הלבנת שיניים למעשנים

   

אמנם חיוך בפה מלא ובלי כל חשש הוא לא נחלתם של רבים, לפחות בקרב מבוגרים המודעים לדימוי השלילי של שיניים צהובות – אבל בקרב מעשנים המצב חמור הרבה יותר, ולמעשה כל מי שמעשן באופן משמעותי סובל משיניים צהובות במיוחד, כך שאין פלא כי ציבור המעשנים (שבמדינות רבות בעולם הולך ומתמעט, לפחות ביחס לגודל האוכלוסייה), מהווה קהל יעד גדול במיוחד של טיפולי הלבנת שיניים.ציפוי או הלבנת שיניים , מה עדיף?

כמובן שלא רק ניקוטין גורם לשיניים שלנו לאבד את הלובן הטבעי שלהן. גם קפאין, סויה, יין אדום ואוכמניות, למשל, עושים זאת (בהתאם להיקף הצריכה), טיפול יישור שיניים עלול גם הוא לחייב הלבנת שיניים, ומלבד הרגלים שונים יש גם מרכיב גנטי התורם להצהבת שיניים ולפנייה לעזרת טיפולי הלבנת שיניים. בנוסף, התבגרות והזדקנות מעמעמים אף הם את הגוון המקורי והיפה של השיניים, כך שלמעשה גם שיניים שזוכות לטיפול רציני ואוהב מצד בעליהן, ולא ראו אף פעם רופא שיניים (אלא רק שיננית, פעמיים בשנה) עדיין עלולות להצהיב ולהעכיר את החיוך ובאופן כללי את מצב רוחו של האדם כל אימת שהוא מסתכל במראה.

אבל למרות כל האמור לעיל, אין ספק שמעשנים הם פלח אוכלוסייה בעל שיניים צהובות במיוחד.

מדוע סיגריות מצהיבות את השיניים?

בנוסף לכל התופעות השליליות הנלוות לעישון סיגריות – הצטברות זפת בריאות, האצת הזדקנות העור, עלייה משמעותית בסיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן, הגדלת הסבירות להפוך לאימפוטנט בקרב גברים, פגיעה קשה בבריאות העובר כשהאם לא מוותרת על התחביב המסוכן במהלך ההיריון, רמה ירודה של חמצן בדם, שיעולים בלתי פוסקים וכן שלל מחלות הקשורות לריאות, נטייה מוגברת לאולקוסים ועוד ועוד – בנוסף לכל אלה הרי שהניקוטין (תרכובת אורגנית רעילה ממשפחת האלקלואידים שהיא חלק מהסיגריה) נדבק לשיניים ומכתים אותן באופן משמעותי, עד שהן נראות לא בריאות, לא נקיות ולא אסתטיות. הניקוטין, אגב, לצד הצהבת השיניים גם יוצר את ההתמכרות הפיזית שכל כך מקשה על מעשנים להיגמל מהרגל מזיק זה.

בימינו המודעות לנזקי העישון גבוהה למדי, וישנם קמפיינים רבים התוקפים את המעשנים ומנסים אף לבודד אותם משאר האוכלוסייה. לצד ההצלחה היחסית בהורדת אחוז המעשנים בחלק ממדינות העולם (בבריטניה, לדוגמה, ירד אחוז המעשנים מכמעט חמישים בשנות השבעים של המאה הקודמת לסביבות העשרים בימינו), נרשמה גם מגמה של מעשנים רבים שמנסים לפחות לשמור על חזות אסתטית – ובין השאר לדאוג להלבנת שיניים (כמו גם להפחתת הריח הרע מהפה בכל דרך אפשרית).

מהי הלבנת שיניים?

הלבנת שיניים היא תחום ברפואת שיניים, שהתפתח מאוד בשנים האחרונות. כיום ניתן לבצע הלבנת שיניים הן במרפאות שיניים אצל רופא שיניים זה או אחר, והן בבית.

דרך אחת היא הלבנת שיניים בלייזר – דרך יקרה יחסית, שיש לה לא מעט מקטרגים הטוענים כי היא מסוכנת ולא אפקטיבית דיה.

דרכים אחרות, מקובלות יותר, לבצע הלבנת שיניים הן באמצעות תאורת LED: תאורה שנמצאה בטוחה לשימוש, ומאפשרת להחדיר אל השן חומר שמתפרק למי חמצן, שמבהירים את השן; באמצעות פסים המודבקים על השיניים (ומשחררים את אותו חומר שהופך אותן לבהירות יותר); באמצעות מריחת ג’ל על השיניים (ושוב, הג’ל מכיל את החומר המלבין) או באמצעות הרכבת סד על השיניים (שכמובן מכיל את החומר המלבין שמשתחרר אט אט אל השיניים ומבהיר אותן).

האם כדאי להיגמל מעישון אחרי הלבנת שיניים?

כן.

קודם כל, כדאי להיגמל מעישון גם אם לא עוברים הלבנת שיניים, אבל אם רוצים שהתוצאות המרשימות של הטיפול יישמרו, כדאי לוותר על ההרגל המזיק. למעשה, ישנם לא מעט מקרים בהם הלבנת שיניים, והחיוך המלא מכל הלב שהגיע בעקבותיה, היו גורם מדרבן מאין כמותו בדרך לגמילה מעישון.