוח שיניים לא נכון או לא מספיק.

משקאות ממותקים, מאכלים מעובדים וממתקים למיניהם, ולמעשה גם מזונות “בריאים”, מותירים אחריהם בפה שאריות (ובמיוחד במרווחים הצרים שבין השיניים). שאריות אלה הם מגנט לחיידקים רבים, שמגיעים אל חלל הפה ויוצרים שכבה דקה הנקראת “פלאק”. אם שכבה זו אינה מסולקת, היא שוקעת ומתקשה והופכת לאבנית, שאותה כבר קשה יותר להסיר.

כתוצאה ממצב זה החניכיים הופכות דלוקות, והדלקת עלולה להתפשט ולהפוך למחלת חניכיים (נסיגת חניכיים) – מצב בו שורשי השיניים נחשפים והשיניים עלולות לאבד מיציבותן ורק טיפול חניכיים מסיבי יפתור את הבעיה.

על מנת להימנע מהצורך של טיפולי חניכיים קשים ויקרים, חובה להקפיד לא רק על צחצוח שיניים פעמיים ביום (וכן להיזהר מאגרסיביות יתר במהלך הצחצוח שכן גם זו עלולה להזיק ולהוביל למחלת חניכיים), אלא גם על שימוש קבוע בחוט דנטלי ושטיפה במי פה.

בנוסף, תיתכן נסיגת חניכיים עקב פירסינג בשפתיים או בלשון, או ליתר דיוק בגלל הזיהומים שנוצרים בשל הימצאות גוף זר בחלל הפה, וגם טיפול יישור שיניים עלול להוביל לנסיגת חניכיים.

כיצד מתבצעים טיפולי חניכיים?

טיפולי חניכיים הם חלק משגרת היומיום בכמעט כל מרפאת שיניים – שכן כאמור, למרבה הצער, רובנו לא מקפידים מספיק על היגיינת הפה ולא מודעים להתפתחות השקטה של מחלת חניכיים אלא רק כשהמצב כבר מצריך טיפול חניכיים מורכב.

במקרה כזה, כשדלקת החניכיים כבר העמיקה את אחיזתה יש צורך בניקוי יסודי הרבה יותר מזה של שיננית – ניקוי שנקרא “הקצעת שורשים”. הקצעת שורשים מתבצעת בהרדמה מקומית, על ידי רופא שיניים מקצועי המתמחה בבעיות חניכיים, ובמהלכה מסולקת שכבת האבנית העמוקה מתוך הכיס שנוצר בין החניכיים לשיניים. על מנת שהטיפול יצליח באמת, והחניכיים יישארו בריאות לאורך זמן, חשוב מאוד להקפיד על היגיינת הפה באופן שוטף – שכן אם לא, טיפולי חניכיים נוספים הם רק עניין של זמן.

בנוסף, כדאי מאוד להימנע מעישון: בנוסף לכל הנזקים המוכרים, הניקוטין מגדיל משמעותית את הסיכוי למחלות חניכיים.