הלבנת שיניים ביתית

   

הלבנת שיניים ביתית אפשרית אך היא איטיתכולנו רוצים להיות יפים ונוצצים – ובעיקר, לחייך בפה מלא מבלי לחשוש מתגובת הסביבה שבאופן טבעי מעדיפה שיניים לבנות ובוהקות על פני גוון זה או אחר של צהוב. ישנן דרכים רבות ליהנות מהלבנת שיניים, כשבימינו לא חייבים להגיע לרופא שיניים אלא אפשר לבצע זאת בבית.

מדוע צריך הלבנת שיניים?

תינוקות וילדים נהנים, ברוב רובם של המקרים, משיניים צחורות. אבל ככל שאנחנו מתבגרים ציפוי האמייל של השן – שהוא זה שמעניק לה את הגוון הלבן (ואגב, לא מדובר בלבן של ממש אלא בגוון של שנהב לבנבן שמשתקף בעינינו כלבן) – נשחק, ושכבת הדנטון שמתחתיו נחשפת. שכבה זו, מה לעשות, מתאפיינת בצהבהבות, גוון המשווה לשיניים מראה לא אסתטי, לא נקי ולא נעים.

בנוסף, מוכתמות השיניים בעקבות שתייה קפה כמו גם תה, וגם אכילת פירות מסוימים מותירה על שינינו כתמים שמסתירים את הלובן הטבעי. גם עישון – לא צריך להיות רופא שיניים כדי לדעת זאת – מצהיב את השיניים עקב נטיית הניקוטין להידבק אליהן. שתיית כמות מרובה של יין אדום (שלא מעט רופאים ודיאטניות ממליצים עליה, אגב) גם היא מכתימה את השיניים, ולפעמים נוצר צורך בהלבנה בעקבות טיפול יישור שיניים.

איך זה עובד?

ישנן מספר דרכים לבצע הלבנת שיניים בבית:

הלבנת שיניים באמצעות סד – הכוונה היא לתבנית שאותה ניתן להתאים בדיוק לשיניים, ושבתוכה ישנו ג’ל שהוא זה שמבצע את ההלבנה. הלבנת שיניים בדרך זו דורשת הרכבת התבנית למשך מספר שעות מדי יום למשך 10 ימים עד שבועיים, כך שכרוכה בה אי נוחות, אולם מצד שני האפקטיביות שלה מרשימה.

הלבנת שיניים באמצעות משחת שיניים – שיטה פחות יעילה, שכן ברוב משחות השיניים אין את אותם מרכיבים מחמצנים הנחוצים לשם הלבנת השיניים (ולא משנה עד כמה גדול הפונט של ההבטחה על האריזה…)

הלבנת שיניים באמצעות בקבוקון – אלו הם בקבוקונים המכילים את הג’ל המלבין, שאותו יש למרוח על השיניים לאחר הצחצוח (כשהן יבשות לחלוטין). על הג’ל להישאר על השיניים למשך 30 דקות לפחות, והחיסרון העיקרי של השיטה הזו הוא הטעם הלא מאוד מלהיב של הג’ל.

הלבנת שיניים באמצעות פסי הלבנה – בשיטה זו מודבקות על השיניים רצועות ובהן אותו ג’ל מלבין. את הרצועות יש להדביק פעמיים ביום, למשך שבועיים, כל פעם לכ-30 דקות. החיסרון העיקרי של שיטה זו הוא שהרצועות נוטות לזוז ולברוח.

יתרונות הלבנת שיניים אצל רופא

ישנם יתרונות בלתי מבוטלים לביצוע הלבנת שיניים במרפאת שיניים, שכן רפואת שיניים היא תחום שמתפתח כל העת, וגם לגבי הלבנת שיניים יש כל הזמן חידושים ושכלולים – שאתם מכיר רק רופא השיניים. בנוסף רופא שיניים בודק היטב את מצב הפה והשיניים, כדי לוודא שהלבנת שיניים לא תגרום נזק לאחת המערכות.

רופא שיניים גם יכול להתאים לכל אדם תבנית בדיוק לפי מבנה הפה שלו (וכך יוכל האדם להמשיך את הטיפול בנוחות בביתו).

יתרון נוסף הוא אחוז החומר הפעיל – 35% אצל רופא שיניים לעומת רק כ-10-20% בבקבוקונים ופסי ההלבנה.

הבהרה לגבי הבהרת שיניים

מי שמצפה כי בעקבות הלבנת שיניים ביתית שיניו יהיו לבנות כמו חלב יתאכזב קשות, וחשוב לדעת זאת מבעוד מועד. הלבנת שיניים מבהירה את גוון השיניים באופן משמעותי (שמשתנה כמובן מאדם לאדם, בהתאם לשיטת ההלבנה ולמצבן ההתחלתי של השיניים) אבל אין שום דרך להפוך אותן ללבנות לחלוטין.

כדאי גם לזכור שהשיניים הלבנות אותן אנו רואים בפרסומות שונות אין טבעיות – אלא תוצר של עבודה רבה בפוטושופ או כל תוכנה אחרת שהופכת את הדוגמנים ל”מושלמים”, לפחות לכאורה, וכי במציאות טרם פותחה שיטת הלבנת שיניים שיכולה “להתחרות” בנפלאות הפוטושופ.